تبلیغات

مسجد شیخ عبدالحسین -آکا

آکاایران: این بنا در محله بازار، کوی پاچنار، نزدیک امامزاده زید واقع گردید و از آثار اوایل سلطنت ناصرالدین شاه است که از محل ثلث اموال میرزاتقی خان امیرکبیر، به تصدی شیخ عبدالحسین تهرانی (شیخ العراقین) در محل باغ قدیمی پاچنار ساخته شده است. بنای مسجد مشتمل بر صحن، ایوان، گنبد، شبستان تابستانی و زمستانی، طاقنماهای اطراف صحن، 2 مناره کوچک در ضلع جنوبی و تزیینات زیبای کاشیکاری و مدرسه ای است که با فاصله کمی در غرب مسجد قرار دارد . بر بالای سردر ورودی مسجد، کتیبه قرآنی و عبارت تاریخی ذیل بر کاشی به خط ثلث نوشته شده است : ” … رقم حسین قولری آقاسی و ثلث مرحوم میرزاتقی خان امیر نظام و به سعی مرحوم شیخ عبدالحسین اتمام پذیرفت، سنه 1270 “. مسجد دارای دو شبستان گرمخانه و شبستان پشت قبله است . این شبستان ها، به ویژه شبستان گرمخانه که در ضلع شرقی قرار دارد، مزین به معقلی های کاشی و آجر با طرح های بسیار زیباست . حاشیه زیلوهای شبستان زمستانی، مورخ سال 1278 ه-. ق و کتیبه شبستان بزرگ جنوبی و محراب آن، مورخ 1285 ه-. ق است . بر این اساس، ساخت مسجد تا سال 1285 ه-. ق ادامه داشته است . پوشش شبستان بزرگ و ستوندار مسجد، به کمک فیلپاهای هشت ضلعی و طاق وگنبد صورت گرفته است . مدرسه شیخ عبدالحسین با فاصله ای در غرب مسجد، با صحن چهار ایوانه و سردر مزین کاشیکاری قرار گرفته و تا چندی پیش، حیاطی آن دو را به همدیگر پیوند می داده که امروزه این حیاط به بنای تجاری تبدیل شده است . این بنا در دوره اخیر تعمیر و مرمت شده و به شماره 413 به ثبت تاریخی رسیده است.

,تهرانگردی,جاذبه های تاریخی ایران,جاذبه های تاریخی تهران,[categoriy]

مسجد شیخ عبدالحسین -آکاتهرانگردی,جاذبه های تاریخی ایران,جاذبه های تاریخی تهران,جاذبه های طبیعی ایران,جاذبه های گردشگری ایران,جاذبه های گردشگری تهران,جاهای دیدنی,جاهای دیدنی ایران,جاهای دیدنی تهران,دیدنیهای ایران,دیدنیهای تهران,طبیعت ایران,گردشگری,گرد شگری ایران,گردشگری تهران,مساجد تاریخی تهران,مسجد شیخ عبدالحسین,مسجد شیخ عبدالحسین تهران,استان تهران,استان ها و شهرها,تهران,جاذبه های گردشگری,جاذبه های مذهبی,مساجد

آکاایران: مسجد شیخ عبدالحسین

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار