تبلیغات

نرم افزار جديد هوش مصنوعي گوگل براي واضح کردن تصاوير شطرنجي

نرم افزار جديد هوش مصنوعي گوگل براي واضح کردن تصاوير شطرنجي

کليک/ اعضاي تيم تحقيقاتي پروژه Google Brain گوگل، نرم افزاري طراحي کرده اند که مي تواند با استفاده از هوش مصنوعي وضوح تصاويري را که به شدت شطرنجي هستند، به ميزان زيادي افزايش دهد. اين نرم افزار مي تواند در شناسايي افراد مظنون، کمک زيادي به نيروهاي پليس کند.

در بعضي از فيلم ها مي بينيد که مسئولان امنيتي CIA يا FBI و يا نيروهاي پليس تلاش مي کنند کيفيت تصاوير را ارتقا دهند تا تصوير واضحي از افراد مظنون به دست آورند؛ اما در حال حاضر چنين چيزي ممکن نيست؛ زيرا کامپيوترهاي اين سازمان ها جزيياتي را به صورت واضح نمايش دهند که اصلا وجود خارجي ندارند.

به گزارش کليک، اعضاي تيم تحقيقاتي پروژه Google Brain به تازگي موفق به طراحي و ايجاد نرم افزاري شده اند که مي تواند نيروهاي امنيتي را يک قدم به دست يافتن تصاوير واضح از افراد مظنون نزديک کند. اين نرم افزار خاص مي تواند تصاويري را که وضوح پاييني دارند و به شدت شطرنجي هستند، به تصاويري با جزييات زياد تبديل کند. اين نرم افزار با استفاده از دو شبکه عصبي مي تواند جزييات را در تصوير ايجاد کند.

روش کار نرم افزار هوش مصنوعي Google Brain

شبکه اول يک نوع شبکه بهينه سازي است که تصاوير با وضوح پايين را به تصاويري تبديل مي کند که شبيه به تصاويري با وضوح بالا هستند و در اصل تصويري ارائه مي دهد که تصوير نهايي بايد شبيه به آن باشد. سپس شبکه دوم که شبکه اصلي محسوب مي شود، از روش پردازشي و پياده سازي PixelCNN براي افزودن جزييات بيشتر به تصوير استفاده مي کند. در واقع کاري که شبکه دوم انجام مي دهد اين است که از چند تصوير با وضوح بالا استفاده مي کند و هنگامي که کيفيت تصوير نهايي ارتقا يافت، جزيياتي را به آن اضافه مي کند. اين جزييات پيکسل هاي بيشتري هستند که باعث مي شوند تصوير با اطلاعات نرم افزار در مورد نوع تصوير پردازش شده، مطابقت پيدا کند.

نتيجه کار اين نرم افزار عالي نيست؛ اما عملکرد آن تا حدود زيادي به نرم افزارهاي مورد استفاده در فيلم هاي اکشن و جنايي نزديک است. اين نرم افزار قادر است يک تصوير پرتره با اندازه ۸ پيکسل در ۸ پيکسل را واضح کند. ممکن است که اين نرم افزار نتواند جزييات دقيق و کامل را پياده سازي کند، اما مي تواند يک تصوير تقريبا عالي ايجاد کند که تا حد قابل توجهي به تصوير واقعي نزديک است. با وجود اينکه طراحي اين نرم افزار کار جديدي نيست، اما باعث ايجاد پيشرفت قابل توجهي در زمينه افزايش وضوح تصاوير شطرنجي و کم کيفيت شده است.

آزمايش نرم افزار

اعضاي تيم Google Brain براي اينکه مطمئن شوند تصاوير ايجاد شده توسط اين نرم افزار قابل استفاده است يا نه، يک تصوير که کيفيت آن را تا اندازه اي کاهش داده بودند و يک تصوير ايجاد شده توسط نرم افزار هوش مصنوعي را به چندين نفر نشان دادند و از آن ها خواستند که نظر خود را در مورد اينکه کدام يک از تصاوير مي توانند توسط مراجع قانوني براي شناسايي افراد مورد استفاده قرار گيرد، بيان کنند. در مورد تصوير چهره افراد مشهور، نظر ۱۰ درصد از افراد شرکت کننده در اين نظرسنجي اين بود که تصاوير ايجاد شده توسط نرم افزار تيم گوگل، براي شناسايي افراد بهتر است و ۲۸ درصد افراد معتقد بودند که تصوير ايجاد شده توسط اين نرم افزار از اتاق خواب در سطح قابل قبولي قرار دارد.

پس به جرات مي توان گفت که اين نرم افزار تصاوير قابل قبولي را ايجاد خواهد کرد. در حال حاضر امکان استفاده از اين نرم افزار وجود ندارد؛ اما پس از اينکه طراحي و توسعه آن کامل شد، مي تواند به پليس و ديگر سازمان هاي امنيتي، کمک زيادي کند.

مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»منبع: کليک

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.