تبلیغات

۸ ميليون ثروتمندي که يارانه مي‌گيرند

۸ ميليون ثروتمندي که يارانه مي‌گيرند

خبرآنلاين/ درحالي که گزارش ها از حذف 7 ميليون يارانه بگير در دهک هاي بالاي درآمدي خبر مي دهد،با اين حال هنوز يک دهم جمعيت کشور که در دهک هاي بالاي درآمدي قرار دارند، يارانه دريافت مي کنند.

درحالي که دولت مکلف به حذف يارانه دهک هاي بالاي درآمدي است، گزارش ها نشان مي دهد که درحال حاضر حدود 8 ميليون نفر از جمعيت دهک بالاي درآمدي يارانه دريافت مي کنند.آنطور که مسئولان وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي گزارش داده اند،تاکنون نزديک به 7 ميليون نفر از مجموع 88 ميليون جمعيت يارانه بگير کشور حذف شده اند.اگرچه در حال حاضر با احتساب افراد تازه متولد شده، رقم دقيقي از ميزان يارانه بگيران اعلام نشده، اما با گذشت 6 سال از اجراي قانون هدفمندي يارانه ها تاکنون اين قانون بيش از 250 هزار ميليارد تومان براي دولت بار مالي در پي داشته است.

مجلس نهم در آخرين ماههاي حضور،در جريان تصويب قانون بودجه سال 95 دولت را مکلف به قطع يارانه 24 ميليون نفر کرد،مصوبه اي که بسياري اعتقاد داشتند بيش از آنکه اهداف اقتصادي دنبال کند،سياسي است. با اين حال دولت معتقد بود که طرح حذف دهک هاي بالاي درآمدي بايد به تدريج صورت بگيرد.در سال جاري اين هدف دنبال شده اما هنوز آمار دقيقي از حذف يارانه بگيران دهک هاي بالاي درآمدي مشخص نيست.علي ربيعي وزير تعاون،کار و رفاه اجتماعي اخيرا اعلام کرده که براي 3 ميليون نفر پيامک حذف يارانه ارسال شده است.

زماني که قانون هدفمندي يارانه ها درآذرماه سال 1389 به مرحله اجرا درآمد،قرار بود اين قانون ظرف 5 سال و همراه با بهبود وضعيت اقتصادي ايران به پايان برسد، اما بعد از گذشت 6 سال نه تنها اين اتفاق نيفتاده،بلکه بار مالي مضاعفي بر دوش دولت گذاشته که به نظرمي رسد راهکاري براي حل آن در شرايط کنوني وجود ندارد.

کارشناسان معتقدند اين طرح به جاي آنکه دستاوردهاي مثبتي براي اقتصاد داشته باشد، نتايجي منفي را بر ايران تحميل کرده است.در واقع اجراي اين طرح تبعات سنگين اقتصادي و اجتماعي براي کشور به همراه داشته است .با اين حال تيم اقتصادي دولت معتقد است در شرايط کنوني تبعات منفي قطع يارانه هاي نقدي در حوزه اجتماع بسيار بيشتر از دستاوردهاي مثبت اقتصادي در اين زمينه است.

دولت 6 سال است که هر ماه بيش از 3 هزار و 400 ميليارد تومان پول نقد، بدون هدف روشني بين بيش از 70 ميليون ايراني تقسيم کند.قرار بود که با اجراي طرح هدفمندي يارانه ها که همزمان با افزايش قيمت حامل هاي انرژي بود، اين افزايش به بهبود بهره وري منجر شود،اما آنچه مغفول واقع شده بهينه سازي و اصلاح ناکارآمدي ها در حوزه توليد، انتقال ، توزيع و مصرف انرژي بوده است.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: خبرآنلاين

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.