تبلیغات

بارداري/ فوايد خوردن خاکشير در بارداري

بارداري/ فوايد خوردن خاکشير در بارداري

سلامتي/ تحقيقات جديد بيانگر مفيد بودن خوردن خاکشير در بارداري است. مصرف خاکشير در بارداري باعث بهبود و تسهيل روند زايمان طبيعي زنان باردار مي‌شود.
دوران بارداري دوران حساسي بوده که استفاده از انواع داروهاي گياهي و شيميايي در آن بايستي با احتياط و زير نظر پزشک صورت گيرد، با اين وجود داروهاي گياهي مناسب که عارضه‌اي براي مادر و جنين نداشته باشد مي‌تواند در حل مشکلات دوران بارداري به کار رود.
مشکلات شايع دوران بارداري شامل تهوع، استفراغ، کمردرد، يبوست، کم خوني فيزيولوژيک، سوزش سر دل، ترشحات زياد دستگاه تناسلي، خستگي و … مي‌باشد که به عنوان نمونه مي‌توان براي کاهش تهوع و استفراغ از برخي داروهاي گياهي مانند رازيانه، بابونه، رنجبيل و بادرنجبويه استفاده کرد.

تحقيقات انجام شده در زمينه مصرف خاکشير در بارداري

تحقيقات جديد بيانگر اين بوده است که استفاده و مصرف خاکشير در بارداري، تاثيرات مثبت و قابل‌توجهي در فرآيند زايمان و همين‌طور دوره‌اي دارد که در آن بدن پس از وضع حمل به حالت عادي بازمي‌گردد.
طبق بررسي‌هاي انجام شده در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور، مادراني که در دوران بارداري از خاکشير استفاده کرده و خاکشير مي‌خوردند، به ويژه براي آن دسته که زايمان طبيعي انجام مي‌دهند، کمتر از ديگران دچار مشکلات هنگام زايمان و پس از آن مي‌شوند. اگرچه تحقيقات ديگر نيز نشان داده، مصرف خاکشير حتي براي مادراني که سزارين مي‌کنند هم پر فايده است، اما اثربخشي فوق‌العاده‌اش را در زايمان طبيعي نشان مي‌دهد.
براي انجام اين پژوهش، محققان کشورمان دو گروه از زنان باردار را مورد آزمايش و بررسي قرار دادند. به اين صورت که، به يک گروه از از زنان باردار که به طور تصادفي انتخاب شده بودند در آخرين ماه‌هاي بارداري‌شان (هفته ۳۷ به بعد) به طور مرتب و روزانه مقدار اندکي خاکشير داده شد و گروه شاهد در دوران بارداري خود از مصرف خاکشير خودداري نمودند.
نتايج اين بررسي‌نشان داد خاکشير با اثر بر روند زايمان مي‌تواند در آماده کردن دهانه رحم، بدون افزايش عوارضي مانند سزارين و پايين آمدن نمره آپگار نوزادان موثر باشد. آن دسته از خانم‌هاي باردار که خاکشير خورده بودند طول مرحله اول زايمان و درمان سزارين کوتاه‌تري داشتند.

فوايد خوردن خاکشير در بارداري

رفع يبوست در بارداري: جهت رفع يبوست در دوران بارداري، خانم‌هاي باردار مي‌توانند يک قاشق چايخوري خاکشير را در يک ليوان آب جوشيده ولرم ريخته و با کمي عسل شيرين کنند و روزي ۱ الي ۲ بار مصرف کنند.

تسهيل زايمان طبيعي:

مصرف خاکشير در اواخر بارداري بر آماده نمودن دهانه رحم براي زايمان واژينال موثر است. با توجه به اينکه خوردن و استفاده از خواص خاکشير دردوران بارداري مانعي ندارد، مي‌توان از خواص آن، جهت تسهيل زايمان استفاده کرد. خاکشير با اثر بر روند زايمان مي‌تواند در آماده کردن دهانه رحم مؤثر باشد.

کاهش زايمان به شيوه سزارين:

با توجه به اينکه امروزه زايمان به شيوه سزارين، شايعترين عمل جراحي مامايي بوده و ميزان آن در بيست سال گذشته از ۵ درصد به ۲۰ درصد افزايش يافته است، همچنين عوارض جانبي و عواقب ناخواسته سزارين به ويژه براي مادر بيشتر از زايمان طبيعي است، استفاده از خاکشير و خوردن آن به ويژه در ماه‌هاي آخر بارداري باعث کاهش احتمال زايمان به روش سزارين شده و تجربيات نشان داده، زناني که در دوران بارداري از خاکشير استفاده کرده‌اند، زايمان طبيعي موفق‌تري داشته‌اند.

افزايش سلامت و هوش جنين:
تحقيقات نشان داده که سلامت نوزادان در بدو تولد نيز، در صورت مصرف خاکشير در بارداري بيشتر است.
در پايان ذکر اين نکته ضروري است که با توجه به حساس بودن دوران بارداري و سلامت مادر و جنين، بهتر است زنان باردار در مصرف هر گونه داروي شيميايي و گياهي از جمله خوردن خاکشير در بارداري، همچنان تعادل را رعايت کرده و مراتب را با پزشک معالج در ميان بگذارند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: سلامتي

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.