تبلیغات

کاهش ميزان باروري با افزايش سطح تحصيلات و سن ازدواج

کاهش ميزان باروري با افزايش سطح تحصيلات و سن ازدواج

باشگاه خبرنگاران/ زاد و ولد يکي از پديده‌هاي طبيعي جمعيت است که با توجه به کاهش ميزان مرگ‌ومير امروزه به عنوان مهم‌ترين عامل افزايش جمعيت در سطح جهان به شمار مي‌رود.
تحولات جمعيتي در کشورهاي مختلف معمولا از سه عامل عمده مهاجرت، زاد و ولد (باروري) و مرگ و مير تأثير پذيرفته و بر متغيرهاي مختلف اجتماعي، اقتصادي و... اثرگذار است.
شهرنشيني، علاقه و تحصيل و کاهش مواليد
در سال‌هاي اخير عوامل گوناگوني مثل رشد شهرنشيني، افزايش ميزان تحصيلات زنان و مردان، اشتغال خارج از منزل بانوان، مشکلات و تحولات اقتصادي، بهبود وضعيت و شرايط زندگي، افزايش سن ازدواج بر روند جمعيت جوامع اثرگذار بوده است و آن‌ها را با مشکلات جمعيتي و نيز کاهش ميزان مواليد روبه‌رو کرده است.
جمعيت ايران در دهه‌هاي مختلف و به ويژه در زمان انقلاب رشد قابل توجهي داشته و ميزان آن 3.9 درصد در سال بود.
اين روند رشد جمعيت در سال‌هاي اخير تحت تأثير برخي عوامل اجتماعي و اقتصادي که منجر به تغييرات جدي در سبک زندگي جوامع بوده است روبه کاهش رفته و به مرور زمان از ميزان مواليد و باروري در آن کاسته مي‌شود.
بهبود شرايط زندگي، رشد شهرنشيني و افزايش ميزان درآمد خانواده‌ها باعث افزايش هزينه‌هاي مصرفي خانواده‌ها در تأمين بسياري از نيازهاي اوليه و حتي ثانويه شده است.
امروزه گرايش زنان جامعه به تحصيلات تا حدي بوده که موجب شده آن ها سال‌هاي بسياري از عمر خود را که مناسب ازدواج و باروري است صرف افزايش سواد خود کنند.
به تبع اين گرايش بانوان، هرچقدر که مقاطع تحصيلي آن ها نيز بالاتر مي‌رود توقعات آن ها نيز زيادتر شده و باعث تأخير در روند ازدواج و تشکيل خانواده مي‌شود.
اشتغال و استقلال مالي زنان تحصيل‌ کرده
اغلب زنان و دختراني که از سطح تحصيلي بالايي برخوردارند هدفي جز اشتغال در بيرون منزل و کسب موقعيت اجتماعي و استقلال مالي ندارند. در نتيجه آن‌ها يا از ازدواج سرباززده و يا اينکه بعد از ازدواج خود فرزندآوري را منعي بزرگ براي پيشرفت خود مي‌دانند.
بالا رفتن هزينه‌هاي زندگي و گراني مسکن و مهم‌تر از همه بيکاري ونابساماني اقتصادي در جامعه موجب شده تا بسياري از دختران و پسراني که در سنين ازدواج قرار گرفته‌اند از اين امر الهي سرباز زده و زندگي مجردي را انتخاب کنند.
در نتيجه به علت کمبود امکانات مادي جوانان و موانع مختلفي که بر سر راه ازدواج بالاتر رفته و از تعداد ازدواج‌ها کاسته شده است.
افزايش سن ازدواج موجب شده تا افراد در انتخاب همسر آينده خود سخت‌گيري نمايند و در انتخاب معيارهاي ازدواج دچار وسواس شوند.
عدم آموزش مهارت‌هاي زندگي‌هاي زندگي و کاهش ازدواج
از جمله موارد ديگري که مي‌توان در کاهش تمايل جوانان به ازدواج و نيز به تبع آن فرزندآوري نام برد عدم آموزش مهارت‌هاي زندگي توسط والدين است.
چرا که اغلب جوانان به علت سبک‌هاي مختلف تربيتي توسط خانواده‌هايشان مسئوليت‌پذير نيستند.
آن‌ها ازدواج و يا باروري را عاملي مهم در عدم پيشرفت و موجب عقب‌ماندگي خود مي‌دانند در نتيجه همه اين عواملي که موجب شده تا گرايش افراد به ازدواج و فرزندآوري کاهش يابد باعث به صدا درآمدن زنگ خطر کاهش جمعيت کشور شده است.
ارتقاي سلامت هر جامعه اي در گرو رشد مناسب ميزان مواليه و باروري در آن است تا حدي که به گفته برخي جمعيت‌شناسان زماني که ميزان باروري در کشوري به حد 2.1 درصد برسد در آينده يک تهديد و آسيب براي جمعيت آن محسوب مي‌شود و سلامت آن را به خطر مي‌اندازد.
محمد اسماعيل مطلق مدير کل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدرس وزارت بهداشت گفت: ميزان باروري در کشور 1.8 درصد بوده که از ميزان باروري جايگزيني جهاني پايين است.
حال براي آن‌که جمعيت کشور به خطر نيوفتد و از کاهش آن جلوگيري به عمل آيد بايد با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و آموزش مهارت‌هاي زندگي، تسهيل ازدواج، ارتقاي سطح زندگي جوانان، رفع موانع ازدواج واختصاص تسهيلات ويژه باروري مسئولان مربوطه اقدامات مناسبي را انجام دهند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: باشگاه خبرنگاران

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.