تبلیغات

علت امتناع پسران مجرد از ازدواج

علت امتناع پسران مجرد از ازدواج

سلامانه/ آمار تجرد به طور کلي 46 درصد برآورد مي‌شود. ديدگاه‌ مردم دليل آمار تجرد را بيش از همه متوجه پسران و مردان مي‌داند. نبود وضعيت اقتصادي مناسب، تغييرات جنسيتي و گذار از جامعه سنتي به مدرن از دلايلي است که کارشناسان اجتماعي براي افزايش تجرد در جامعه برمي‌شمرند.
دختر مجردي که از بيست‌وپنج سال مي‌گذرد، بايد خود را آماده کند براي نديدن و نشنيدن خيلي چيزها!" اين را مريم مي‌گويد، که حالا بيست و پنج سال دارد و به گفته خودش از اين به بعد در همه مهماني‌ها و جمع‌ها بايد منتظر اين سئوال باشد که "چرا ازدواج نميکني؟" البته او تنها نيست. اکثر دوستان و اطرافيان او همه دختران مجرد در آستانه ازدواجي هستند که ميان خنده و شوخي‌هايشان از حقيقتي اجتماعي حرف مي‌زنند؛ "کو شوهر"؟!
آمارهاي رسمي درمورد آمار تجرد زنان جامعه مي‌گويد "11 ميليون و 790 هزار زن در سن تعريف‌شده ازدواج –يعني 15 تا 29 سال- وجود دارند که 5 ميليون و 670 هزار نفر از آنان مجرد هستند". همچنين 12 ميليون و 70 هزار نفر مرد 20 تا 34 ساله وجود دارند که از اين ميان 5 ميليون و 570 هزار نفر هنوز ازدواج نکرده‌اند.
آمار تجرد به طور کلي 46 درصد برآورد مي‌شود. ديدگاه‌ مردم دليل آمار تجرد را بيش از همه متوجه پسران و مردان مي‌داند. نبود وضعيت اقتصادي مناسب، تغييرات جنسيتي و گذار از جامعه سنتي به مدرن از دلايلي است که کارشناسان اجتماعي براي افزايش تجرد در جامعه برمي‌شمرند. امان‌الله قرايي‌مقدم-جامعه‌شناس و استاد دانشگاه- نقش فرهنگ را در اين ميان بيش از همه پررنگ مي‌داند.
قرايي مقدم گفت: ما مشکل جمعيتي نداريم و با مشکل در نسبت زنان و مردان روبرو نيستيم. البته اين نسبت جنسي در دوره‌اي پس از جنگ به هم خورد، اما پس از آن به تعادل رسيد. در حال حاضر 51.2 درصد جمعيت را پسران و 48.8 درصد را نيز دختران تشکيل مي‌دهند. اين نسبت طبيعي است.
قرائي‌مقدم با اشاره به تاثير اقتصاد در ازدواج اظهار کرد: دليل بالارفتن سن ازدواج و افزايش دختران مجرد، آماده نبودن بستر ازدواج در جامعه و دشواري فراهم کردن يک ازدواج حتي ساده است. بيکاري، تشريفات پيدا کردن شروع زندگي، هزينه‌هاي زندگي متاهلي و... همگي باعث ترس پسران از ازدواج شده و از آن‌جايي که همچنان مسئوليت تشکيل زندگي با مردان است، آن‌ها هستند که در اين زمينه تصميم‌گيرنده‌اند.
کم‌رنگ شدن روحيه مسئوليت‌پذيري
اين جامعه‌شناس تصريح کرد: کمرنگ‌شدن روحيه مسئوليت‌پذيري در پسران يکي ديگر از دلايل بالارفتن تجرد در جامعه است. جامعه ما نسل جوان را مسئوليت‌پذير بار نياورده و همين سبب ترس آن‌ها از تصميماتي چون ازدواج مي‌شود. ما بايد در نهادهاي اجتماعي و سيستم‌هاي آموزشي‌مان افراد را همچون فرهنگ پيشينيان وظيفه‌مدار بار بياوريم. مسئوليت ندادن به فرزندان و جوانان، از خانواده تا دانشگاه، از دلايل عدم ازدواج آن‌هاست.
تغيير در روابط ميان‌جنسيتي
وي همچنين به چهار عامل مهم در افزايش تجرد اشاره کرده و گفت: چهار عامل مهم نيز در افزايش سن ازدواج و به‌تبع تجرد ناخواسته تاثيرگذار است؛ امروز اکثر جوانان به دانشگاه مي‌روند که اين فرآيند خود 4 سال به طول مي‌انجامد، پس از آن پسران بايد دوسال به سربازي بروند. پس از اين دوران دوسال زمان لازم است تا يک پسر بتواند اشتغال داشته باشد. بنابراين تحصيل، سربازي و پيداکردن شغل عواملي مهم هستند. عامل چهارم تغيير در روابط ميان جنسيتي است. آزادي‌هاي بيشتر و تغيير در روابط دختر و پسر منجر شده که افراد براي رفع نيازهايشان احتياجي به ازدواج نداشته باشند. همچنين تغييرات ميان جنسيتي در جامعه با زيرساخت‌هاي فرهنگي ترکيب شده‌ و سبب شکل گرفتن بي‌اعتمادي گشته‌اند؛ به اين‌معنا که از طرفي آزادي بيشتر در روابط بين دوجنس صورت گرفته و از طرف ديگر به‌دلايل فرهنگي تعداد زيادي از پسران با تفکر غالب سنتي نسبت به دختران و روابط پيش از پيشين آن‌ها بي‌اعتمادند و البته دختران نيز.
امان‌الله قرايي‌مقدم تصريح کرد: هرچند که فرهنگ روندي تکاملي و غيرقابل بازگشت دارد؛ اما تغييرات اجتماعي که مي‌بينيم را بايد در دو لايه فرهنگ بررسي کرد؛ لايه زيرين و لايه رو؛ ممکن است مردان جامعه در ظاهر آزادي بيش از گذشته را در روابط ميان‌جنسيتي بپذيرند، اما در لايه‌هاي زيرين تفکر آن‌ها انتخاب همسر بيشتر از همان فرهنگ سنتي تبعيت مي‌کند. و اين نيز يکي از دلايل رفتنِ جو اجتماعي به سمت ازدواج نکردن پسران است. از اين فرهنگ نيز نمي‌توان گريخت، چراکه فرهنگ زيرساخت هربنايي است.
کمبود عشق در جامعه
اين جامعه‌شناس با اشاره به تاثير عوامل اجتماعي و غيرمستقيم بر ازدواج در ادامه توضيح داد: از آن‌جايي که تجرد مسئله‌اي با چندين علت و يک پيامد اجتماعي چندعلّي است بايد در مورد آن به علل‌هاي متفاوت و غيرمتسقيم نيز دقت کرد. تفکيک جنسيتي علاوه بر مسائل فرهنگي و اقتصادي در کاهش ازدواج موثر است. جوانان مکان‌هاي سالمي براي آشنايي با يکديگر ندارند و اين امکان آشنايي آن‌ها را در خيلي فضاها از بين مي‌برد. همچنين بايد به نقش شادي و نشاط بر ازدواج تاکيد کرد. چطور از جامعه‌اي که شاد نيست انتظار بالا رفتن ازدواج را داريم؟ شايد به نظر بيايد که شادي در اين امر موثر نيست، اما راه‌هاي رسيدن به شادي تاثير زيادي در اين‌باره دارد؛ وجود نداشتن امکاني براي شادي‌هاي جمعي و موسيقي‌هايي که بتوانند در جامعه "عشق" را بازتوليد کنند به ازدواج آسيب زده است.
وي در انتها گفت: رسانه‌ها و نهادهاي اجتماعيِ ما بايد بتوانند به هر نحوي که شده جوانان و به‌خصوص پسران و مردان را به ازدواج را تشويق کنند. بايد توجه داشته باشيم که جامعه درحال حرکت به‌سمت پيري است و کاهش ازدواج مي‌تواند بدل به بحران شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: سلامانه

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.