تبلیغات

رکورد توليد خودرو در فقدان مرکز تست

رکورد توليد خودرو در فقدان مرکز تست

فرصت امروز/ وعده بهره برداري از آزمون جاده اي خودرو اين بار به بهار سال بعد رسيد. درحالي که پيش از اين مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز فعاليت اين مرکز در زمستان امسال خبر داده بودند، حالا گويا باز هم کار اتمام فاز نخست اين مرکز با سرعت لاک پشت به پيش مي رود و به زمان وعده داده شده نخواهد رسيد.

قصه راه اندازي مرکز تست جاده اي خودرو، آنقدر کهنه شده که از روي نامش نيز مانند زمينش بايد خاک برداري کرد. حدود 13 سال پيش، وزارت صنعت وقت با هدف جلوگيري از صرف هزينه هاي بالا براي تست جاده اي خودروها در خارج از کشور و انجام آزمايش هاي بين المللي، دستور تأسيس آن را داد، اما مانند بسياري از پروژه هاي ديگر ميراث دولت هشتم، در دو دولت بعد خود به هيچ نتيجه ويژه اي نرسيد.
علت تأخير در اجراي اين پروژه هم به ناهماهنگي مسئولان دولت قبل بر مي گردد، از يک سو تأمين مالي نشدن پروژه از سوي وزارتخانه و دردسرهاي زمين اجاره اي از سوي ديگر ابتدا قرار بود مرکز تست جاده اي خودرو در منطقه کردان کليد بخورد، اما به يک باره جهت برگشت و پروژه به جاده قم و در زمين اجاره اي که مالک آن فرمانداري ري بود انتقال يافت. فرمانداري ري از همان ابتدا به بهانه کشاورزي بودن اين زمين ها مخالفت خود را اعلام کرد.

اما پس از اينکه صاحبان پروژه که متشکل از خودروسازان، تايرسازان و شرکت بازرسي کيفيت ايران بودند، به اثبات رساندند که تا 300 سال پيش در اين زمين ها کشاورزي صورت نمي گرفته، مجوز ساخت داده شد. اين بار اجاره سنگين مانع زمين به نتيجه رساندن مرکز تست جاده اي، شد؛ هزينه هاي بالايي که خودروسازان براي تأمين آن با مشکل مواجه شده بودند.

همه اين قصه ها تا روي کار آمدن دولت يازدهم ادامه داشت تا اينکه ابتداي سال 93، محمدرضا نعمت زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از تأخير در اجراي اين پروژه که قرار بود به نخستين مرکز تست جاده اي خودرو در خاورميانه تبديل شود، از مجريان اين طرح درخواست کرد تا عمليات اجرايي آن را آغاز کنند.
از همين رو بود که خرداد ماه امسال مديرکل دفتر صنايع نيرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، در گفت وگو با «فرصت امروز» از بهره برداري از اين مرکز در زمستان امسال خبر داد. اما گويا همچنان موانع بر سر ساخت اين مرکز پابرجاست و بهره برداري از آن به زمستان امسال هم نخواهد رسيد.

اميرحسين قناتي، مديرکل دفتر صنايع خودروي نيرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين زمينه به «فرصت امروز» مي گويد: «روند ساخت اين مرکز همچنان ادامه دارد اما شرايط جوي موجب شده که بهره برداري از آن به زمستان نرسد و اميدواريم ابتداي سال آينده بتوانيم اين مرکز را راه اندازي کنيم.»
البته پيش از اين اشکان گلپايگاني، مديرعامل شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران، گفته بود تکميل اين پروژه نياز به ۳۰۰ ميليارد تومان سرمايه دارد و تا پايان سال ۹۵ اين پروژه به بهره برداري خواهد رسيد.

حالا با توجه به اينکه در حال حاضر آزمون جاده اي خودروها در ايران اجرا نمي شود، خودروهاي توليد داخل بدون چنين آزموني و فقط پس از قبولي در شاخص هاي پـنـجـاه ودو گانه استاندارد، تأييديه خود را از سازمان ملي استاندارد دريافت مي کنند. همچنين شنيده مي شد که خودروسازان معتقدند به دليل انگشت شمار بودن خودروهايي که طراحي داخلي مي شوند، ساخت چنين مرکزي توجيه اقتصادي ندارند.

اما حالا که شرکاي خارجي خودروسازان براي توليد به ايران بار سفر بسته اند، باز هم مي توان گفت چنين طرحي توجيه اقتصادي ندارد؟
محمدرضا نجفي منش، کارشناس صنعت خودرو و عضو انجمن قطعه سازان در پاسخ به اين پرسش به «فرصت امروز» مي گويد: «هر کدام از خودروسازان بزرگ دنيا به صورت جداگانه يک مرکز تست جاده اي دارند، بنابراين خودروسازي بدون دارا بودن مراکز تست و آزمون عملاً کار ناقصي است. از يک دهه پيش اين نياز در صنعت خودروي ايران احساس شد و شرکتي با مشارکت خودروسازان و تايرسازان تشکيل شد و همچنان اين مرکز در دست احداث است که اميدواريم بخشي از آن در سال جاري به بهره برداري برسد.»
او مي افزايد: «با توجه به حضور شرکاي خارجي، ما به شدت نيازمند تکميل اين پروژه هستيم و وزير محترم صنعت نيز با جديت پيگير اين طرح هستند.»

ايران خودرو، سايپا، گروه بهمن، آرتاويل تاير، سازمان بازرسي کيفيت و استاندارد با همکاري طراحان آلماني در حال ايجاد اين مرکز آزمون جاده اي در قم هستند.
شرکت طراحي آلماني اوون ماير پيش از اين طراحي مرکز آزمون جاده اي خودرو را براي خودروسازاني مانند مرسدس بنز و پورشه بر عهده داشته است. البته ناگفته نماند مرکزي که قرار است پاييز به بهره برداري برسد مديرعامل ندارد.

به نظر مي رسد با توجه به روند کند روبه رشد ساخت اين مرکز، ارث دولت هشتم دست به دست چرخيده و به دولت دوازدهم خواهد رسيد.منبع:

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.