تبلیغات

مهارت زندگي/ نکاتي که شما را برجسته و متفاوت نشان مي‌دهد

مهارت زندگي/ نکاتي که شما را برجسته و متفاوت نشان مي‌دهد

چطور/ همه‌ي ما دوست داريم خاص و منحصربه‌فرد باشيم. دوست داريم ديگران را تحت‌ تأثير قرار بدهيم. اما واقعيت با علاقه‌ي ما کمي متفاوت است. در عمل، بيشتر آدم‌هاي دور‌‌‌ و بر ما مثل محصولات يک خط توليد هستند. آدم‌هايي شبيه به هم که هرچه بيشتر تلاش مي‌کنند خاص باشند، بيشتر به هم شبيه مي‌شوند. وقتي خاص بودن دغدغه‌اي همه‌گير باشد براي متفاوت شدن بايد به دنبال خاص نبودن رفت. اوضاع کمي پيچيده شد، اما اصلا نگران نباشيد در ادامه مي‌خوانيد که چگونه مي‌توانيم واقعا خاص باشيم.

۱. خط فکري داشته باشيد
بدانيد که همه‌ي ما در حقيقت منحصربه‌فرد هستيم
انسان‌ها ويژگي‌هاي مشابه بسياري دارند. همه غذا مي‌خورند، حرف مي‌زنند، با ديگران معاشرت مي‌کنند، احساسات مختلفي دارند و… . اما اين ويژگي‌هاي مشترک در بسترهاي متفاوتي قرار مي‌گيرند و در نتيجه تجربه‌هايي شکل مي‌گيرد که مخصوص هر فرد است و او را يکتا مي‌کند. پس باور داشته باشيد که شما به طور ذاتي خاص و نمونه هستيد. حتي دوقلوها نيز دقيقا به يکديگر شبيه نيستند، اگر هم شباهتي در کار باشد، با گذشتن از صافي تفکر و تجربه، نتيجه‌اي کاملا ناهمگون توليد مي‌شود. هيچ‌کس به جاي شما زندگي نمي‌کند و نخواهد کرد، پس با اطمينان از اينکه منحصربه‌فرد هستيد، سعي کنيد افکار خودتان را پيگيري کنيد. شما عقايد و راه‌حل‌هاي خود را در مسائل مختلف داريد و لزومي ندارد که نسبت به بروز آنها واهمه داشته باشيد يا آنها را ناديده بگيريد.

دنباله‌رو و پيرو نباشيد
آزمايش روان‌شناسي معروفي در زمينه‌ي گرايش به پيروي از عقايد عمومي وجود دارد. در اين آزمايش سه خط، روي کاغذ رسم شده بود که يکي از آنها به وضوح از سايرين کوچک‌تر بود. از فردي در مورد کوتاه‌ترين پاره‌خط پرسش شد، در حالي‌که ساير افراد از عمد، همگي به اشتباه پاره‌خط ديگري را انتخاب کرده بودند. فرد با اينکه به وضوح مي‌ديد که کدام خط واقعا کوتاه‌تر است، تنها با تکيه بر باور عمومي، پاسخي اشتباه مانند سايرين داد. اين حرکت، نشان از علاقه‌ي انسان‌ها به هم‌رنگ جماعت شدن دارد. وقتي از باورها و نظرات عمومي پيروي مي‌کنيم، در حقيقت احساس مي‌کنيم از خطر تصميم‌گيري متفاوت به دور هستيم. براي مثال، رستوراني را در نظر بگيريد که بسيار مشهور است و همه رفتن به آن را توصيه مي‌کنند. بيشتر ما تمايل داريم به جاي تجربه کردن مکاني جديد به همان رستوران برويم، چون فکر مي‌کنيم با احتمال زياد غذا در آن جا با‌کيفيت است و در نتيجه خود را از تصميم‌گيري و تفکر بيشتر و عواقب تصميمات انفرادي، مي‌رهانيم. براي خاص بودن نبايد بترسيد. شجاع باشيد. شايد دنبال کردن جمع به شما آرامش خاطر بدهد ولي در نهايت يکي مثل بقيه خواهيد بود. اگر مي‌خواهيد متفاوت باشيد، حتما بايد انتخاب‌هاي متفاوت داشته باشيد.

به دنبال تفاوت‌هاي عجيب و غريب نباشيد
در اين دنياي بزرگ و پهناور به اندازه‌ي موهاي سرتان (البته اين مثال درباره‌ي دوستان کم‌مو صدق نمي‌کند)، فرهنگ‌ها، رفتارها، باورها و عادت‌هاي مختلف و گاهي عجيب و غريبي چون خوردن بندپايان در کشورهاي شرق آسيا يا پرستش چيزهاي عجيب و غريب در امريکاي لاتين وجود دارد. پس بدانيد در اين دنياي بزرگ نهايتا هيچ‌ چيز عجيب و غريبي وجود ندارد و اين ادعا بالاخره در جايي عادي تلقي خواهد شد. سعي کنيد خودتان باشيد، يعني کسي که افکار و عقايد خودش را دارد و کاملا منحصربه‌فرد و متمايز از هر فرد ديگري است که روي زمين زندگي مي‌کند.
اعتمادبه‌نفس داشته باشيد
خودتان تصميم بگيريد و پاي تصميم‌تان هم بايستيد. براي اين کار بايد بر روي راه هاي افزايش اعتماد به نفس کار کنيد. اگر براي هر کاري تعلل مي‌کنيد و يا سعي داريد از ديگران الگوبرداري کنيد، متأسفانه اعتمادبه‌نفس بالايي نداريد. شجاع باشيد و اگر به اندازه‌ي کافي قوي نيستيد، تلاش کنيد خود را تغيير بدهيد. قوي شدن کمي زمان مي‌برد. مي‌توانيد با نگاه کردن به زندگي و رفتارهاي افرادي که اعتمادبه‌نفس دارند، به رازهاي موفقيت‌شان پي ببريد. هيچ‌وقت خودتان را دست‌کم نگيريد، خيلي از کساني که حتي فکرش را هم نمي‌کنيد گاهي اعتمادبه‌نفس کافي ندارند زيرا بالا بردن اعتمادبه‌نفس يک فرايند است، يعني با شروع مجموعه‌اي از اقدامات لازم براي ارتقاي آن، رشد و پيشرفت اندک‌اندک حاصل مي‌شود و اين مراحل زمان زيادي لازم دارد.
چگونه خاص باشيم
به هيچ چيز وابسته نباشيد؛ بريدن وابستگي‌ها کمي دشوار است. به خصوص در جوامع امروزي که زندگي ما به گروه‌هاي مختلفي گره خورده است. اما سعي کنيد وابستگي خود را به عادت‌هاي مختلف از بين ببريد. مثلا براي شروع، مجله‌هاي مد و زيبايي‌تان را دور بريزيد يا کارهايي را که براي خوشايند ديگران انجام مي‌دهيد، ترک کنيد. سعي کنيد در مورد وقايع و اخبار، تحليل ذهني خود را داشته باشيد. لباس‌هايتان را مطابق سليقه و علاقه‌ي واقعي‌تان تهيه کنيد يا از ذائقه‌ي غذايي‌تان خجالت نکشيد. شايد ريختن ماست روي ساندويچ کتلت، براي ديگران کمي خنده‌دار باشد، خب باشد، چه اهميتي دارد وقتي شما از اين طعم لذت مي‌بريد.

به مفهوم منحصربه‌فرد بودن فکر کنيد
گاهي بعضي از واژه‌ها براي همه کاملا آشنا هستند و ما هم فکر مي‌کنيم مفهوم آنها را به خوبي مي‌دانيم. اما اگر از ما خواسته شود که عميقا به معني بعضي از اين مفاهيم آشنا، فکر کنيم و آنها را توصيف کنيم، کار از نوشتن املاي کلمه قسطنطنيه براي يک کلاس اولي هم، سخت‌تر مي‌شود. منحصربه‌فرد بودن براي شما چه مفهومي دارد؟ آيا تنها به دنبال تفاوت در طرز پوشش خود هستيد يا اين خاص بودن را در ابراز عقايد سياسي و… مي‌بينيد. شما بايد تعريف دقيقي از خاص بودن داشته باشيد و بدانيد منحصربه‌فرد بودن از نظر شما چيست؟ اگر مي‌خواهيد بي‌همتا باشيد علت آن چيست؟ اين نياز از کجا پيدا شده است؟
۲. خودتان را بشناسيد

ارزش‌هاي مطلوب شما چيست
شما دقيقا چه کسي هستيد؟ ارزش‌هاي شما در دوست‌يابي، مسائل فرهنگي، اقتصادي و غيره چيست؟ فهرستي از ارزش‌هاي خود در زمينه‌هاي مختلف تهيه کنيد. عناوين به‌دست آمده، تنها لغاتي پوچ و بي‌روح نيستند. اينها ارزش‌هاي مهمي هستند که در نهايت شخصيت شما را تشکيل مي‌دهند و شما با پررنگ کردن آنها مي‌توانيد نمونه‌اي منحصربه‌فرد و خاص از خودتان باشيد.
از اينکه ديگران شما را مورد قضاوت و تمسخر قرار دهند نهراسيد
بيشتر ما به خاطر ترسي که از قضاوت ديگران داريم به خودسانسوري روي مي‌آوريم. گاهي‌ اوقات حتي آن‌طور که فکر مي‌کنيم نيست و ديگران هيچ قضاوتي درباره‌ي ما ندارند. و در حقيقت هيچ‌کس حتي به رفتار ما فکر هم نمي‌کند و ما با اهميت دادن بيش از حد به نظر ديگران، بيهوده خودمان را آزار مي‌دهيم. بعضي مواقع نيز ديگران واقعا ما را قضاوت مي‌کنند و يا حتي تمسخر. در اين صورت، بهترين کار اين است که دليل را از آنها جويا شويم، بي‌پرده سخن بگوييم و نگذاريم احساسات بد در قلب‌مان تبديل به عقده و سياهي شود. وقتي کاري انجام مي‌دهيد و يا حرفي مي‌زنيد که معقول است، از هيچ‌کس و هيچ چيز نترسيد. خجالت نکشيد و خود را متوقف نکنيد. اينجا شما مقصر نيستيد، بلکه مقصر کسي است که به خود اجازه مي‌دهد امنيت محيط شما را با رفتار ناشايست و تمسخرآميز بر هم زند.

براي خود هدف تعريف کنيد
وقتي ارزش‌هاي اصلي و مورد قبول خود را شناسايي کرديد، به سراغ تعريف اهداف‌تان برويد. مي‌خواهيد چه کسي باشيد؟ مي‌خواهيد چه کار کنيد؟ دوست داريد هر روز که از خواب برمي‌خيزيد چه حسي داشته باشيد؟ چگونه مي‌توانيد به اهداف‌تان برسيد؟ هيچ‌کس در اين دنيا شبيه شما نيست. سعي کنيد به نسخه‌ي ايده‌آل از شخصيت منحصربه‌فردتان تبديل شويد. کاري که دوست داريد انجام بدهيد. به دنبال شغل رؤياهايتان برويد. مي‌خواهيد يک جهان‌گرد باشيد؟ خب شروع کنيد! کسي جلودار شما نيست. بدانيد که در بيشتر مواقع خودتان اولين و بزرگ‌ترين مانع براي رسيدن به آرزوهايتان هستيد. گام اول براي دست‌يابي به آرزوها، شناسايي اهداف است. اهداف به حرکت شما جهت مي‌دهند. شما سايه‌ي هيچ‌کس نيستيد، بلکه فردي مستقل هستيد.

تحت تأثير عواطف و احساسات ديگران قرار نگيريد
تمرکز زياد بر کارها و صحبت‌هاي ديگران شما را از خودتان دور مي‌کند. يادتان باشد که احساسات، خيلي راحت سرايت پيدا مي‌کنند و معاشرت با گروهي از افراد، بعد از مدتي شما را شبيه آنها مي‌کند. البته گاهي اين احساسات تأثير مثبت دارد ولي با اين وجود، نبايد احساسات دروني خود را ناديده بگيريد؛ حتي اگر جمعي که در آن هستيد، بسيار ارزشمند و فوق‌العاده است. در نهايت اين شما هستيد که براي خود تصميم مي‌گيريد.

ضمن حفظ عقايد خود، نظرات ديگران را هم بشنويد
الکي چيزي نگوييد. در اين جور مواقع مي‌گويند: «يه چيزي گفتم که يه چيزي گفته باشم»، اين عبارت خنده‌دار بسيار مضر است. قبل از هر گفت‌و‌گويي به آنچه مي‌گوييد فکر کنيد. حرف‌تان را در دهان مزه‌مزه کنيد و بعد شروع به صحبت کنيد. به صحبت‌هاي سايرين به دقت گوش بدهيد و در آنها تأمل کنيد. باور کنيد گاهي اگر سکوت کنيد کسي نگران قوّه‌ي تکلم شما نخواهد شد. اما وقتي با فکر و منطق با ديگران وارد بحث مي‌شويد، تجربه‌ي هيجان‌انگيزي مي‌سازيد که هم مفرح است و هم آموزنده. غيبت کردن، کار بسيار زشتي است. اما نمي‌توان کتمان کرد که همه‌ي ما در آن بسيار وارد هستيم و جلوگيري از وسوسه شدن براي ارتکاب به آن خيلي سخت است. گاهي اوقات نيز ما فقط براي همراهي کردن جمع وارد بحث غيبت مي‌شويم و توان کافي براي مخالفت با جمع را نداريم. در اين مواقع بايد با جرئت نظر اصلي خود را مطرح و با ديگران مخالفت کنيم.

مستقل بينديشيد
هيچ‌وقت دنباله‌روي تفکرات ديگران نباشيد، حتي اگر آنها والدين يا دوستان شما هستند. مستقل فکر کنيد، کنجکاو باشيد و سؤال کنيد. در مورد همه چيز دقيق باشيد. اگر سؤالي داريد حتما مطرح کنيد. مهم نيست، اين پرسش درباره‌ي عقايد ديني است يا چيزهاي ساده و کم‌اهميتي چون سبزيجات. در هر صورت بپرسيد و سعي کنيد به جمع‌بندي خاص خود برسيد. اگر در مورد سياست، ورزش يا موسيقي و… با دوستان‌تان هم‌عقيده نيستيد، اصلا لزومي ندارد سکوت کنيد. به نظر خود اعتماد و افتخار کنيد. مستقل انديشيدن از گام‌هاي اصلي رشد و تعالي است.

۳. عمل‌گرا باشيد

بازي در نياوريد
گاهي اوقات به دليل ميلي که انسان به پذيرش از سمت جمع دارد، سعي مي‌کند طوري رفتار کند که مورد قبول واقع شود. در اين راه خودش را سانسور مي‌کند يا طوري عمل مي‌کند که تأييد ديگران را جذب کند. فردي را در نظر بگيريد که مرتب مي‌گويد: «من چاق هستم» و هدفش جلب توجه سايرين براي رد کردن اين موضوع است. دوست دارد همه بگويند: «نه تو چاق نيستي». اين حرکت بسيار غيرعقلاني و نادرست است. چرا سعي مي‌کنيد با جذب تأييد غيرواقعي بر آنچه که هست، سرپوش بگذاريد. هماني باشيد که مي‌انديشيد. با تحريف حقيقت به خاص بودن خود پشت مي‌کنيد.

مطابق ميل خود لباس بپوشيد
سعي نکنيد چيزي بپوشيد که تحسين ديگران را جلب کند. مثلا از مد و لباس‌هاي رايجي که دوست نداريد، به هيچ‌وجه استفاده نکنيد. چيزي بپوشيد که مطابق شخصيت و سليقه‌ي شماست. اگر کورکورانه از مد تبعيت کنيد مثل حلزوني مي‌شويد که لاک يک لاک‌پشت را حمل مي‌کند. آيا او يک حلزون خاص است؟ قطعا خير، در پاسخ بايد بگوييم او حلزوني بي‌هويت و خنده‌دار است. البته همه‌ي اينها به معناي زير سؤال بردن ارزش مد نيست. ديدگاه ما نسبت به مد، آن را ارزشمند يا بي‌ارزش مي‌سازد. در واقع هر فرد بايد با در نظر گرفتن علاقه، سليقه‌ و البته اندام‌ خودش، لباس انتخاب کند. به‌ويژه در عصر حاضر، که گزينه‌هاي متعددي در دنياي مد و لباس پيش رو است. با انتخاب درست لباس، مي‌توان کاملا منحصربه‌فرد و خاص شد.

پاي حرف خود بايستيد
با ناديده گرفتن تنفر ديگران بدانيم که چگونه خاص باشيم
در بحث‌ها نظر بدهيد و از ابراز عقيده نهراسيد. پاي آنچه مي‌گوييد بايستيد و از مخالفت با ديگران واهمه نداشته باشيد. البته اين به معناي جدل با سايرين نيست. ضمن اينکه به ديگران گوش مي‌دهيد، عقيده‌ي خود را بگوييد و با آغوش باز نظرات بهتر را بپذيريد.
کساني که از شما متنفر هستند را به حال خود بگذاريد
قبول کنيد که همه شما را دوست ندارند و گاهي برخي به شما حسادت مي‌کنند. اين يعني شما چيزي براي ابراز داريد که موجب حسادت يا تنفر شده است. از اين نفرت نترسيد. اگر به دنبال تأييد و علاقه‌ي همه‌ي افراد باشيد، طبيعي است که نمي‌توانيد کاري از پيش ببريد و هميشه از اينکه کسي شما را تأييد نکند و يا دوست‌تان نداشته باشد، واهمه خواهيد داشت. مخالفت و گاهي نفرت سايرين نشان مي‌دهد که شما خاص هستيد و خودتان را به ديگران ثابت کرده‌ايد.

تجربه‌هاي جديد پيدا کنيد
نسبت به فعاليت‌هاي جديد و متنوع خوش‌بين باشيد و در انجام آنها شجاعت به خرج بدهيد. وقتي کودک هستيد، انتخابي جز برنامه‌هاي والدين نداريد. اما حالا که بزرگ شده‌ايد پس منتظر چه هستيد؟ ببينيد چه چيزي دوست داريد و آن را پيگيري و اجرا کنيد. سعي کنيد هر هفته يک کار جديد در برنامه‌ي خود داشته باشيد. انجام کارهاي جديد بستگي به سليقه، توانايي و امکانات شما دارد. مي‌توانيد يک غذاي جديد را امتحان کنيد يا به کار داوطلبانه براي نجات خرس‌هاي پانداي رو به انقراض بپيونديد.
مدام در حال يادگيري باشيد
چيزهاي جديد ياد بگيريد. هر چقدر هم مطالعه کنيد باز هم کم است. در مورد مباحث مختلف کتاب بخوانيد. حتي موضوعاتي که براي‌تان چندان جالب نيستند. با اين کار افق ديد شما وسيع‌تر مي‌شود و کم‌کم، عشق شما به مطالعه زياد مي‌‌شود. مثلا همين اينترنت، مي‌تواند منبعي بي‌کران از موضوعات گوناگون باشد. هر چه دانش بيشتري کسب کنيد، خاص‌تر و منحصربه‌فردتر مي‌شويد و ديگر لازم نيست که بپرسيد: «چگونه خاص باشيم؟»

آنچه را که واقعا دوست داريد، انجام بدهيد
ورزش يا تفريحي را که دوست داريد، در برنامه‌ي خود بگنجانيد. وقتي کاري را که دوست داريد انجام مي‌دهيد، با افرادي ملاقات مي‌کنيد که به شما شبيه هستند و مي‌توانند گزينه‌ي خوبي براي دوستي با شما باشند. با داشتن دوستان اين‌چنيني شادتر مي‌شويد و انرژي بيشتري در زندگي‌تان به‌وجود مي‌آيد. شهامتي را که در پيگيري علايق خود داريد، در مورد آنچه نمي‌پسنديد نيز ابراز کنيد. مثلا وقتي دوستان‌تان به شما پيشنهاد کوه‌نوردي مي‌دهند و دوست نداريد آنها را همراهي کنيد، خيلي ساده بگوييد: «من نميام» و در عوض کاري را که دوست داريد، دنبال کنيد.
فراموش نکنيد که به خودتان احترام بگذاريد، بدانيد که شما مخلوقي خاص، براي پروردگار خود هستيد. توصيه‌هاي گفته‌شده، تنها براي اين مطرح شد که ارزش‌هاي خود را بشناسيد، به آنها عمل کنيد و بدانيد که همه‌ي ما خاص، زيبا و مهم هستيم و با کشف نيروهاي دروني خودمان، مي‌توانيم سنگين‌ترين کوه‌ها را هم جابه‌جا کنيم.منبع:

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.