تبلیغات

دانستني ها/ ۱۴ واقعيت جالب و شنيدني در مورد طلا

دانستني ها/ ۱۴ واقعيت جالب و شنيدني در مورد طلا

روزياتو/ طلا به عنوان يک فلز درخشان و براق تنها جلوه زيبايي ندارد بلکه در طول هزاران سال به عنوان ابزاري براي نشان دادن قدرت و جايگاه برتر اجتماعي مورد استفاده قرار گرفته است. واژه انگليسي “gold” از واژه لاتين “geolu” به معناي زرد گرفته شده و در زمان هاي قديم که پول وجود نداشت از طلا براي داد و ستد استفاده مي شد. طلا محبوب ترين و معروف ترين فلزي است که در جهان مورد استفاده قرار مي گيرد زيرا نه جلاي آن از بين مي رود و نه در طول زمان دچار فرسايش مي شود. علاوه بر اين، خصوصيات جالب ديگري نيز وجود دارند که طلا را از ديگر فلزات متمايز ساخته اند.

۱- هندي ها رکورد دار استفاده از طلا هستند
علاقه مردم هند به طلا سال به سال افزايش پيدا مي کند به همين دليل هند بيشترين مصرف فلز طلا را در دنيا به خود اختصاص داده است. مردم اين کشور از طلا هم براي سرمايه گذاري و هم به خاطر ارزش هاي فرهنگي که براي آن قائلند استفاده مي کنند.

۲- طلا شما را خنک نگه مي دارد
از طلا در ساخت کلاه فضانوردان و مخصوصاً شيشه آن استفاده مي شود زيرا طلا اشعه فرا بنفش را منعکس کرده و همزمان اجازه مي دهد که نور خورشيد به داخل کلاه بتابد. بدين ترتيب فضاي داخل کلاه روشن اما خنک باقي مي ماند.

۳- دوبي شهر طلايي جهان است
تب طلا چنان در دوبي بالا گرفته است که در ماه مي سال ۲۰۱۰ اولين دستگاه خودپرداز طلايي در يکي از هتل هاي لوکس شهر ابوظبي نصب شد.

۴- منشأ طلا از فضا است
تمام طلاهايي که امروزه در معادن وجود دارد از انفجار سنگ هاي آسماني در ميلياردها سال پيش به وجود آمده اند.

۵- طلا کم ياب ترين فلز روي زمين به شمار مي آيد
يکي از دلايل اصلي گران بودن طلا اين است که به شدت کمياب بوده و تنها در جاهاي خاصي يافت مي شود. مقدار طلايي که از روز کشف تا به امروز ذوب شده به اندازه مقدار آهني است که در کمتر از يک ساعت در جهان گداخته مي شود.

۶- گياهان نيز طلا دارند
مقادير بسيار کمي طلا در برگ هاي درخت اکاليپتوس وجود دارد اما مقدار آن چنان ناچيز است که با چشم غير مسلح ديده نمي شود.

۷- مقدار طلايي که تاکنون کشف شده بسيار کم تر از آن چيزي است که فکر مي کنيد
مقدار طلايي که تاکنون از معادن استخراج شده چنان ناچيز است که مي توان تمام آن را در ۳ استخر شناي المپيک به راحتي جاي داد.

۸- برخي از افراد از طلا مي ترسند
ترس از طلا را آوروفوبيا (Aurophobia) مي نامند. افرادي که به آوروفوبيا مبتلا هستند در صورت ديدن طلا دچار حمله عصبي مي شوند.

۹- طلا خاصيت درماني دارد
مي توان طلا را به شکل مايع در آورده و به صورت عضلاني تزريق کرد. طلا در درمان سرطان و آرتروز روماتوئيد موثر است. گفته مي شود که استفاده از طلا به عنوان دارو در هفت مورد از هر ده مورد موفقيت آميز خواهد بود.

۱۰- در جوايز ورزشي و هنري نشانه پيروزي به شمار مي آيد
در هنگام دريافت مدال ها و جام هاي مسابقات ورزشي و رويدادهاي فرهنگي نيز طلا همواره بيشترين خواهان و ارزش را داشته است زيرا طلا نماد رسيدن به موفقيت به شمار مي آيد.

۱۱- طلا انعطاف پذيرترين و چکش خور ترين فلز است
اين فلز گرانبها چنان انعطاف پذير است که مي توان يک اونس از آن را چنان پهن کرد که به يک ورقه ۹۰ متر مربعي تبديل شود.

۱۲- در اقيانوس ها طلاي زيادي وجود دارد
هر مايل مکعب از آب دريا حاوي ۲۵ تن طلا است بنابراين در تمام اقيانوس ها بيش از ۱۰ ميليارد تن طلا وجود دارد. اما متاسفانه هيچ راهي براي استخراج آن تاکنون پيدا نشده است.

۱۳- طلا فلزي است که مي شود آن را خورد
طلا يک فلز غير سمي است از اين رو مي توان لايه هاي نازک آن را همراه با غذا يا نوشيدني خورد. در برخي فروشگاه ها برگ ها و لايه هاي نازک طلا را مي فروشند و بعضي رستوران ها نيز افشانه طلا را به غذاهاي خود اضافه مي کنند. لازم نيست نگران خطرناک بودن آن باشيد زيرا طلا به راحتي هضم مي شود و مشکلي براي بدن شما ايجاد نخواهد کرد.

۱۴- طلا بسيار نرم است
طلاي بسيار خالص چنان نرم است که مي توان با دست به آن شکل دادبا کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع:

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.