تبلیغات

آسمان شب/ کشف نوعي کهکشان نادر

آسمان شب/ کشف نوعي کهکشان نادر

تابناک/ محققان گونه اي کمياب از کهکشان با ساختار دايره اي منحصر به فرد کشف کرده اند که در فاصله ۳۵۹ ميليون سال نوري از زمين قرار گرفته است و پيش از اين هرگز شناخته نشده بود.
بررسي دقيق تر PGC 1000714 اين حقيقت را آشکار ساخت که هسته اين کهکشان تنها در ميان يک حلقه ستاره نيست بلکه در ميان دو حلقه از ستاره ها است، و اين اولين باري بود که منجمان با چنين پديده اي روبرو مي شدند.
رايج ترين گونه کهکشان که ما درباره آن ها مي دانيم کهکشان هاي ديسک شکل با ستاره هاي گسترده و به شکل مارپيچ مانند کهکشان راه شيري يا به شکل بيضوي هستند.
اما گونه هاي نامنظم کهکشان ها که شامل کهکشان هاي حلقه اي باشند نيز وجود دارند- که مشهورترين نمونه آن ها Hoags Object ناميده مي شود ( که در شکل زير نشان داده شده است)، که توسط Arthur Hoag در سال ۱۹۵۰ کشف شد.
برخلاف کهکشان هاي ديسک شکل که عموما ستاره ها در آن گسترده و پراکنده شده اند، ستاره ها در کهکشان هاي حلقه اي به دو قسم مجزا تقسيم شده اند: يک حلقه ستاره هاي آبي جوان که در خارج از آن قرار گرفته اند و به شدت مي درخشند و با وضوح خوبي هسته کهن تر را احاطه کرده اند و ستاره هاي کم نورتر که در مرکز قرار گرفته اند.
کهکشان هاي حلقه اي خود به طور باورنکردني نادر هستند، بنابراين وقتي که محققان به وجود PGC 1000714 پي بردند و دو حلقه از ستاره ها را اطراف آن مشاهده کردند، دانستند که به چيز ويژه اي دست يافته اند.
Patrick Treuthardt متخصص فيزيک نجومي از موزه علوم طبيعي در شمال کاليفرنيا گفت: "اين مانند اثر به جا مانده از پلنگ گربه وحشي يا ساير حيوانات کمياب ديگر روي برف است.”
"وجود کهکشان Hoag با يک حلقه مدور پيرامون هسته دايره اي شکل بسيار نادر است، اما يافتن نوعي کهکشان با دو حلقه کاملا منظم، امري بي نظير است.”
تراترارد و همکاران با استفاده از رصدخانه Las Campanas در شيلي پي بردند که حلقه بيروني ستاره هاي آبي تنها ۰٫۱۳ بيليون سال عمر دارند درحالي که هسته قرمز داخلي بسيار کهن تر است و نزديک به ۵٫۵ بيليون سال عمر دارد.
آن ها در طول بررسي هايشان به وجود حلقه دومي از ستاره ها درون حلقه خارجي ستاره هاي آبي جوان پي بردند. با تجزيه تحليل دقيق تر، تراترارد اين ساختار دوم را "يک حلقه قرمز دروني منتشر شده” ناميد، بدان معنا که ستاره ها درون آن قديمي تر از ستاره ها در بيروني ترين قسمت حلقه خارجي بودند. و به نظر مي رسد اتصالي بين اين دو حلقه وجود ندارد.
اينکه چگونه چنين چيزي اتفاق مي افتد، هيچکس کاملا مطمئن نيست اما آنچه مشخص است يافته نجومي کاملا بي سابقه و بي نظيري است.
تراترارد مي گويد: "تخمين زده مي شود که کهکشان هاي نوع Hoag ممکن است تنها ۰٫۱ درصد از کهکشان هاي قابل مشاهده و يا حتي کمتر باشد.”
محققان مي انديشند که PGC 1000714 ممکن است تحت تاثير نيروهايي در دو دوره ي مجزا به هم رسيده باشد و شکل گرفته باشد و ما آن را اين گونه مشاهده مي کنيم- از آنجا ما تا به حال چنين چيزي نديده ايم، شناخت آن به طور قطعي کار دشواري است.
وجود رنگ هاي متفاوت حلقه داخلي و خارجي گوياي آن است که اين کهکشان دو دوره شکل گيري مختلف را تجربه کرده است.
تنها از طريق تصاوير لحظه اي اوليه نمي توان به چگونگي تشکيل حلقه هاي اين نوع خاص از کهکشان پي برد.
اعضاي تيم تصور مي کنند اين امکان وجود دارد که حلقه خارجي حاصل بخش هاي به هم پيوسته از کهکشان گازي مجاور باشد.
تراترارد مي گويد: کهکشان هاي حلقه اي در دوره مشاهدات انساني بسيار کمياب هستند زيرا مدت زمان شکل گيري نهايي حلقه ها نامعين است و ممکن است آن ها نتوانند شکل خود را براي مدت طولاني حفظ کنند.
براي تعيين چگونگي قرارگيري حلقه دروني کهن تر نيازمند داده هاي بيشتري از انتهاي رويداد کيهاني هستيم.
درواقع آنچه ما بايد انجام دهيم کاوش و بررسي عميق تر است. ممکن است چيزهايي وارد کهکشان شده باشند و با آن واکنش داده باشند و حلقه ها را ايجاد کرده اند، بنابراين ما بايد گازهاي اطراف کهکشان را به خوبي بررسي کنيم.
هرچند به طور کلي اطلاعات کمي از PGC 1000714 و کهکشان هاي حلقه اي وجود دارد، محققان مي گويند منظومه هاي ستاره اي مانند اين ها که الگوي منظمي ندارند براي کمک به ما براي شناخت هر چه بيشتر جهان و چگونگي تشکيل آن بسيار مهم هستند.
وجود کهکشان هاي غيرمتداولي چون PGC 1000714 تئوري هاي ما را مورد چالش قرار مي دهد و اين جنبه مهمي از دانش است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تابناک

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.