تبلیغات

سرنوشت زمين پس از هوشمندي حيوانات

سرنوشت زمين پس از هوشمندي حيوانات

بيگ بنگ/ در فيلم سياره ميمون‌ها، مردي را مي‌بينيم که در دنيايي تحت سلطه ميمون‌ها براي بقا تلاش مي‌کند. پير بول، نويسنده کتاب منتشر شده در سال ۱۹۶۳ که فيلم از آن اقتباس شده، داستان خود را ذيل سبک فانتزي – اجتماعي طبقه‌بندي مي‌کند.
فرض کنيد فضا از فانتزي فرا رفته و نه‌تنها ميمون‌ساناني با هوش انساني که تمام گونه‌ها با چنين شعوري در دنيا عرض اندام کنند. چه مي‌شود اگر يک روز صبح تمام حيوانات از خواب بيدار شوند و خود را موجوداتي هوشمند و آگاه بيابند؟ آيا يک گونه خاص، مانند انسان‌هاي امروز بر ديگر گونه‌ها غلبه مي‌کند و همه را به زنجير مي‌کشد؟ يا شاهد گفت‌وگوي آنها خواهيم بود؟ کليت اين تفکر، دور از ذهن و عجيب مي‌نمايد، اما پرداختن به آن، حقايقي را از ذات انسان و جايگاهش به عنوان گونه مسلط زمين افشا مي‌کند که به نوبه خود جالب است. در ادامه با بررسي ديدگاه‌ صاحب نظران به بررسي اين موقعيت احتمالي مي‌پردازيم.

دوران هرج و مرج
متاسفانه فرضيه مطرح شده درباره چنين شرايطي خوشايند نيست. اينه کيوتيل، بوم‌شناس دانشگاه بريستول مي‌گويد: در يک کلام، هرج و مرج خواهد شد! نبايد تصور کنيم هوش و ذکاوت هميشه خوب است! رابين دانبار، روان‌شناس فرگشتي دانشگاه آکسفورد نيز اين موضوع را تاييد مي‌کند و مي‌گويد: همديگر را قلع و قمع خواهيم کرد. انسان‌ها حتي در برخورد با يکديگر به کنجکاوي و رفتار صلح‌آميز معروف نيستند.
جوزپ کال، روان‌شناس مقايسه‌اي در دانشگاه سنت اندروز تصديق مي‌کند: با نيم‌نگاهي به سابقه بشريت، ديدي بسيار منفي به احتمال همزيستي گونه‌ها دارم. شايد امروزه نسبت به گذشته بهتر باشيم، اما کمي در اوضاع دنيا دقيق شويد و ببينيد آيا باز هم مي‌توانيد مثبت فکر کنيد؟ با توجه به سابقه پر و پيمان بشريت در نابودي گونه‌هاي ديگر و حتي همنوع خود، راحت مي‌توان چنين انگاشت که همتايان جانوري باهوش ما نيز مثل ما رفتار خواهند کرد. جنگ جهاني سوم در راه خواهد بود‍‍! کيوتيل مي‌گويد: واکنش ما به غريبه‌ها و تهديدها بسيار منفي و خشونت‌مآبانه است.

چه کسي پيروز خواهد بود؟
قطعا بسياري از گونه‌ها راحت از ميدان به در خواهند شد. گياهخواران بايد بيشتر وقت خود را صرف گياهخواري کنند تا انرژي لازم را براي حيات پيدا کنند. از اين رو، زماني که بايد صرف ارتباطات، ابزارسازي، فرهنگسازي يا درگيري شود، بسيار محدود خواهد بود. گوشتخوارها برتري خواهند يافت. کوسه‌ها، دلفين‌ها و نهنگ‌هاي قاتل از قاعده خارجند؛ زيرا در دريا محصورند. البته بعيد نيست موجودات دريايي درگيري‌هاي قدرتي خود را داشته باشند. ديگر گونه‌هايي که فقط در مناطق خاص، مانند مرداب‌ها، جنگل‌هاي باراني و بيابان قادر به زندگي هستند نيز نخواهند توانست به دنيا حکومت کنند.
با اين حال، شکارچيان بزرگي مانند شيرها، ببرها، خرس‌ها و حتي غيرشکارچياني مانند فيل‌ها و کرگدن‌ها، وارد بازي قدرت خواهند شد. بزرگ‌ترين خطر از جانب آنها انسان را تهديد خواهد کرد. اگر انساني را مقابل يکي از اين موجودات قرار دهيد، عاقبت کار به نفع انسان نخواهد بود، اما با توجه به پيشرفت‌هاي فناوري و تعداد بسيار زياد انسان‌ها به نسبت حيوانات، هوش نويافته آنان فقط تا مدتي کمکشان خواهد کرد تا از چنگ انسان فرار کنند. ديري نمي‌پايد تا مثل خيلي گونه‌هاي ديگر پيش از اين به دست بشر از بين بروند.

دوستان ابتدايي ما برمي‌گردند
پس از نابودي گوشتخواران، دشمن تازه‌اي پا به عرصه خواهد گذاشت: نزديک‌ترين فاميل‌هاي نخستي بشر! کيوتيل معتقد است گونه ما تا حد زيادي از نظر فناوري تا جاي ممکن پيشرفت کرده و از آنجا که نخستي‌ها تا حد زيادي در فيزيولوژي با ما مشترکند، خواهند توانست از آن فناوري‌ها استفاده کنند. شامپانزه‌ها، اورانگوتان‌ها، بونوبوها و گوريل‌ها قادرند به کامپيوترهاي ما دسترسي يابند و سلاح‌هايمان را استفاده کنند؛ آن هم در حالي که فيزيک بدني قوي‌تر و چالاک‌تري نسبت به ما دارند. اصلا هم بعيد نيست که خيلي زود با الهام از فناوري‌هاي بشري، به ساخت فناوري‌هاي خاص خودشان دست بزنند.
البته توانايي آنها براي بهره‌گيري از آنچه ما اندوخته‌ايم، منوط به اين است که از هر راهي، ميانبري به علم ما پيدا کنند تا حاصل چندين عصر تسلط بر استفاده از فناوري، جنگاوري موثر، درک ما ـ دشمنشان ـ و بسياري ديگر را در کمترين زمان ممکن کسب کنند. سوء‌استفاده از اين فناوري‌ها شايد آنها را در جدال با ما پيش بيندازد، اما باز حتمي‌تر اين است که پيش از غلبه آنان بر ما نسلشان را از بين ببريم. کال مي‌گويد: اگر هر چه ما مي‌دانيم را آنها نيز بدانند، بين نخستي‌ها و بشر شاهد برابري خواهيم بود. در غير اين صورت، باز هم رقيبي قوي خواهند بود، اما به گونه برتر تبديل نخواهند شد.

حاکم نهايي چه کسي است؟

اگر وقت براي ديگر گونه‌ها کافي باشد، انطباق با محيط و شرايط، احتمالا به قوي‌ترين سلاح در تلاش براي فتح دنيا تبديل خواهد شد. يکي از بزرگ‌ترين مهارت‌هاي بشري که او را به گونه برتر زمين تبديل کرده، همين است. شايد ما راه را از علفزارها آغاز کرده باشيم، اما خيلي زود راهي براي زندگي در محيط‌ هاي بشدت متفاوت پيدا کرديم. بشر سيطره خود را از نوک کوهستان تا توندراها گستراند. در عين حال، شمار يک گونه و مهارت آن در مخفي ماندن و رندي نيز شرط به حساب مي‌آيد.
آن‌طور که از شواهد برمي‌آيد، در نهايت حکام زمين، باکتري‌ها و ديگر ميکروب‌ها خواهند بود. البته باکتري‌ها سيستم عصبي ندارند و اين تفکر که بتوانند روزي صاحب هوش بشوند، بسيار غير قابل تصورتر از کسب خرد موجودات چند سلولي است. فرض کنيد، چنين چيزي ممکن بود. با توجه به اين که باکتري‌ها در اندام خود ماها نيز زندگي مي‌کنند، فکر بلايي که ممکن بود سرمان بيايد به تن آدم لرزه مي‌اندازد.
دانبار مي‌گويد: اگر يک موجود کوچک فاتح جهان شود، جاي تعجب ندارد. حدس من اين است که قرباني گونه حياتي به‌مراتب ساده‌تر خواهيم شد؛ چيزي مثل باکتري و ويروس. کال مي‌گويد: اگر روزي باکتري‌هاي هوشمند جلوي انسان قد علم کنند، مخصوصا باکتري‌هاي بدخيم، به دردسري بزرگ خواهند افتاد. مشکل ماجرا اينجاست که نمي‌توانيم از شر همه آنها خلاص شويم، زيرا براي ادامه حيات ما لازم هستند.

وارثان سياره خاکي ما

بعيد است نابودي نسل بشر به نزاع‌ها خاتمه بدهد. دليل خاصي نداريم تا تصور کنيم هر گونه جانور ديگري با سطح هوش انسان خردمند، پا را در حد گليم خود نگه دارد و مانند انسان به ديگر گونه‌ها و حتي همنوع خودش تعرض نکند، بنابراين حتي ممکن است نبردهاي بين گونه‌اي نيز اتفاق بيفتد. با تمام اين تفاسير، عاقبت کار همه بسيار تلخ خواهد بود. با سقوط گونه‌ها، اکوسيستم‌ها نيز سقوط خواهد کرد و فقط ‌جان سخت‌ترين موجودات مثل باکتري‌ها، سوسک‌ها و شايد هم موش‌ها وارث زمين خواهند شد. حتي بعد از آن هم بعيد است يک دنياي آرام و بي‌دردسر پديد بيايد. کيوتيل مي‌گويد: هر چند گونه‌اي که بر زمين باقي بماند، به احتمال زياد مثل ما زمين را به تباهي خواهد کشيد. چيز خاصي نمي‌بينم که نشان بدهد گونه‌هاي ديگر از ما نوع‌دوست‌تر باشند. توازن طبيعتي که خواهيم ديد، در اصل به خاطر توازن قدرت خواهد بود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: بيگ بنگ

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.