تبلیغات

توضيحاتي مفصل درباره برنامه هاي جبهه تازه تاسيس اصولگرايان

توضيحاتي مفصل درباره برنامه هاي جبهه تازه تاسيس اصولگرايان

فارس/ عضو هيأت موسس جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي با بيان اينکه صنعت و توليد کشور قفل شده است، گفت: درحال حاضر مهم‌ترين مسئله اقتصادي کشور باتوجه به اينکه منابع و نيروي انساني زيادي داريم رکود است.

يحيي آل‌اسحاق از چهره‌هاي مدافع اقتصاد آزاد به شمار مي‌رود که درطول سال‌هاي گذشته به دليل اهتمام به عقايد اقتصاد بازار، به يکي از چهره‌هاي شاخص طرفدار بخش خصوصي مبدل شده است.

يحيي آل اسحاق که در حال حاضر عضو هيات موسس جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي است، با حضور در خبرگزاري فارس، به گفت‌وگوي تفصيلي با خبرنگاران حوزه احزاب خبرگزاري فارس، درباره چرايي تشکيل جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي، چشم‌انداز و اقدامات آينده و اولويت‌هاي برنامه‌ريزي براي مشکلات جامعه و مهم‌ترين طرح‌هاي اقتصادي جبهه مردمي پرداخت که مشروح اين گفت‌وگو در ادامه مي‌آيد:

فارس: به عنوان اولين سوال و با توجه به اينکه شما از اعضاي هيأت مؤسس جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي هستيد درباره چرايي شکل‌گيري اين جبهه و اينکه بنا به چه ضرورت و احساس نيازي در جامعه اين جبهه اعلام موجوديت کرد، توضيح بفرماييد.

آل‌اسحاق: مسئله تشکيل جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي، خيلي عميق‌تر از مسئله انتخابات رياست جمهوري سال 96 است، البته انتخابات 96 جزو موضوعات است اما اصل تشکيل اين جبهه به‌منظور انتخابات صورت نگرفته است، واقعيت اين است که نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بعد از سال‌هاي متمادي که کشور دستخوش تغييرات شد، انقلاب اسلامي بر اساس نيازهاي تاريخي در کشور و با رهبري حضرت امام(ره) و دلسوزان انقلاب و تحمل رنج‌ها و زحمت‌هاي بسيار به نتيجه رسيد.

اين انقلاب داراي اهداف و آرمان‌ها و نقشه راهي بود، اين انقلاب با يک هدف بلندمدت که آن هم زمينه‌سازي براي حرکت اصلي تاريخ، يعني ظهور حضرت حجت(عج) شکل گرفت. لذا مبنا بسيار بزرگ و عظيم است، اين انقلاب در معرض حوادث مختلف داخلي و خارجي قرار گرفت و حتماً اين حرکت معانديني در داخل و خارج از کشور داشت. اين دشمنان در هر مرحله به تناسب مخالفت و تحليل خود را ابراز کرده‌اند. علي‌رغم اين حوادث نظام جمهوري اسلامي موفقيت‌هاي فراواني در برخي حوزه‌ها داشته است، استکبار اجازه نداده بود اسلام آن گونه که بايد و شايد خود را نشان دهد، انقلاب اسلامي در رقابت با تمدن‌ها ظهور و بروز کرد و امروز اين انقلاب با محوريت جمهوري اسلامي با تمدن‌هاي ديگر رقابت مي‌کند و توان خود را نشان مي‌دهد، اين مسئله قابل کتمان نيست. بنابراين همه استکبار جهاني متحد مي‌شوند تا عليه جمهوري اسلامي فعاليت کنند و آخرين مسئله همين موضوع مذاکرات بود. بنابراين ما تهديد داريم و اين تهديدات در عرصه بين‌المللي يک امر جدي است. با توجه به اين تهديدات شما مي‌بينيد که اقتدار منطقه‌اي جمهوري اسلامي به‌عنوان يکي از نمونه‌ها شاهکار است.

وقتي استکبار تصميم مي‌گيرد طرح جديدي را در منطقه غرب آسيا ايجاد کند و نمي‌تواند،‌ متوجه مي‌شود که عمده اين ناتواني به‌خاطر انقلاب اسلامي ايران است و اين موضوع را در سوريه و عراق هم شاهد هستيم.

امنيتي که امروز در جمهوري اسلامي وجود دارد، علي‌رغم اينکه ما نقطه تيز حمله هستيم، مثال‌زدني‌ است. با اينکه اطراف ما آشوب و ناامني است و کشورهاي منطقه درگير تهديدات داعش هستند، اما در ايران چنان فضاي امني وجود دارد که بي‌نظير است. امنيت در حوزه بيان و تصميم‌گيري و فعاليت سياسي احزاب و تشکل‌ها نيز مثال‌زدني است.

در حوزه‌هاي دفاعي کشور پيشرفت‌هاي بسيار چشمگيري داشته است. بنده خود در صنايع دفاعي حضور داشته‌ام، درگذشته ما براي نيازهاي اوليه خود نيز بايد از خارج وارد مي‌کرديم و اجازه ساخت‌وساز در اين حوزه را نداشتيم، بنابراين يکي از تهديدات دشمن عليه ايران اين است که مي‌گويند نبايد پيشرفت‌هاي دفاعي ما تا اين‌حد رشد کند.

همه موضوعات مختلف در جمهوري اسلامي از قضيه منافقان تا فدائيان خلق و جدايي‌طلب‌ها، اتفاق افتاده اما اين بدن آن‌چنان قوي بوده که در مقابل همه اين هجمه‌ها ايستاده است. در مقابل اين واقعيت اين است که ما شاهد مسائل بسيار تلخي هم هستيم، به‌ويژه در رويکرد آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، شکاف زيادي بين آنچه که امام(ره) و مقام معظم رهبري بيان کرده‌اند با آنچه که در فضاي واقعي سياسي و فرهنگي وجود دارد، ديده مي‌شود.

فارس: با توجه به اينکه در حال حاضر مهم‌ترين مشکل جامعه مسائل معيشتي و اقتصادي مردم است، مهم‌ترين اولويت‌ها و برنامه‌هاي جبهه مردمي براي رسيدگي به اين وضعيت و رفع مشکلات فعلي چيست؟

آل‌اسحاق: ما در مسائل اقتصادي علي‌رغم داشتن منابع و آورده‌هاي بسيار عظيم دچار مشکلات بسياري هستيم، در حالي‌که منابع ما در رقابت با کشورهاي همسايه قابل‌قياس نيست، آورده‌هاي ما حتي با ترکيه، مالزي و کره، قابل مقايسه نيست. در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي موقعيت جغرافيايي و ژئوپلتيک ايران بسيار خاص است و ما بهترين جايگاه را در منطقه داريم و مرکزيت تمام جهت‌گيري و تصميم‌گيري‌ها را مي‌توانيم برعهده داشته باشيم.

از نظر منابع انساني بر اساس شاخص‌هاي بين‌المللي از لحاظ توسعه انساني اول هستيم، يعني تعداد دانشگاه‌ها و دانشجويان و فناوري و خروجي‌هايمان در سطح بسيار بالايي قرار دارد. از لحاظ منابع مادي و معدني ازجمله نفت و گاز؛ ما از لحاظ مخازن گاز در جهان اول هستيم و در مخازن نفتي نيز مقام چهارم را داريم. يعني مخازني که رگ حيات دنياست، ما ذخاير بسيار عظيمي داريم. بنابراين از لحاظ آورده‌هاي اقتصادي ما نسبت به رقباي خود بالاتر هستيم.

* صنعت و توليد کشور قفل شده است

در همين حوزه اقتصادي نارسايي‌هاي ساختاري و پايه‌اي وجود دارد که به‌سادگي قابل‌رفع نيست، مگر اينکه اراده‌اي براي حل آنها وجود داشته باشد. در حال حاضر مهم‌ترين مسئله اقتصادي کشور، رکود است. تمام اين منابع متأسفانه قفل شده است و علي‌رغم اينکه ما منابع و نيروي انساني زيادي داريم، اما قفل‌شده است و صنعت و توليد خوابيده است.

در اوايل جنگ و انقلاب ما موجودي نداشتيم، اما امروز انبارها پر است ولي بازار تقاضا ندارد. قرار بود انقلاب اسلامي مردم را به رفاه معقول و با کرامت برساند، نه‌اينکه مردم خصوصاً طبقات متوسط به پايين، مستأصل باشند.

در رابطه با مسائل فساد اگرهم صحبتي گفته مي‌شود، به‌هيچ‌عنوان بزرگنمايي نيست. واقعيت اين است که فساد در سراسر اقتصاد کشور ريشه دوانده و اين کاملاً سيستمي است و متأسفانه اخبار زيادي از مفاسد اقتصادي به گوش مي‌رسد. مسئله نظام بانکي، کشور را به ناکجاآباد مي‌برد. جدا از مباني آرماني و مباحث مربوط به ربا، عملکرد اقتصادي به‌گونه‌اي است که تمام کشور عمله نظام بانکي شده‌اند. يعني همه مشغول فعاليت هستند تا بتوانند هزينه‌هاي بانکي را پرداخت کنند و فعاليت‌هاي بانکي نيز به‌گونه‌اي است که باعث نگراني همه شده است، رئيس‌جمهور مي‌گويد «البانک و ما ادراک البانک»، رئيس بانک مرکزي مي‌گويد که نظام بانکي به‌هم‌ريخته است و علما و اقتصاددانان و مردم هم همين نظر را دارند. اگر يک تغيير جدي و ساختاري در نظام بانکي نباشد، ديري نيست که حوزه اقتصاد به‌طور کامل به‌هم بريزد.

من در جريان يک واحد توليد معدني و فولادي هستم که 265 ميليارد تومان وام گرفته است و الان که مي‌خواهد اين وام را پس دهد، بايد 960 ميليارد تومان با بهره و اصل وام پس بدهد. يعني هر روز صبح فقط بهره بانکي و نه قسط آن، يک ميليارد و 400 ميليون تومان است. يعني آفتاب به آفتاب بايد اين مبلغ را پرداخت کند. اين واحد به نتيجه رسيده، اما هرچه که توليد کند، بازهم براي بازپرداخت کم مي‌آورد و فقط مي‌تواند پول بهره آن بانک را بدهد. وضعيت صندوق بازنشستگي يک آتش زيرخاکستر است و مجموعه سرمايه‌هايي که آنجا مربوط به چندين ميليون بيمه‌ شده است، طوري است که براي بازپرداخت اين بايد از بودجه دولتي بگذارند.

* وضع موجود نگران‌کننده است؛ انتخابات رياست جمهوري براي جبهه مردمي يک امر ثانويه است

در حوزه مسائل اجتماعي که مقام معظم رهبري نگراني‌هاي خود را به اشکال مختلف بيان کردند، وضعيت طلاق و فحشا و اعتياد و موضوعات متعدد بسيار نگران‌کننده است. در مسائل بين‌المللي و منطقه‌اي هرجا که بر ملاک‌هاي ارزشي و انقلابي خود عمل کرده‌ايم، موفق بوده‌ايم، اما در ساير موارد با وجود تلاش‌هاي خالصانه‌اي که براي مثال در مذاکرات صورت گرفت، وضعيت برخورد استکبار به‌گونه‌اي است که به دليل بدعهدي و بدقولي تمام آن زحمات را از بين مي‌برند و سرنوشت و عمر يک ملت را زائل مي‌کنند. اين مسائل نگران‌کننده است، اين دورنمايي از وضع موجود است، اما چه بايد کرد،‌ تأکيد مي‌کنم که بحث انتخابات رياست جمهوري براي ما يک امر ثانويه است و حرکت جبهه مردمي بسيار عميق‌تر از اين مسائل است.

صراحتاً تکرار مي‌کنم؛ مسئله انتخابات هدف موقت و ثانويه است، اما چون به لحاظ تقارن زماني تشکيل جبهه در حال حاضر اتفاق افتاده، اين مطرح شده است.

نکته ديگري که بايد به آن توجه کرد، اين است که نسل اول انقلاب ما به‌گونه‌اي شده است که ما در حال کم‌بهره شدن از اين نسل هستيم و آنها به سن بالاي 80 سال رسيده‌اند و اين استوانه‌هايي که در طول تاريخ استوانه شده‌اند، در حال کم شدن هستند، در حالي‌که اين انقلاب بناست تا ظهور حضرت حجت(عج) پايدار باشد. اين مسئله تمهيدي مي‌خواهد که آرمان‌هاي انقلاب در يک بدنه مناسب ادامه پيدا کند و اين امکان‌پذير نيست مگر اينکه ما نيروهاي انقلابي را ارزيابي کنيم. آيا مي‌توان نسبت به اين وضعيت بي‌تفاوت بود،‌ يا اينکه بايد بازنگري کرد؟


* از حدود دو سال قبل جمعي از دلسوزان نظام به ارزيابي مشکلات کشور پرداختند

فارس: اين مشکلاتي که شما به صورت مشروح به طرح آن پرداختيد و با توجه به دغدغه پيگيري اين مسائل، آيا اين موضوعات در جبهه مردمي احصا شده است؟

آل‌اسحاق: بله، اين کار صورت گرفته است، از حدود يک سال و نيم تا دو سال قبل، جمعي از دلسوزان نظام به ارزيابي اين مشکلات پرداخته‌اند. در اين احصا و برشمردن مشکلات، نقاط مثبتي هم وجود داشت، لذا اين بررسي صورت گرفت. مواردي که ما موفق بوديم، به چه دلايلي صورت گرفته است.

فارس: قطعاً به دليل حاکميت گفتمان انقلاب اسلامي بوده است.

آل‌اسحاق: بله، طبق بررسي‌ها اقدامات ناموفق گذشته به اين نتيجه رسيده شد که در مواردي که موفق بوده‌ايم، چند مورد مؤثر بوده است، از جمله پياده‌سازي و توجه به ارزش‌ها و اهداف انقلاب و آرمان‌هاي امام راحل(ره)، که در اين زمينه مي‌توان به دوران جنگ اشاره کرد. در مواردي که مردم باورمندانه پيگير بوده و حضور جدي در موضوعات داشتند مانند جنگ، ما موفق عمل کرده‌ايم؛ در مواردي که ما انقلابي عمل کرده و دچار مماشات و تسامح نشده‌ايم، موفق بوده‌ايم. در مواردي که مسئولان امر نسبت به حوزه کاري خود از لحاظ علمي و بينش تخصص و تسلط داشته‌اند و به آرمان‌ها نه‌تنها علم بلکه باور داشته‌اند، موفق بوده‌ايم.

وقتي باور، علم و عمل در جايي اتفاق بيفتد، ما موفق مي‌شويم. لذا مجرياني که از اين سه ويژگي برخوردار بوده‌اند، تجربه موفقي داشته‌اند. لذا مديراني که واقع‌نگر و آرماني بوده‌اند، موفق‌تر عمل کرده‌اند. افراد مأيوس، بي‌حال، بي‌رمق و افسرده نمي‌توانند کاري را پيش ببرند.

* هرجا که بر اساس ارزش‌هاي انقلاب عمل نکرده‌ايم و مردم پاي کار نيامده‌اند، شکست خورديم

ما هرجا که بر اساس ارزش‌هاي انقلاب عمل نکرده‌ايم و مردم پاي کار نيامده‌اند، شکست خورده‌ايم، مانند همين بحث بانکي يا قاچاق و مبارزه با فساد که در اين زمينه‌ها از روش‌هاي قاطع انقلابي استفاده نشده است. با محافظه‌کاري عمل مي‌کنيم و نتيجه نمي‌گيريم. افرادي هم که به آرمان‌ها معتقد بوده‌اند اما تخصص لازم را نداشته‌اند، عملکرد مطلوبي نداشتند.

فارس: بنابراين مي‌توان هدف بلندمدت جبهه مردمي را اصلاح و بازنگري در روند 38 ساله انقلاب اسلامي دانست؟

آل‌اسحاق: اصلاح و بازگشتن در آن ارزش‌هاست، چون ما به اين نتيجه رسيده‌ايم که هرچه از اين شاخص‌هاي انقلابي فاصله گرفته‌ايم، شکست خورده‌ايم. يعني سعي مي‌کنيم نوعي اصلاح و بازنگري و تصميم به بازگشت به عوامل موفقيت داشته باشيم. بايد ديد که آيا مي‌توان مردم را مانند اوايل انقلاب و زمان جنگ به صحنه آورد و آيا افرادي که از تخصص و تعهد برخوردار باشند، داريم يا خير.

در بررسي‌ها به اين نتيجه رسيديم که همه اين عوامل و ظرفيت‌ها را در اختيار داريم. هم ممکن است ما به ارزش‌ها برگرديم و هم افراد لازم در سطح فراوان با قابليت‌هاي انقلابي‌گري در جامعه حضور دارند و مردم ما مهربان و اميدوار و باکرامت هستند که اگر صداقت ببينند، دوآتشه پاي کار مي‌آيند، لذا از اينکه مردم پاي کار بيايند و از اينکه افراد توانمند و انقلابي به‌اندازه کافي در کشور وجود دارد، جاي هيچ نگراني نيست.

از اينکه بشود بازگشت جاي هيچ نگراني نيست به شرط اينکه سامانه‌اي پيدا شود که اين الزامات را در يک ظرف جمع کند. افراد موجود به دلايل مختلف پراکنده شده‌اند، عده‌اي مأيوس شده و برخي به خاطر شرايط سني کنار رفته‌اند و عده‌اي نيز راه پيدا نمي‌کنند. بنابراين به اين فکر رسيديم که اگر ظرفي تهيه کنيم که اين ظرف شناخته‌شده باشد و همه حدود و ثغور آن مشخص و متشکل از نيروهاي انقلابي باشد، امکان آنکه يک پتانسيل عظيم براي اصل انقلاب فراهم شود، وجود دارد. يعني هنر ما در اين است و کاري هم که در حال حاضر انجام مي‌دهيم، همين است که فضايي تهيه کنيم تا مجموعه نيروهاي انقلاب و حضور مردم در يک ظرف جمع شود. بر اين اساس تصميم‌گيري شد که با توجه امکان چنين مسئله‌اي يک آورده بزرگ که در همين مدت به آن رسيديم احساس نياز جامعه است.

يک وظيفه بسيار بزرگي در حال حاضر وجود دارد، وقتي که همه در اين زمينه احساس نياز مي‌کنند، يک اقبال غيرمنتظره پيش مي‌آيد و بر اين اساس قرار شد که اين سامانه اعلام شود، اما در قدم اول با يک ملاحظه اوليه حدود 400 نفر از افرادي که قطعاً پاي کار هستند، کار آغاز شد، اما براي اينکه از تالي فاسدهاي اين مسئله جلوگيري شود، قرار شد 10 نفر از کساني که در ظرف 40 سال از خود نمود داشته‌اند و از خود ادعايي ندارند، به‌عنوان اعضاي مؤسس اين جريان باشند،‌ اما همه آن 400 نفر در پشت صحنه حضور دارند و در حال حاضر نيز اعلام حمايت‌ها ادامه دارد. در همان وهله اول حدود 550 نفر از افراد و شخصيت‌هاي برجسته از اين جبهه حمايت کردند. همچنين قرار است اقدامات اساسي در اين زمينه نيز انجام شود.

مبناي کار جبهه از پايين به بالاست و قرار است اين بار مردم حضور داشته باشند، لذا عنواني که انتخاب شد جبهه است، نه حزب و شاخص‌هاي انقلاب اسلامي را دارد، آنچه تنظيم شده فريم اوليه است، اما اين ساختار بايد از پايين به بالا صورت بگيرد و خود مردم انقلاب اسلامي بايد جمع شوند و هيأت مرکزي آن را تعيين کنند که البته به صورت سالانه اين 25 نفر انتخاب مي‌شوند. بعد از انقلاب در حوزه‌هاي انقلاب، سازماندهي، گروه‌بندي و احزاب و جناح‌هاي مختلف داشته‌ايم و در حال حاضر به تعبيري 200 حزب داريم. ما به عناوين مختلف نيروهاي خود را قبيله قبيله کرده‌ايم. اين جبهه مي‌خواهد اين عناوين مختلف چپ‌، راست و اصلاح‌طلب و اصولگرا را کنار بگذارد و يک شاخصي را که اصل انقلاب اسلامي بوده است محور قرار دهد.

فارس: يعني همان دوگانه انقلابي و غيرانقلابي.

آل‌اسحاق: بله، البته پسوند اسلامي در اين زمينه ضرورت دارد.

*محور کار انتخاب نامزد واحد جبهه انقلاب بر اساس شاخص‌هاي انقلابي است

فارس:‌ صحبتي از شما مطرح شده بود که گفته بوديد احتمالاً فردي اصلاح‌طلب يا آقاي روحاني نامزد جبهه باشد که البته تکذيب کرديد.

آل‌اسحاق: بله، بنده اين موضوع را تکذيب کردم، اين موضوع يک سوءبرداشت بود. محور کار انتخاب بر اساس شاخص‌هاي انقلابي است. ما در حوزه نيروهاي انقلاب اسلامي بيش از ضرورت آدم داريم و نيازي به چپ و راست و اين عناوين نيست. متأسفانه روحيه قبيله‌گرايي آسيب‌هاي زيادي وارد مي‌کند و برخي بقاي برخي افراد در همين گروه‌گرايي و جناح‌بندي است و زماني که مي‌بينند ساختارها در حال برهم خوردن است، مقاومت مي‌کنند.

* ما با کسي قهر نبوده‌ايم که حالا به دنبال آشتي ملي برويم

نکته ديگري که ضرورت دارد آن را مطرح کنم، اين است که بايد همه افراد مواضع مربوط به جبهه مردمي را بشنوند و ما هيچ چيز پنهاني نداريم که بخواهيم نگران باشيم و با رسانه‌هاي اصلاح‌طلب مصاحبه نکنيم. اخيراً يکي از خبرنگاران اصلاح‌طلب از بنده درباره آشتي ملي پرسيد که من به او گفتم مگر ما با يکديگر قهر بوده‌ايم که حالا به دنبال آشتي ملي باشيم. ما مي‌گوييم وحدت و اين وحدت محور مي‌خواهد، محور اين وحدت مقام معظم رهبري است.

اصل 110 قانون اساسي مي‌گويد که کليه خط‌مشي‌ها و سياست‌هاي کلي را بايد مقام معظم رهبري بگويد، يعني جريان کلي حرکت نظام حول مقام معظم رهبري است. بنابراين جبهه مردمي و نيروهاي انقلاب اسلامي بسيار صريح و بدون هيچ‌گونه رودربايستي به‌دنبال اين است که با محوريت مقام معظم رهبري و با روش‌هاي مردمي و انقلابي، بازگشت به ارزش‌هاي انقلاب اسلامي را فراهم کند و اين امر را در ظرفي انجام مي‌دهد که به‌دور از جناح‌بندي مصطلح است.

فارس: با توجه به هدف کوتاه‌مدتي که مربوط به انتخابات رياست جمهوري است و با توجه به عملکرد ضعيف 4 ساله آقاي روحاني، چقدر فکر مي‌کنيد اين ائتلاف و هم‌گرايي حداکثري در نيروهاي انقلاب منتج به پيروزي شود؟

آل‌اسحاق: بنده مشکلاتي را برشمردم که همه نسبت به آنها اذعان دارند. به‌ويژه در حوزه اقتصادي، دولت و تيم مذاکره‌کننده سعي کردند به چارچوب‌ها پايبند باشند، اما آنچه مشکل داشت، اين بود که دولت حل مشکلات اقتصادي را به مذاکرات گره زد و 70 درصد از برنامه‌هاي خود را به اين موضوع اختصاص داد و اين اشتباهي بود که انجام شد، اما آنها نشان دادند که به قول خود عمل نمي‌کنند. سابقه آمريکا نه‌تنها در ارتباط با ما بلکه در ارتباط با جهان قابل‌اعتماد نيست، نبايد تا اين اندازه به مذاکرات وزن مي‌داديم، هرچند که مسائل بين‌الملل خيلي مهم است، اما بايد وزن اين مسئله 30 به 70 مي‌شد و بر روي منابع دروني تکيه مي‌کرديم. ما بايد وقت خود را بر روي 24 بند اقتصاد مقاومتي مي‌گذاشتيم و خيلي از اين مسائل از جمله درون‌زايي و برون‌نگري ديده شده بود، بسيار جلو بوديم. اگر وقت بيشتري مي‌گذاشتيم تا اين باور را عملياتي کنيم، قطعاً بسياري از مشکلات ما به شکل فعلي نبود، لذا يک اختلاف بينشي وجود دارد که مشکل اصلي ما بينش است و ما بايد اين نکته را اصلاح کنيم.

اين جبهه اگر يک يا دو سال قبل اعلام موجوديت مي‌کرد، شايد اين شبهه وجود نداشت و متأسفانه خيلي‌ها باور نمي‌کنند، زندگي برخي در قبيله‌گرايي است. انتخابات رياست جمهوري 96 حتماً يکي از مسائلي است که جبهه بايد به آن ورود کند، اما با همين نگاه جبهه‌اي و مردمي، هدف اصلي عميق‌تر از انتخابات رياست جمهوري است.

*مردم اگر مطمئن شوند اين حرکت صادقانه است و راهي هم جز اين وجود ندارد، همراهي خواهند کرد

فارس: اين هم‌گرايي و ائتلاف گسترده مي‌تواند منتج به پيروزي در انتخابات شود؟

آل‌اسحاق: آنچه که ما تاکنون گفته‌ايم ازجمله استفاده از ظرفيت مردمي، نگاه فراجناحي و صداقت در رفتار و بيان و حضور ميداني مردم در اين زمين بسيار مؤثر است و مردم اگر مطمئن شوند که اين حرکت صادقانه است و راهي هم جز اين وجود ندارد، همراهي خواهند کرد، اما همان قشر خاکستري که اکثريت جامعه ما را تشکيل مي‌دهند، اگر صداقت و برنامه ببينند و بدانند که اين جريان مشکلات روز آنها را حل مي‌کند و شعار نيست، همراه خواهند شد.

* بايد همراه کانديداي جبهه انقلاب تيم معرفي کنيم

مشکلي که وجود دارد اين است که يک مقدار از اعتماد مردم ريخته است؛ چراکه جريان اصولگرايي يک مدت آمد و مردم نتيجه آن را ديدند، همان‌طور نتيجه اقدامات اصلاح‌طلبان و اعتداليون را هم ديدند. لذا مردم تا حدودي واله هستند، بايد همراه آن کانديدا تيم معرفي کنيم. يعني بگوييم آقاي رئيس‌جمهوري که مي‌خواهيد بياييد از حالا بايد بگوييد تيمي که با شما هستند، چه کساني هستند.

فارس: يعني جبهه مردمي تيم رئيس‌جمهور آينده را هم مشخص مي‌کند؟

آل‌اسحاق: به دنبال آن هم هستيم. فعلاً در حال برنامه‌ريزي در اين زمينه هستيم، ما به‌دنبال بازگرداندن آن اعتماد هستيم، مردم ما هم باهوش هستند و با حرف و شعار اعتماد نمي‌کنند و خسته شده‌اند.

اين مسئله بدون توجه به مشکلات مردم موفق نخواهد بود،‌ مردم در حال حاضر مشکل اقتصادي دارند و بيکاري و مشکل معيشت مردم را خسته کرده است. مردم بايد باور کنند تيمي که مي‌خواهد روي کار بيايد مي‌تواند اين موضوع را حل کند و فقط حرف نمي‌زند. اينکه فقط بگوييم اين فرد تحصيلات دارد و متدين است، کار پيش نمي‌رود. ترکيب آن تيم بسيار مهم است؛ يکي از کارهايي که اميدواريم خداوند توفيق انجام آن را به ما بدهد اين است که همراه با رئيس‌جمهوري که معرفي مي‌شود، يک تيم جامع از توانايي‌هاي موجود کشور که در اين چارچوب بگنجد، بايد همراه شود و از اول با هم منسجم باشند. مثلاً در حوزه مسائل اقتصادي و بين‌المللي در يک حوزه و هماهنگ باشند. اگر چنين چيزي باشد من احتمال موفقيت مي‌دهم.

فارس: ارزيابي شما از برنامه‌هاي دولت براي انتخابات چيست به‌ويژه با اين عملکردي که در اين 4 سال داشته است؟

آل‌اسحاق: در رابطه با مسئله دولت و آتيه اداره حکومت توجه توأمان به مسائل داخلي و خارجي بسيار مهم است، چگونگي استفاده از فرصت‌ها، تعامل با دنيا، چگونگي مقابله با تهديدات و چگونگي مهندسي و تعامل با جهان در حوزه سياست خارجي، بايد داراي يک برنامه مشخص باشد. خوشبختانه امروز جمهوري اسلامي در مسئله مهندسي جهاني که نقش جدي را در منطقه و جهان دارد، خود آنها به‌عنوان بازيگر اصلي ايران را قبول دارند. همين حالا آقاي ترامپ مي‌گويد براي مسئله خاورميانه روسيه و ايران بايد همراه باشند. اين آقا اعتراف جدي دارد و واقعي هم هست.

آنها گفتند اسد بايد برود، اما نشد که برود. اينها مي‌فهمند که داستان از چه قرار است، لذا با توجه به اهميت ايران در مسائل بين‌الملل آنها حتماً در مورد جمهوري اسلامي طرح و برنامه دارند. از جنگ اقتصادي گرفته تا تهديدات نظامي. پس رئيس‌جمهور آينده بايد بداند که اين مسائل را هم پيش رو دارد. لذا اين دولت بر اساس يک تفکر توجه به مذاکرات و نگاه به بيرون براي حل مشکلات داخلي، فعاليت کرده است. اگر ما به سمتي برويم که همراه برداشت آقايان باشد، شايد اين دولت بتواند مسائل را دنبال کند.

اين دولت يا بايد تغيير ماهيت دهد _نسبت به آمريکا و درباره حوادث جديدي که در مهندسي جهان اتفاق مي‌افتد_ اما اگر با اين سياست‌ها همراه باشد و با همان رويکرد قبلي جلو برود، موفق نخواهد بود. اگر آنها برجام را زيرسوال ببرند و در مسائل منطقه جور ديگري عليه ايران عمل کنند، اين تيم قطعاً نمي‌تواند؛ چراکه تيم دولت با افرادي هماهنگ شده است که اهل اين رفتار هستند و آنها با رفتار ديگر نمي‌توانند عمل کنند. يا بايد اين دولت يک سري افراد جديد متناسب با اين ادبيات روي کار بياورد، بنابراين موفقيت يا عدم موفقيت دولت به شرايط جديد بازمي‌گردد و ظرف 5 ماه آينده چارچوب کار مشخص خواهد شد.

*دولت بايد واقعيت‌هاي داخلي را درک کند

اين دولت بايد بتواند واقعيت‌هاي داخلي را درک کند و نخواهد با حرف و آمار مسائل را پيش ببرد، در حالي‌که آنها مي‌خواهند بگويند قبول کنيد بيکاري را حل کرديم و وضعيت مردم خوب است. با اين رويکرد کار پيش نمي‌رود و مردم مي‌بينند که فرزندانشان در خانه بيکار هستند. خود آقاي روحاني به‌عنوان رئيس‌جمهور اذعان دارد که بزرگ‌ترين مشکل ما بيکاري و معيشت است و در واقع خودشان روي موج آمده‌اند، اما بجاي پاسخگويي، سؤال‌کننده هستند. بايد ريشه‌اي در اين مسئله ورود کرد. اگر مسائل، مردم، مشکلات داخلي و خارجي را درست تشخيص داده و تجزيه و تحليل کنند و عملاً اقتصاد مقاومتي را اجرا کنند، احتمال موفقيت هم دارند، اما در غيراين‌صورت اگر رأي هم بياورند، همين آش و همين کاسه خواهد بود.

*12 مورد مشکل ساختاري کشور بايد حل‌وفصل شود

بايد به وضعيت دنيا و منطقه نگاه کرد و به نابساماني‌هاي کشور نگاه کنيم و ببينيم چطور مي‌شود با اين وضعيت با 12 مورد مشکل ساختاري حل‌وفصل شود. اين به‌سادگي امکان‌پذير نيست، مگر اينکه همه مردم پشت صحنه باشند. اين وضعيت بدتر از جنگ 8 ساله نيست. آن‌زمان همه مردم بودند، الان نيز با کمک مردم اين مسائل قابل‌حل‌شدن است. کار از تعارف کردن گذشته است و از آن‌طرف اميدهاي فراواني وجود دارد. نيروهاي جوان و تحصيل کرده‌اي که داريم و منابع و آورده‌هاي ما به‌صورت بالقوه امکان موفقيت مي‌دهد. آورده‌ها ما در همه حوزه‌هاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي مؤيد موفقيت ماست. مشکل در نظام تدبير و مديريت است، همه نيروهاي انقلابي بايد با محوريت مقام معظم رهبري و مردم صادقانه فعاليت کنيم و حتماً موفق خواهيم شد. ما اين وضعيت پيچيده را در زمان جنگ و در منطقه هم داشتيم، اما موفق شديم. هر رئيس‌جمهوري که سر کار بيايد اگر تغيير ماهوي در بينش و نگاه خود ايجاد نکند، موفق نخواهد شد.

ساختار جبهه مردمي به اين شکل است که 2 هزار نفر در مجمع ملي شرکت خواهند کرد که حدود 1500 نفر آن از شهرستان‌ها و استان‌ها مي‌آيند و 500 نفر نيز مربوط به اقشار است، لذا 22 قشر اساتيد، اصناف، هنرمندان و... تشکيل شده است که کميته‌هاي زير مجموعه را تشکيل مي‌دهند و از ميان آنها 20 نفر از هر قشر عضو آن 2 هزار نفر مي‌شود که درنهايت 25 نفر شوراي مرکزي را انتخاب مي‌کنند، در حال حاضر در مرحله معرفي نمايندگان اقشار هستيم.

* اقتصاد مقاومتي مبناي برنامه اقتصادي «جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي» است

فارس: با توجه به اينکه اولويت جبهه مردمي مسئله اقتصاد و معيشت است، آيا برنامه جبهه براي مسئله اقتصاد اولويت‌بندي شده است؟

آل‌اسحاق: در ارتباط با مسئله اقتصادي خوشبختانه قسمت اول که طراحي و شناخت موضوع است، محقق شده است، يعني شناسايي منابع، مشکلات، امکانات، فرصت‌ها و تهديدات در اين مدت مشخص شده است.

نکته دوم داشتن يک نسخه عملياتي است که بتواند کار را سامان دهد و در تنظيم يک استراتژي، همه اين مراحل لحاظ شده است. در اين طراحي آنچه انجام شده و موجود است، استراتژي و اهداف مشخص است و قوت و ضعف هم بررسي شده و يک نسخه کلي که همان اقتصاد مقاومتي است درآمده است، بنابراين اقتصاد مقاومتي مبناي برنامه اقتصادي جبهه مردمي است.

*سياست‌هاي کلي انتخابات مبناي کار سياسي جبهه مردمي

فارس: سياست‌هاي کلي انتخابات که از سوي رهبر انقلاب ابلاغ شد، چطور؟ آيا آن نيز مبناي کار سياسي جبهه خواهد بود؟

آل‌اسحاق: بله، علي‌القاعده بايد اين‌گونه باشد، طبق اصل 110 قانون اساسي سياست‌هاي کلي توسط مقام معظم رهبري تعيين مي‌شود و ما خارج از قانون و ضابطه نمي‌توانيم عمل کنيم، لذا هر کس غير اين عمل کند، خلاف کرده است؛ براي ما به‌عنوان جبهه مردمي نيروهاي انقلاب اسلامي جهت‌گيري‌هاي مقام معظم رهبري مشخص است و فصل‌الخطاب محسوب مي‌شود.

فارس: اگر درباره برنامه و عملکرد جبهه مردمي نکته خاصي داريد به‌عنوان جمع‌بندي بفرماييد.

آل‌اسحاق: در رابطه با جبهه مردمي نيروهاي انقلاب بايد توجه کرد که اين جريان يک جريان حزبي نيست و با هيچ حزبي هم درگير نيست. فقط يک شاخص دارد و وجه مشترک ما هم اين است که شاخصه‌هاي انقلاب اسلامي در هرکس باشد، مي‌تواند عضو اين جبهه باشد.

از جمله اين شاخص‌ها قبول سيستم ولايت‌فقيه و قبول باورمندانه مصداق ولايت‌فقيه است. بايد باور کرد کار بايد به‌دست مردم باشد، مردم ما ابزار دست هيچ‌کس نيستند. ضريب هوشي مردم ما بسيار بالاست، اين جبهه مي‌خواهد عملاً با مردم پيش برود. ما بايد کار را به‌دست کاردان بدهيم، بايد افرادي روي کار بيايند که تخصص لازم را داشته و مسلط باشند و درعين حال زير خيمه انقلاب اسلامي باشند، خارج از اين خيمه کسي در اين جبهه جايي ندارد.

استفاده از سرمايه اجتماعي و استفاده از ظرفيت‌ها و جامع‌نگري در اين جبهه وجود دارد و اگر غير از اين باشد، وضعيت داخلي و خارجي ما به‌گونه‌اي است که يک گروه خاص نمي‌تواند با آن مقابله کند. در مقابل اين تهديدات جز اينکه همه ظرفيت‌هاي کشور را بسيج کنيم، نداريم. در شرايطي هستيم که اگر همه باهم نباشيم، تهديدات با يک گروه خاص قابل رفع‌ و رجوع نيست، البته ضمن اينکه اين بحران‌ها و تلاطم‌ها را داريم بايد مجموعه انقلاب اسلامي را پيش ببريم؛ انقلاب اسلامي به مردم قول داده است که رفاه، رشد و توسعه مردم را پيش ببرد و ما گفته‌ايم که قرار است انقلاب اسلامي براي همه مسلمانان، انقلابيون و مستضعفان مدل و الگو شود. ما اگر همه توان خود را به صحنه نياوريم، موفق نخواهيم شد و اگر برنامه‌هاي خود را با سعه‌صدر پيش ببريم، حتماً موفق خواهيم بود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: فارس

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.