تبلیغات

تاريخ دقيق تشکيل کره‌ي ماه

تاريخ دقيق تشکيل کره‌ي ماه

هوپا/ بلورهاي «زيرکُن» که به‌وسيله‌ي فضا‌نوردان آپولو ۱۴ ناسا در سال ۱۹۷۱ ميلادي به زمين آورده شده، نشان مي‌دهد که ماه حدود ۶۰ ميليون سال بعد از شکل‌گيري منظومه‌ي شمسي، تشکيل شده است. ملاني باربوني و همکارانش، از دانشگاه لوس‌آنجلس، ساختار شيميايي هشت ذره‌ي زيرکُن موجود در خاک و سنگي که در ماموريت سفر به ماه در سال ۱۹۷۱ آورده شده بود را آزمايش کرده و به اين نتيجه رسيدند که ماه در حدود ۴.۵۱ ميليارد سال پيش شکل گرفته است.
تاريخ تولد ماه که در مجله‌ي Science Advances منتشر شده، به اندازه‌ي ده‌ها ميليون سال قبل‌تر از ساير تخمين‌هاي پيشين است. به جز يک استثناء، سياره‌شناسان بر اين عقيده‌اند که ماه در ۲۰۰ ميليون سال اول تشکيل منظومه‌ي شمسي و در زمان برخورد زمين اوليه و جوان با يک سياره‌ي بدوي بزرگ ديگر که «تيا» ناميده شده بود، به وجود آمده است.

توده‌ي عظيمي از مواد، به‌واسطه‌ي اثر شديد حلقه‌ي داغي که در اطراف زمين وجود داشته است، منفجر گرديده و در نهايت از به هم پيوستن و ترکيب شدن آن‌ها، ماه به وجود آمده است. در آن هنگام ، ماه و زمين هر دو توپ‌هاي داغي متشکل از سنگ‌هاي مذاب بوده‌اند. با اين حال به‌دست آوردن دقيق و قانع کننده‌ي زمان تشکيل شدن درياواره‌هاي ماگمايي ماه، دشوار است. تا به امروز نظر بر اين است که درياواره‌هاي ماگمايي ماه، از سرد شدن سنگ هاي داغ و بلور مانندي تشکيل شده‌اند.

به نظر مي‌رسد که زيرکن‌هاي درياواره‌هاي ماگمايي ماه، درون پتاسيم و مقدار کمي از عناصر خاکي و ذخاير فسفر شکل گرفته‌اند. به دليل اينکه اين ذخاير در مراحل پاياني سفت شدنِ درياواره‌هاي ماگمايي ماه شکل گرفته‌اند، شواهد و مولفه‌هاي مفيدي براي تخمين زدن زمان رخدادِ شکل‌گيري ماه را به وجود آورده‌اند. باربوني و تيمش با استفاده از روشي موسوم به رقيق‌سازي ايزوتوپ‌يونيزاسيون حرارتي طيف‌سنجي جرمي، که يک تکنيک فوق‌العاده حساس است و مي‌تواند با دقت زياد مقدار بسيار کمي از عناصر مانند سرب يا اورانيوم را اندازه‌گيري کند، دريافتند که قطعات زيرکن بين ۵۰ الي ۶۰ ميليون سال بعد از پيدايش منظومه‌ي شمسي متبلور شده‌اند.

نتيجه‌گيري نهايي اين پژوهشگران به اين شکل بود: «اطلاعات ما به روشني نشان مي‌دهند که بيشترين حجم ماه با درصد خطاي حدود ۱۰ ميليون سال، در ۴.۵۱ ميليارد سال پيش تشکيل شده است.»
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: هوپا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.