تبلیغات

مهارت زندگي/ ۱۰ دليل که بايد از آدم هاي منفي دوري کنيد

مهارت زندگي/ ۱۰ دليل که بايد از آدم هاي منفي دوري کنيد

بازده/ آيا مي‌خواهيد در زندگي‌تان به چيزهاي فوق‌العاده دست بيابيد و همه‌ي روياهاي‌تان را به واقعيت تبديل کنيد؟ در اين‌صورت، چيزي که بايد خيلي به آن دقت کنيد تصميم‌گيري درباره‌ي اين است که در زندگي شخصي و حرفه‌اي‌تان با چه کساني معاشرت کنيد. من فهميده‌ام موفق‌ترين آدم‌هايي که تا به حال ديده‌ام دوري از آدم هاي منفي را براي خودشان تبديل به يک قانون کرده‌اند.
در اين نوشتار ۱۰ دليل براي دوري از آدم هاي منفي آمده‌است.

۱. آدم هاي منفي مي‌توانند روي نگرش‌تان تاثير بگذارند
من اکنون مولف ۱۸ کتاب هستم، اما وقتي براي نخستين بار نوشتن را آغاز کردم، با هر کس که صحبت مي‌کردم، مي‌گفتم هدف‌ام اين است که در عرض ۳ سال ۵ کتاب بنويسم. دوستان و خانواده خيلي تشويق‌ام مي‌کردند، و مي‌گفتند اين هدف فوق‌العاده است. اما داستان آشنايان چيز ديگري بود. بعضي از آنها مي‌گفتند من واقع‌گرا نيستم، هدف‌ام را خيلي دور از دسترس انتخاب کرده‌ام، و نوشتن ۵ کتاب در ۳ سال تقريبا غيرممکن است. اگر انتخاب‌ام اين بود که به حرف آن آدم‌هاي منفي گوش کنم، يا چيزهايي را که مي‌گفتند باور کنم، نگرش‌ام را درمورد نوشتن و اهداف‌ام تحت تاثير قرار مي‌داد.
آدم‌هاي منفي شما را دلسرد مي‌کنند و سعي مي‌کنند شما را با خودشان به نيمه‌ي تاريک بکشانند. همان‌طور رابرت تيو مي‌گويد”اجازه ندهيد آدم‌هاي منفي و سمي در ذهن‌تان فضايي را اجاره کنند. اجاره‌بها را بالا ببريد و بيرون‌شان کنيد.”

۲. بازخورد منفي از آدم هاي منفي روي طرز فکرتان تاثير مي‌گذارد
من اغلب مي‌گويم آدم‌هاي منفي خون‌آشام‌هايي هستند که انرژي مي‌مکند. مشکل آدم‌هاي منفي اين است که اگر به اندازه‌ي کافي با آنها باشيد، و به مدت کافي به حرف‌هاي‌شان گوش کنيد، کم‌کم روي طرز فکرتان تاثير مي‌گذارند، و خيلي زود پي مي‌بريد به جاي مثبت‌انديشي، داريد منفي‌بافي مي‌کنيد. آنها خيلي مخفيانه اين کار را مي‌کنند. قبل از اين‌که متوجه آن بشويد، درمي‌يابيد اين مي‌تواند قطعا نحوه‌ي فکر کردن‌تان را تحت تاثير قرار دهد و رشته‌ي باورتان را، زماني که نبايد، تغيير دهد.

۳. آدم هاي منفي انرژي را تحليل مي‌برند
من متوجه شده‌ام وقتي آدم‌هاي مثبت و بااشتياق در جمعي هستند، سطح انرژي آدم‌هاي ديگر را بالا مي‌برند. من ديده‌ام که با ورود بعضي آدم‌ها به اتاق، سطح انرژي بالا مي‌رود، و با ورود بعضي آدم‌هاي ديگر سطح انرژي پايين مي‌رود. آنها انرژي را مي‌مکند.

۴. آدم هاي منفي به اعتبارتان لطمه مي‌زند
شايد متوجه نشويد که اطراف‌تان را با آدم‌هاي منفي‌باف و آزاردهنده پر کرده‌ايد، اما آدم‌هاي ديگري که در زندگي‌تان هستند شما را بر اساس کساني که با آنها معاشرت مي‌کنيد قضاوت مي‌کنند. اگر با آدم‌ها منفي و کوته‌فکر دمخور باشيد، اين باعث مي‌شود خودتان هم منفي و کوته‌فکر به نظر برسيد. من در مقطعي از زندگي‌ام يک زوج کاري داشتم، که با او روي پروژه‌هاي مختلفي کار کردم. به دلايل زيادي ديگر با او کار نکردم. بعد از اين‌که او کار کردن با من را متوقف کرد، خيلي از آدم‌ها گفتند از اين‌که با او کار مي‌کردم متحير شده‌بودند. من نمي‌دانستم معاشرت‌ام با او دارد به اعتبارم لطمه مي‌زند.

۵. آدم هاي منفي تشويق نمي‌کنند
آدم‌هاي منفي علاوه بر منفي بودن، شما را شديدا دلسرد مي‌کنند، و بازخورد منفي مي‌دهند. آنها اين کار را آن‌قدر خوب انجام مي‌دهند که منفي‌بافي‌شان معقول و منطقي به نظر مي‌رسد. در زندگي‌تان زمان‌هاي فرا مي‌رسد که دچار کشمکش مي‌شويد يا با دشواري مواجه مي‌شويد. در اين مواقع به کسي نياز داريد که تشويق و حمايت‌تان کند و شما را متقاعد کند که آن کار شدني است، نه کسي که درست خلاف اين عمل مي‌کند. به کسي نياز داريد که شما را بالا ببرد، نه کسي که زمين‌تان بزند.

۶. خلاص شدن از آنها سخت است
من به عنوان يک سخنران حرفه‌اي آدم‌هاي زيادي را مي‌بينم، و وقتي درباره‌ي آدم‌هاي منفي با آنها صحبت مي‌کنم، مي‌گويند دوستي دارند که خيلي منفي است و سال‌ها است که با هم رابطه‌ي دوستي دارند. وقتي از آنها مي‌پرسم، مي‌گويند از زمان دبيرستان دوست هستند، و مي‌گويند خلاص شدن از او حس بدي به آنها مي‌دهد. من شديدا آنها را تشويق مي‌کنم رابطه‌شان را با آدم هاي منفي پايان دهند چون اين آدم‌ها، تاثير منفي عظيمي روي زندگي‌شان مي‌گذارند. با اين حال آنها به خاطر نوعي حس وفاداري به او مي‌چسبند. همان‌طور هانس اف. هانسون مي‌گويد “آدم‌ها يا به شما الهام مي‌بخشند يا شما را تحليل مي‌برند، آنها را عاقلانه انتخاب کنيد.”

۷. زندگي خيلي کوتاه است
شما را نمي‌دانم، اما من باور دارم زندگي کوتاه است، و واقعا نمي‌خواهم آن را با معاشرت با آدم هاي منفي ، پيچيده، بدخلق، يا ترشرو تلف کنم. اين آدم‌ها زندگي را تباه مي‌کنند و من مي‌خواهم يک زندگي شاد داشته‌باشم. من مي‌خواهم با آدم‌هاي باکيفيت باشم تا يک زندگي باکيفيت داشته‌باشم. بنابراين يکي از راه‌هاي آن محدود کردن ارتباطم با آدم‌ها منفي، و افزايش ارتباطم با آدم‌هاي مثبت است، تا براي‌ام سرخوشي و شادي به ارمغان بياورند.

۸. تقويت منفي‌بافي در مقابل تقويت مثبت‌انديشي
آدم‌هاي منفي به سادگي هر چيز منفي را که بگوييد تقويت مي‌کنند، و دلايل زيادي مي‌آورند که چرا منفي‌بافي و طرز فکر سمي‌تان درست است. آدم‌هاي مثبت به شما مي‌گويند از عهده‌اش بر مي‌آييد، و مثبت‌انديشي‌تان را تقويت مي‌کنند، و اين همان چيزي است که در هنگام ترديد به آن نياز داريد. آدم‌هاي منفي شما را وادار مي‌کنند ترديدهاي‌تان را باور کنيد، در حالي که آدم‌هاي مثبت شما را متقاعد مي‌کنند اشتباه مي‌کنيد و هر طور شده از عهده‌اش بر مي‌آييد. همان‌طور که جوئل اُستين مي‌گويد”نمي‌توانيد با آدم‌هاي منفي دمخور باشيد و انتظار يک زندگي مثبت را داشته‌باشيد”

۹. آدم هاي منفي عاشق داستان‌هاي غم‌انگيز هستند
من در گذشته آدم‌هايي منفي در زندگي‌ام داشتم که با هم دوست بودند. آنها اغلب داستان‌هاي غم‌انگيز زيادي در زندگي‌شان داشتند، و من سعي مي‌کردم راهنمايي‌شان کنم، کمک‌شان کنم، و از آنها حمايت کنم. توصيه‌هايي به آنها مي‌کردم که مي‌گفتند فوق‌العاده است، و حتما آن تغييرات را ايجاد مي‌کنند. اما حدس بزنيد چه مي‌شد؟ حدود يک ماه بعد که با آنها صبحانه خوردم، و متوجه شدم هنوز همان داستان‌ها را دارند، و پي‌بردم آنها به آنها راغب هستند و لذت مي‌برند.
آدم‌هاي منفي در دنيا داستان‌هاي غم‌انگيز را دوست دارند، و باور کنيد اين چيزي نيست که در زندگي‌تان به آن نياز داريد. از اين گذشته، آنها دوست دارند شما را به عنوان يکي از شخصيت‌ها وارد داستان‌شان کنند. همان‌طور که توني گاسکينز مي‌گويد: “آدم‌هاي منفي مثل اکسيژن به داستان‌هاي غم‌انگيز نياز دارند. اگر مثبت باشيد نفس‌شان بند مي‌آيد.”

۱۰. رشد نخواهيد کرد
اگر با آدم هاي منفي دوست باشيد، از درجا زدن و تفکر منفي لذت مي‌برند و واقعا نمي‌خواهند رشد کنند. چون نمي‌خواهند رشد کنند، مي‌خواهند شما را نيز از رشد کردن دلسرد کنند. تنها راه پيشرفت در زندگي اين است که با آدم‌هايي معاشرت کنيد که آنها هم در حال پيشرفت هستند و به شما نيز کمک مي‌کنند در زندگي تان پيشرفت کنيد. آدم مثبت پاي‌اش را روي پدال گاز، و آدم منفي پاي‌اش را روي پدال ترمز مي‌گذارد.
بنابراين، ‌در نهايت به عهده‌ي خودتان است که تصميم بگيريد با چه نوع آدم‌هايي دوستي کنيد، و با چه نوع آدم‌هايي وقت‌تان را بگذرانيد. من اکيدا توصيه مي‌کنم اگر دوستاني منفي داريد، بهتر است رابطه‌تان را با آنها پايان دهيد. اگر اعضاي خانواده‌تان منفي هستند، بهتر است تا آن‌جا که ممکن است وقت کم‌تري را با آنها سپري کنيد و من تضمين مي‌کنم اگر آدم‌هاي منفي را از زندگي‌تان حذف کنيد موفق‌تر، خيلي بهره‌ورتر، و حقيقتا شاد خواهيدبود. همان‌طور که دبليو کلمنت استون مي‌گويد: “آدم‌ها تفاوت کوچکي با هم دارند اما همان تفاوت کوچک تفاوت بزرگي ايجاد مي‌کند. تفاوت کوچک نگرش است، تفاوت بزرگ مثبت يا منفي بودن آن نگرش است.”منبع:

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.