تبلیغات

آنفلوآنزا گريبان قوهاي فريدونکنار را هم گرفت

آنفلوآنزا گريبان قوهاي فريدونکنار را هم گرفت

تسنيم/ آزمايش‌ها حاکي از شيوع آنفلوآنزاي فوق‌حاد پرندگان ميان قوهاي گنگ فريدونکنار است. طي مکاتباتي که مستندات آن موجود است مراتب به اطلاع فرماندار فريدونکنار رسانده و خواهان صدور حکم تعطيلي بازار پرنده‌فروشان شده‌ايم که متأسفانه تاکنون به تعويق افتاده است.

به‌دنبال کشف لاشه 50 قوي مهاجر در فريدونکنار طي 5 روز گذشته، سازمان دامپزشکي کل کشور پس از نمونه برداري از لاشه‌ها و انجام آزمايش‌ها، ويروس آنفلوانزاي فوق‌حاد پرندگان را ميان قوهاي مهاجر فريدونکنار شناسايي کرد.

فرشاد طهراني مديرکل دفتر بهداشت و مديريت بيماري‌هاي طيور، زنبور عسل و کرم ابريشم سازمان دامپزشکي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري تسنيم با اعلام اين خبر مي‌گويد: متأسفانه آزمايش‌ها حاکي از شيوع آنفلوآنزاي فوق‌حاد پرندگان ميان قوهاي گنگ فريدونکنار است.

وي در واکنش بهاظهارات روز گذشته حسين منفردي، فرماندار فريدونکنار، مبني بر اينکه تاکنون هيچ مرجعي به‌طور رسمي تشخيص ويروس آنفلوآنزا را ميان پرندگان وحشي در فريدونکنار تأييد نکرده است تصريح مي‌کند: اگر مرجع شناسايي بيماري، سازمان دامپزشکي است که بايد بگويم کانون‌هاي آنفلوآنزاي فوق‌حاد پرندگان ميان پرندگان وحشي و مهاجر استان مازندران، توسط رئيس سازمان دامپزشکي کل کشور، صراحتاً به استاندار مازندران اعلام شده است که ايشان طبيعتاً موارد را به فرمانداران شهرستانها اطلاع داده‌اند، به‌علاوه، مديرکل دامپزشکي استان مازندران نيز طي مکاتباتي که مستندات آن موجود است مراتب را به اطلاع فرماندار شهرستان فريدونکنار رسانده و خواهان صدور حکم تعطيلي بازار پرنده فروشان فريدونکنار شده، اما متأسفانه تعطيلي بازار تا کنون به تعويق افتاده است.

وي ادامه مي‌دهد: در جلسه "بررسي آنفلوآنزاي فوق‌حاد پرندگان" که دوازدهم دي با حضور دکتر جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور برگزار شد، خانم دکتر ابتکار رئيس سازمان حفاظت محيط زيست و آقاي دکتر خلج، رئيس سازمان دامپزشکي کل کشور، از کشتار و عرضه پرندگان مهاجر در بازار فريدونکنار گله کردند، با اين حال، گزارش‌ها حاکي از آن است که اين بازار همچنان به فعاليت خود ادامه مي‌دهد.

طهراني با بيان اينکه سازمان دامپزشکي، در استانهاي مازندران، گيلان، قزوين، مرکزي و قم، ويروس آنفلوآنزاي فوق‌حاد پرندگان را در پرندگان وحشي و مهاجر شناسايي کرده است تأکيد مي‌کند: کانون‌هاي اين بيماري را به استانداران اعلام کرده‌ايم و خصوصاً درباره استان مازندران نسبت به صيد و عرضه گوشت پرندگان در معابر هشدار داده‌ايم اما ظاهراً توان برخورد با اين تخلفات وجود ندارد، با اين حال سازمان دامپزشکي کل کشور، هرچند نسبت به تأخير در انجام اقدامات لازم گله‌مند است اما بر حسب وظيفه خود و به‌عنوان متولي بهداشت عمومي، پيگيري و مکاتبه در اين زمينه را ادامه خواهد داد.

اين در حالي است که حسين منفردي، فرماندار شهرستان فريدونکنار روز گذشته در پاسخ به اين پرسش خبرنگار اجتماعي خبرگزاري تسنيم که آيا در مواقعي اضطراري که بروز تخلفات، سلامت جامعه را به‌طور جدي تهديد مي‌کند و مردم خواهان برخوردي قاطعانه با متخلفان هستند، تدابيري براي تعطيلي بازاري که به‌صورت غيرقانوني فعاليت مي‌کند انديشيده شده يا همچنان جلب رضايت جمعيت ذي‌نفع در اولويت قرار دارد، گفته بود: البته سلامت جامعه خط قرمز ماست و به همين دليل به‌دنبال مکاتبه سازمان دامپزشکي مبني بر شناسايي کانون آنفلوآنزا در پرندگان بومي، نسبت به معدوم‌سازي کليه طيور اقدام کرديم اما در ارتباط با پرندگان مهاجر، تاکنون هيچ مرجعي به‌طور رسمي تشخيص ويروس آنفلوآنزا را تأييد نکرده است، با اين حال در صدد تعطيلي بازار فروش پرندگان مهاجر هستيم.

سرهنگ حميدرضا خيلدار، فرمانده يگان حفاظت محيط زيست کشور، هفته گذشته ضمن اشاره به ضرورت همکاري کليه نيروهاي انتظامي و امنيتي استان مازندران براي مقابله با شکار پرندگان مهاجر، گفته بود: به‌منظور مقابله با شکار پرندگان و شيوع آنفلوآنزا، درخواست تعطيلي بازار فريدونکنار را به‌عنوان بازار رسمي فروش اين پرندگان مهاجر از دادستان اين شهرستان مطرح کرديم. تعطيلي اين بازار به‌منظور ممانعت از عرضه پرندگان مهاجر نياز به دستور قضايي دارد. اگر بازار فريدونکنار توسط دادستان تعطيل شود، از عرضه پرندگان مهاجر جلوگيري مي‌شود و يقيناً اين موضوع در مديريت موضوع تأثيرگذار خواهد بود. يکي از مشکلات ما آن است که بايد مرجع قضايي براي تعطيلي بازار فريدونکنار به‌عنوان يک بازار رسمي محل فروش پرندگان مهاجر حکم صادر کند. طبيعتاً در شرايطي که بازار تعطيل شود از شکار پرندگان مهاجر جلوگيري مي‌شود.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تسنيم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.