تبلیغات

پاسخ جليلي به اتهام "بيانيه خواني" در مذاکرات هسته اي

پاسخ جليلي به اتهام

فارس/ عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت:‌ کساني که مي گفتند ديپلماسي بيانيه خواندن نيست اکنون در برابر نقض برجام به جز بيانيه خواني چه کاري انجام مي دهند؟
سعيد جليلي عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، عصر سه شنبه در همايش «تحريم هاي فلج کننده يا تحليل هاي فلج کننده» که در دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار شد، گفت: سلامت حق مردم و تامين آن تکليف دولت است. عدالت در توزيع برابر سلامت اين است که اولويت در ارائه خدمات و مراقبت ها بر اساس نياز باشد نه توان پرداخت و هزينه‌ها.

جليلي افزود: اگر مراقبت بيشتر و خدمات سريعتر به کساني تعلق بگيرد که نياز کمتري دارند، در توزيع برابر سلامت موفق نبوده ايم.
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: با توجه به تاثير عمده عوامل اجتماعي بر سلامت، دولتي در نظام سلامت موفق است که علاوه بر وزارت بهداشت ساير بخش هاي آن نيز متوجه وظيفه خود درباره سلامت باشند. نمي توان از تاثير عواملي چون بيکاري، ترافيک، محيط زيست، سرپناه، محل سکونت، امنيت شغلي ، حمايت اجتماعي و ... بر سلامت جامعه غافل بود.
دبير سابق شوراي عالي امنيت ملي افزود: نگاه به سلامت نبايد يک نگاه حداقلي باشد که صرفا به مراقبت هاي بهداشتي و يا پيشگيري ها معطوف باشد بلکه نظام سلامت بايد موجب ارتقاي سلامت در رضايتمندي آحاد جامعه و کارآيي و برابري دسترسي باشد.
جليلي گفت: هدف نظام سلامت نبايد تنها فقدان بيماري باشد بلکه بايد ارتقاي سطح سلامت و پاسخ شايسته به نيازهاي مردم و جامعه در اين عرصه بويژه در تامين عادلانه پرداخت هاي سلامت باشد.

وي تصريح کرد: همچنان که در نظام سلامت نياز به تشخيص و تجويز هاي صحيح داريم و يک تشخيص غلط مي تواند هزينه هاي سنگين و جبران ناپذيري را به دنبال داشته باشد در تامين امنيت يک کشور و مسايل سياسي نيز تشخيص هاي غلط هزينه هاي سنگين به دنبال خواهد داشت، همچنانکه توهمات مي تواند سلامت يک بيمار را به خطر بيندازد گزاره هاي مجهول در سياست نيز مي تواند امنيت يک کشور را در معرض خطر قرار دهد.
جليلي افزود: از تجويزهاي غلط آن است که به خواست دشمن منابع قدرت را کنار بگذاريد. کسي که اختلاس را معوقه بانکي تشخيص دهد همان عواقبي را دارد که کسي سرطان را سرماخوردگي تشخيص دهد!
عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: تشخيص هاي غلط نسخه پيچيدن هاي غلط مي آورد و در اين روند حقوق بگيران نجومي ذخيره هاي نظام معرفي مي شوند.

جليلي خاطرنشان کرد: اگر در چالش با دشمن تشخيص درست نداشته باشيم بيماري و مرض هاي طرف مقابل را نيز به خود نسبت مي دهيم.

وي گفت: مي گوييم ايراد ما بود که از حقوق خود دفاع کرده ايم! به دنبال اين تجويزمان هم اين خواهد بود که با پس با لبخند مشکلات حل مي شود!
نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي تصريح کرد: قدرت يک ملت «مولد» امنيت است نه «مانع» امنيت.
جليلي گفت: تشخيص غلط است که از يک «بيمار خطرناک رواني» تلقي فردي «مودب» و «باهوش» مي شود.

وي تصريح کرد: تقويت بنيه داخلي جامعه مهم ترين راه براي حفظ و ارتقاي توانمندي و سلامت جامعه است. توانمندي موشکي براي جلوگيري از جنگ است، تحليل هاي فلج کننده است که موجب جنگ مي شود. اگر فکري فلج شد کارآمدي و توانمندي ساير اعضاي بدن را هم خواهد گرفت.

مسئول سابق تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان گفت: کساني که مي گفتند ديپلماسي بيانيه خواندن نيست اکنون در برابر نقض برجام به جز بيانيه خواني چه کاري انجام مي دهند؟
وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه در برجام تعهدات ايران به طور مفصل و جزيي توضيح داده شده اما تعهدات طرف مقابل به صورت کلي، مبهم و غير شفاف آمده است، گفت: 200 سال قبل در دوره قاجار نيز در توافق مجمل بين ايران و انگليس هر بخشي از توافق که مربوط به تعهدات ايران است جزيي و شفاف قيد شده است ولي هر بخشي که مربوط به تعهدات طرف مقابل است کلي، مبهم و غير شفاف است.

جليلي در پاسخ به سوال يکي از دانشجويان درباره طرح تحول سلامت نيز گفت: متولي نظام سلامت بايد در موضوع نظام سلامت تخصص داشته باشد نه در يک رشته خاص پزشکي.

وي در پاسخ به سوالي درباره وضعيت خوزستان نيز گفت: ايران همه ايران است و نبايد منحصر به چند شهر يا نقطه خاص باشد. حل مسايل نقاط مختلف کشور نيازمند توجه جدي است. اينکه در سيستان و بلوچستان هم قحطي آب باشد و هم سيل يعني فقدان «مديريت» آب.

جليلي افزود: در خوزستان بخشي از مشکل ناشي از عوامل طبيعي داخل و خارج از کشور است اما بدين معنا نيست که راه حلي براي بهبود وضعيت مردم خوزستان وجود ندارد.
نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي ادامه داد: اخيرا وزير کشاورزي اعلام کرد با درختکاري مي توان ظرف مدت يک ماه مشکل فعلي مردم خوزستان را کمتر کرد اما اين کار بايد زودتر انجام مي شد تا وضعيت براي مردم آن منطقه مثل امروز نشود.
وي تاکيد کرد: در مديريت بحران، اصل اساسي پيشي گرفتن از چيزي است که قرار است پيش بيايد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: فارس

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.