تبلیغات

شفاخونه/ گياهان دارويي سالم‌ترين داروها

شفاخونه/ گياهان دارويي سالم‌ترين داروها

ايسنا/ ‌کشور ايران با توجه به شرايط جغرافيايي، آب و هوايي جايگاه ارزشمندي در توليد انواع گياهان طبي و دارويي فراهم کرده است.
‌شرايط اقليمي متفاوت در ايران وجود دارد که موجب شده گياهان طبي و دارويي در اين سرزمين رشد کنند به‎طوري‎که منطقه زاگرس که استان لرستان در آن واقع شده با داشتن رويشگاه‎هاي گياهي مرتعي و جنگلي متنوع داراي انواع مختلف محصولات جنگلي و مرتعي است.

هرچه به طبيعت نزديک‌تر، سالم‌تر
انسان هر چه به طبيعت نزديک‌تر شود، سالم‌تر بوده و به همين دليل انسان هرچه به طبيعت روي آورد و از نعمات آن بيشتر بهره مي‌برد، وجود گياهان دارويي در طبيعت يکي از نعمت‌هاي بزرگ الهي است.
ويترين‌هاي پر عطر و بوي عطاري‌ها و فهرست‌هاي زيباي انواع گياهان دارويي از آرام ‌بخش‌ها و داروهاي درمان چاقي و لاغري و نازايي، امروز در بازار به وفور ديده مي‌شود.
اما آنچه در اين بين مهم است، ‌وجود اين گياهان دارويي در کشور و لرستان بوده که در صورت توجه بيشتر مي‌توان گستره زيادي از آنها را در استان توليد و حتي صادر نيز کرد.

مردم امروزي به طب سنتي و گياهان دارويي روي آورده‌اند
يکي از شهروندان در اين باره گفت: داروهايي که توسط پزشکان تجويز مي‌شود، شيميايي بوده و اغلب آنها در دراز مدت عوارضي در پي خواهند داشت.
حسيني اظهار کرد: استفاده از گياهان دارويي از گذشته مورد توجه مردم بوده و از آنجا که اين گياهان قابل دسترس‌تر، ارزان قيمت و بدون زيان بوده با استقبال مردم مواجه است.
يکي ديگر از شهروندان در اين باره تصريح کرد: مردم امروزي به طب سنتي و گياهان دارويي روي آورده‌اند با توجه به اينکه کشت گياهان دارويي راحت‌تر، اثربخش‌تر، دسترسي به آن آسان بوده و عوارض جانبي نداشته و نياز به دستگاه‌هاي پيشرفته ندارد.
کردي اضافه کرد: در زمينه توليد و فرآوري‌هاي گياهان دارويي و حفظ آنها بايد مردم را مشارکت و آموزش داد و با نوجه به عوارض داروهاي شيميايي و روي آوردن مردم به گياهان دارويي بايد کشت و توسعه گياهان دارويي با استفاده از متخصصين انجام و در اين راستا سرمايه‌گذاري شود.

بيش از 2500 گياه دارويي در کشور شناسايي شده است
فريبرز غيبي مجري طرح ملي گياهان دارويي نيز در اين باره گفت: حدود يک‌ميليون و 130 هزار هکتار از جنگل‌هاي زاگرس به دليل تغييرات اقليمي خشک‌شده و در شمال کشور نيز ورود آفات نباتي سبب تخريب جنگل‌هاي اين منطقه شده است.
وي تصريح کرد: حدود پنج ميليون هکتار از اراضي کشور زير کشت گياهان دارويي است، حال‌آنکه نيمي از اراضي قابليت کشت گياهان دارويي حتي به‌صورت ديم را دارد.
مجري طرح ملي گياهان دارويي اضافه کرد: يک‌سوم از بارندگي‌هاي دنيا در ايران است که به دليل توزيع نامناسب آن نمي‌توان از آن به‌خوبي بهره برد همچنين برداشت غيرمجاز سالانه 20 ميليون تن گياهان خوراکي و دارويي از اراضي کشور رويشگاه بسياري از اين گياهان را با خطر تخريب کامل مواجه کرده است.
غيبي افزود: 350 شرکت داخلي درزمينهٔ گياهان دارويي فعاليت مي‌کند و تاکنون 8425 گونه گياهي در کشور شناسايي‌شده که بيش از 2500 گونه آن دارويي است و مي‌توان با استفاده از اين پتانسيل بالا زمينه اشتغال فراواني در کشور به وجود آورد.
وي خاطرنشان کرد: شهرستان بروجرد مي‌تواند به‌عنوان پايلوت کشت گياهان دارويي اختصاص يابد بنابراين بايد برنامه‌ريزي‌هاي لازم در اين زمينه انجام‌شده و از فرصت‌ها استفاده لازم را برد.
مجري طرح ملي گياهان دارويي گفت: پيش‌بيني‌شده تا پايان برنامه ششم بايد 500 هزار هکتار به‌صورت سالانه 50 هزار هکتار از اراضي کشاورزي در کشور به کشت گياهان دارويي اختصاص يابد.

گياه دارويي مثمر ثمر در اقتصاد مقاومتي
علي‌حسين بيرانوند عضو جامعه جنگلباني ايران نيز در اين باره گفت: يکي از کارهايي که اقتصاد مقاومتي را در کشور به نتيجه مي‌رساند، کشت گياهان دارويي است.
وي افزود: برخي گونه‎ها از ديرباز مورد شناسايي اطبا و دانشمندان قرون گذشته بوده و سابقه‌ بهره‎برداري در ميان مردم کشور ما دارد، اما برخي هنوز ناشناخته مانده و کاملاً شناسايي نشده که بتوانند از آنها استفاده کنند.
عضو جامعه جنگلباني ايران اظهار کرد: با برنامه‎ريزي صحيح و اصولي مي‎توان در اين بخش تحول عظيم در جهت توسعه و کشت گياهان دارويي و بهره‎برداري اصولي همراه با اشتغالزايي پايدار در منطقه به‎وجود آورد.
بيرانوند اضافه کرد: گياهان دارويي عوارض کمتري نسبت به داروهاي شيميايي دارند و باعث ايجاد اشتغال پايدار مي‌شوند.
وي بيان کرد: کشت گياهان دارويي باعث استفاده از اراضي و امکانات موجود، کمک به رشد اقتصادي منطقه و کشور، استفاده از مواد موثره گياهان دارويي ديم در صنايع فرآوري کشور مي‌شود.
عضو جامعه جنگلباني ايران خاطرنشان کرد: کشت گياهان داوريي با توجه به شرايط منطقه مي‌تواند عاملي براي جذت توريست و رونق بازار شود.
بيرانوند افزود: گياهان دارويي گياهاني هستند که يک يا برخي از اندام‌هاي آنها حاوي ماده موثره است و اين ماده که کمتر از 0.1 وزن خشک گياه را تشکيل مي‌دهد داراي خواص دارويي موثر بر موجودات زنده است.
وي با بيان اينکه همچنين کاشت، داشت و برداشت اين گياهان به منظور استفاده از ماده موثره آنها انجام مي‌گيرد، گفت: اگر نحوه آماده‌سازي داروهاي گياهي و تحويل آنها به مردم به نحو صحيح انجام نگيرد، خواص درماني گياه از بين رفته يا تقليل مي‌يابد که اين امر موجب عدم تاثير گياه در درمان بيماري مي‌شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.