تبلیغات

گوناگون/ گودال هاي رازآلود درياها و اقيانوس ها

گوناگون/ گودال هاي رازآلود درياها و اقيانوس ها

کجارو/ گودال‌هاي آبي يکي از شگفت‌انگيزترين پديده‌هاي طبيعي هستند. در گوشه و کنار دنيا تعدادي از اين گودال‌هاي شگفت‌انگيز و زيبا وجود دارند که علاقه‌مندان به ماجراجويي و طبيعت را به سوي خود مي‌کشانند. در ادامه با تعدادي از زيباترين و شگفت‌انگيزترين آنها آشنا مي‌شويم.
گودال آبي، غارها و گودال‌هاي زيردريايي هستند که به آنها آبي‌چال يا غارهاي عمودي نيز مي‌گويند. اين گودال‌ها بر اثر فرسايش صخره‌هاي کربناتي تشکيل مي‌شوند و در اقيانوس به شکل يک دايره‌ي آبي که رنگ‌شان از ساير بخش‌هاي آب پررنگ‌تر و متمايز است، ديده مي‌شوند. اين گودال‌ها بيشتر در نواحي ساحلي کم‌ارتفاع وجود دارند که هزاران سال قبل، بالاي سطح دريا قرار داشته‌اند. فعاليت‌هاي شديد کارست يا همان پديده‌ي خوردگي و انحلال سنگ‌هاي دولوميت، گچ و سنگ‌آهک بر اثر جريان‌ها و آب باران، اين غارهاي بزرگ عمودي را ايجاد کرده‌اند. زماني که سطح آب دريا بر اثر آب شدن يخچال‌ها افزايش پيدا کرده است برخي از اين گودال‌ها زير آب فرو رفته‌اند. اين گودال‌ها با توجه عمق بيشتري که نسبت به ساير مناطق کف دريا دارند، با افزايش عمق، نور بيشتري جذب مي‌کنند و به رنگ آبي تيره‌تري به نظر مي‌رسند. اين تضاد زيباي رنگ آبي تيره و آبي روشن بخش‌هاي اطراف، بسيار زيبا است و به وضوح از سطح دريا قابل مشاهده است.
گودال آبي بزرگ، بليز
مشهورترين گودال آبي دنيا، گودال آبي بزرگ (Great Blue Hole) است که در سواحل بليز (Belize)، کشوري کوچک در سواحل شرقي آمريکاي مرکزي قرار دارد. اين گودال در مرکز صخره‌هاي مرجاني لايت‌هاوس (Lighthouse)، آب‌سنگي در ۷۰ کيلومتري شهر بليز واقع شده است. اين گودال بزرگ، ۳۰۰ متر قطر و ۱۲۴ متر عمق دارد و در جريان چندين دوره يخبندان کواترنري (Quaternary glaciation) بين ۱۵۰ هزار تا ۱۵ هزار سال پيش، تشکيل شده است. گودال آبي بليز يکي از مقاصد گردشگري محبوب براي غواصان اسکوبا است.
اين مکان، زماني به شهرت رسيد که ژاک ايو کوستو (Jacques-Yves Cousteau)، کاشف و بوم‌شناس فرانسوي و خالق آکوالانگ (آبشش مصنوعي) يعني اسکوبا، آن را به عنوان يکي از ده مکان برتر دنيا براي غواصي اسکوبا معرفي کرد. غواصي در گودال‌هاي آبي، به خصوص گودال آبي بليز که بزرگترين گودال آبي دنيا است، نياز به مهارت‌هاي ويژه‌اي دارد و براي همه‌ي غواصان مناسب نيست. در سال ۲۰۱۲، شبکه‌ي تلويزيوني ديسکاوري، گودال آبي بزرگ بليز را در صدر فهرست «شگفت‌انگيزترين مکان‌هاي روي زمين» قرار داد.
گودال آبي دين (Dean)
گودال آبي دين در نزديکي کلرنس تاون (Clarence Town) يکي از شهرهاي کشور باهاما در جزيره‌ي لانگ (Long Island) قرار دارد و به عنوان عميق‌ترين گودال آبي آب شور دنيا شناخته مي‌شود. بيشتر گودال‌ها و غارهاي آبي نهايتا ۱۱۰ متر عمق دارند در حالي که عمق اين گودال به بيش از ۲۰۰ متر مي‌رسد که در نوع خود بي‌نظير است. در سطح آب، اين گودال تقريبا دايره‌شکل است و قطري بين ۲۵ تا ۳۵ متر دارد. پس از ۲۰ متر پايين رفتن، اين گودال به شکل قابل توجهي، عريض‌تر مي‌شود و به گودالي به شعاع ۱۰۰ متر تبديل مي‌شود.
جزيره‌ي لانگ، جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري متعددي دارد اما گودال آبي دين از همه جذاب‌تر و شگفت‌انگيزتر است. اين گودال يکي از محبوب‌ترين مقاصد گردشگري دنيا براي علاقه‌مندان به انواع غواصي است. اين گودال براي غواصي بسيار امن است اما کودکان و کساني که شنا بلد نيستند بهتر است به اين گودال نزديک نشوند. چرا که احتمال سقوط ناگهاني از حاشيه‌ي ساحلي شني گودال به داخل آن وجود دارد. به لطف حضور ويليام تروبريج (William Trubridge) رکورددار غواصي آزاد دنيا، اين مکان به مرکزي براي آموزش و تمرين غواصي آزاد تبديل شده است.
گودال آبي دهب (Dahab)
اين گودال آبي در سواحل درياي سرخ در چند کيلومتري شمال شهر دهب در مصر قرار دارد. اين گودال با ۱۳۰ متر عمق، دومين گودال آبي عميق دنيا است. گودال آبي دهب گاهي با عنوان قبرستان غواصان شناخته مي‌شود. چرا که غواصان زيادي جان خود را در اين گودال آبي از دست داده‌اند. اين غواصان در جست‌و‌جوي تونلي در صخره‌ي مرجاني موسوم به قوس (The Arch) که گودال آبي را به آب‌هاي آزاد متصل مي‌کند و در عمق ۵۲ متري قرار دارد، راه درست را گم مي‌کنند.
اين گودال و نواحي اطراف آن محل زندگي انواع مرجان‌ها و موجودات دريايي است. اين گودال به دليل وجود جريان‌هاي اندک و دسترسي آسان، يکي از محبوب‌ترين مقاصد گردشگري دنيا براي غواصي آزاد است. فدراسيون غواصي و ورزش‌هاي آبي مصر، افرادي را در اين گودال مستقر کرده است تا بر غواصان نظارت کنند و از غواصي کردن آن‌ها بدون حضور راهنماي مجرب و تاييدشده، جلوگيري کنند.
گودال آبي گوزو (Gozo)
اين گودال آبي در سواحل غربي جزيره‌ي گوزو، مجمع‌الجزاير مالت در درياي مديترانه قرار دارد. اين گودال نسبتا کوچک است و ۱۵ متر عمق و ۱۰ متر عرض دارد. زير آب، اين گودال آبي از طريق تونلي به درياي آزاد راه دارد.
اين گودال آبي هم مثل ساير گودال‌هاي آبي اين فهرست، مکاني براي تجربه‌ي انواع غواصي است. در کنار اين گودال آبي، پنجره‌ي لاجوردي، يکي ديگر از شگفتي‌هاي طبيعت قرار گرفته است. اين طاق طبيعي سنگ‌آهکي يکي از مشهورترين و ديدني‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري مالت است که در فيلم‌ها و سريال‌هاي مختلف از جمله سريال محبوب بازي تاج و تخت (Game of Thrones) به نمايش درآمده است.
گودال آبي واتلينگ (Watling)
برخي از گودال‌هاي آبي در اقيانوس نيستند و روي زمين قرار دارند. گودال آبي واتلينگ که در جزيره‌ي سان سالوادور قرار دارد از اين دست گودال‌هاي آبي است. اين گودال با وجود اينکه در مرکز يک جزيره‌ي استوايي باراني قرار دارد، آب شيرين ندارد که اين نشان مي‌دهد اين گودال از طريق يک تونل زيرزميني به اقيانوس راه دارد.
جزيره‌ي سان سالوادور به خاطر سواحل شني زيبا، به يک مقصد گردشگري محبوب تبديل شده است. اين جزيره ميزبان آب‌سنگ‌هاي مرجاني متعددي است که غواصان در آن‌ها مي‌توانند بدون استفاده از تجهيزات غواصي، صدها گونه ماهي را از نزديک مشاهده کنند.
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: کجارو

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.