تبلیغات

دو سناريوي عربستان عليه ايران

دو سناريوي عربستان عليه ايران

دنياي اقتصاد/ همزمان با اظهارات رئيس‌جمهوري آمريکا مبني بر ايجاد منطقه امن در سوريه، وزير خارجه عربستان سعودي در مصاحبه‌ با روزنامه آلماني «زوددويچه زايتونگ» از آمادگي کشورش براي اعزام نيروي نظامي به سوريه براي جلوگيري از نفوذ ايران در اين کشور خبر داد.

به گزارش دنياي اقتصاد، اين راهبرد که به‌دنبال تغيير صحنه ميداني سوريه است دو هدف اصلي را دنبال مي‌کند: «هدف اول فشار بر ايران و متحدان آن براي به شکست کشاندن برتري‌هاي ميداني آنها در صحنه سوريه و همچنين ابتکارات سياسي منبعث از نشست آستانه است و هدف دوم نيز احياي تلاش‌ها براي بازگرداندن ترکيه به صف مخالفان اسد و تقويت جبهه معارضان مسلح است.»

اگرچه اين معادله در حال وقوع منوط به اراده دولت آمريکا به‌خصوص خارج شدن ترامپ از سردرگمي کنوني است که مي‌تواند بر روند تحولات تاثير جدي بگذارد.

عادل الجبير با بيان اينکه کشورش حاضر است به سوريه نيروي نظامي بفرستد تا عليه گروه داعش مبارزه کرده و در عين حال جلوي کنترل مناطق آزادشده به‌ وسيله ايران، نيروهاي بشار اسد يا حزب‌الله را بگيرد در مصاحبه با روزنامه آلماني «زوددويچه زايتونگ» که سوم اسفندماه منتشر شد در مورد همراهي با نيروهاي ويژه آمريکايي و نيروهاي مسلح که در حال حاضر در حال پيشروي به سوي رقه هستند، سخن گفت.

به ادعاي وزير خارجه عربستان، ايده اصلي اين است که مناطق در کنترل داعش را از کنترل اين گروه درآورد و در عين‌ حال «اجازه ندهد که جاي خالي آن توسط نيروهاي وابسته به ايران، بشار اسد يا حزب‌الله لبنان پر شود.»

اين اظهارات در شرايطي است که ايران از يکسو در حال مبارزه با داعش است و از سوي ديگر در حال پيش بردن مذاکرات سياسي براي حل‌وفصل بحران سوريه است. تلاش‌هاي ايران و متحدان آن در زماني است که عربستان سعودي از همان آغاز بحران در سوريه، اين صحنه آشفته را فرصتي براي ساقط کردن اسد از مجراي حمايت از داعش و تروريست‌ها ديده است.

عادل الجبير همچنين در مصاحبه‌ با شبکه «بي‌بي‌سي» گفت که جديت ايران در يافتن راه‌حل سياسي در منطقه با کلمات سنجيده نمي‌شود، بلکه در عمل است که سنجيده مي‌شود.» پيش‌تر محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران گفته بود مناقشه‌هاي منطقه راه‌حل نظامي ندارند و براي راه‌حل سياسي نيز نبايد هيچ بازيگري ناديده گرفته شود.

وزير خارجه عربستان همچنين مدعي شد که اگر ثبات به سوريه برگردد نقشي براي ايران وجود نخواهد داشت. او همچنين مدعي شد: «دشوار بتوان دعوت به گفت‌وگو با کشورهاي منطقه را جدي گرفت وقتي که ايران به حوثي‌هاي يمن اسلحه مي‌دهد، تلاش مي‌کند کشورهاي منطقه را بي‌ثبات کند و سياست‌هاي فرقه‌گرايانه در پيش گرفته که در جهان اسلام تفرقه مي‌اندازد. بنابراين، اگر ايران مي‌خواهد حرف‌هايش معني داشته باشد، بايد رفتارش را عوض کند.»

انتقاد وزير خارجه عربستان به نقش ايران در يمن در حالي صورت مي‌گيرد که عربستان سعودي از طرف نهادهاي حقوق بشري و کشورهاي مختلف به نقض قوانين بين‌المللي در جنگ يمن متهم شده است. سازمان ملل در ماه ژوئن ۲۰۱۶ در گزارشي، 60 درصد موارد مرگ کودکان را در يمن ناشي از عمليات ائتلاف به رهبري عربستان دانست و عفو بين‌الملل و رسانه‌هاي غربي شواهد بسيار قانع‌کننده‌اي از استفاده عربستان از بمب‌هاي خوشه‌اي در يمن ارائه کرده‌اند.

عربستان در پاسخ، سازمان ملل را به خروج از اين سازمان و قطع کمک‌هاي مالي کلان خود تهديد کرد و پيش از جلسه پارلمان بريتانيا درباره استفاده‌ از بمب‌هاي خوشه‌اي در يمن که تقريبا دو ماه پيش صورت گرفت در بيانيه‌اي براي اولين بار استفاده از اين بمب‌ها را انکار نکرد و گفت که به‌کارگيري آنها را ادامه خواهد داد.

در نشست مونيخ و پيش از صحبت‌هاي جبير، وزير خارجه ايران بر بهبود روابط کشورهاي حاشيه خليج‌فارس تاکيد کرده و گفته بود: «مناقشه‌ها در عراق، سوريه، ‌يمن و بحرين راه‌حل نظامي ندارد. هر کدام از اين مناقشه‌ها نيازمند راه‌حل سياسي هستند به‌طوري که هيچ بازيگر واقعي از فرآيند حذف نشود يا در نتيجه کار به حاشيه رانده نشود.» اما به‌نظر مي‌رسد که عربستان همچنان در سوداي ساقط کردن بشار اسد و فشار بر ايران است و چندان تمايلي به گفت‌وگو با تهران ندارد. دلايل اين گرايش را مي‌توان در دو هدف زير تبيين کرد.

فشار بر ايران و متحدان آن
طي روزهاي گذشته و به‌ويژه در جريان نشست امنيتي مونيخ، مقام‌هاي عربستان، ترکيه و اسرائيل، انتقادها و اعتراض‌هاي شديدي را عليه تهران مطرح کردند. وزير خارجه ترکيه ايران را به «فرقه‌گرايي» متهم کرد، وزير خارجه عربستان، تهران را «بزرگ‌ترين حامي تروريسم» ناميد و وزير دفاع رژيم صهيونيستي از آن به‌عنوان «چالش اصلي خاورميانه» نام برد.

هدف اين فشارهاي همزمان در واقع به شکست کشاندن برتري‌هاي ميداني دولت سوريه و متحدان آن به‌خصوص ايران و روسيه است. پس از آزادسازي حلب از چنگال تروريست‌ها و معارضان، شاهد افزايش فشارهاي لفظي بر ايران به‌عنوان اصلي‌ترين متحد و حامي نظام سوريه هستيم. به‌خصوص اين پيروزي در جبهه سياسي و مذاکرات سه‌جانبه با حضور روسيه و ترکيه در آستانه نيز تقويت شد و به نوعي شاهد نمايان شدن افق‌هاي روشن از بحران سوريه هستيم. تقويت آتش‌بس فراگير و جداسازي تروريست‌هاي النصره و داعش از معارضان مسلح از اصلي‌ترين دستاوردهاي نشست آستانه 1 و 2 بود.

بنابراين در زماني که برتري‌هاي ميداني ايران و متحدان آن در صحنه ميداني سوريه در حال افزايش است و اين برتري در ميز مذاکره هم نمايان شده است، سخن از اعزام نيروي نظامي از سوي عربستان در راستاي خنثي کردن اين برتري‌ها است.

بازگرداندن ترکيه به صف مخالفان و تقويت معارضان
هدف دوم عربستان و آمريکا از اعلام منطقه امن و اعزام نيروي نظامي زميني به سوريه، تلاش براي بازگرداندن آنکارا به صف مخالفان نظام سوريه است. به‌خصوص که حضور ترکيه در نشست آستانه 1 و 2 و همراهي با ايران و روسيه اين فرضيه را تقويت کرده بود که مقامات ترکيه‌اي به‌دنبال تغيير راهبرد خود در بحران سوريه هستند و بنابراين ضرورت دارد تا با طرح ابتکاراتي مجددا زمينه را براي بازگشت اين کشور به صف معارضان فراهم کنند.

از سوي ديگر، ترامپ در جريان کارزار انتخاباتي خود خواستار حضور مادي و نظامي بيشتر کشورهاي عرب پيرامون خليج‌فارس، در نبردها عليه داعش شده بود. او پس از پيروزي در انتخابات نيز خواستار تشکيل منطقه امن در شمال سوريه و مناطقي مانند يمن شد. ترامپ به‌تازگي در يکي از سخنراني‌هاي خود گفته است کشورهاي عرب پيرامون خليج‌فارس بايد هزينه تشکيل مناطق امن را برعهده بگيرند.

پيش از اين وزير خارجه عربستان در مورد آغاز به کار دولت دونالد ترامپ، در مورد اقدامات و عملکرد آن ابراز اميدواري کرده بود. ائتلاف به رهبري آمريکا از شماري از شورشيان، به‌ويژه گروه موسوم به «نيروهاي دموکراتيک سوريه» حمايت مي‌کند. از سوي ديگر ترکيه، «ي‌پ‌گ» را گروهي تروريستي مي‌داند و خواستار حمايت دولت تازه آمريکا از گروه‌هاي تروريستي ديگري شده که در حال حاضر خود از حمايت آنکارا برخوردار هستند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: دنياي اقتصاد

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.