تبلیغات

سخن بزرگان/ اهل محبّت‌ بي‌سرو صدا جان مي‌دهند

سخن بزرگان/ اهل محبّت‌ بي‌سرو صدا جان مي‌دهند

تسنيم/ من مي‌دانم! آنهايي که اهل محبّت‌اند بي‌سرو صدا جان مي‌دهند و متوجه نمي‌شوند. جان دادن از راه محبّت، حالي اهلش نمي‌شود. اگر دستي به اعصاب شما بکشم خودت را آن چنان شل مي‌کني که اگر جانتان را هم بگيرم متوجه نمي‌شويد.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، مرحوم ميرزا اسماعيل دولابي مي فرمود: به علاوه جان شيعيان اميرالمومنين(ع) را خود خدا مي‌گيرد و ائمه(ع) حضرت عزرائيل(ع) هم، جان مخلوقات را به اذن خدا مي‌گيرد. همان را هم که خدا جانش را مي‌گيرد حضرت عزرائيل سياهي به سياهي آن است. اما شما خود مي‌دانيد که گاهي اوقات خدا خود بنفسه جان عبادش را مي‌گيرد. اگر او را دوست داشته باشم همان کسي که دوستش دارم، آهسته آهسته دست روي سرم مي‌کشد و من هم جانم را مي‌دهم و حاليم نمي‌شود. من مي‌دانم! آنهايي که اهل محبّت‌اند بي‌سرو صدا جان مي‌دهند و متوجه نمي‌شوند. جان دادن از راه محبّت، حالي اهلش نمي‌شود. اگر دستي به اعصاب شما بکشم خودت را آن چنان شل مي‌کني که اگر جانتان را هم بگيرم متوجه نمي‌شويد. اين تازه بشر است، همه چيزت را از دست مي‌دهي. آيا در راه خدا آدمي اين گونه نمي‌شود؟ شما محبّت به خدا و ائمه(ع) داشته باشيد و شب و نيمه شب هم انتظارش را داشته باشيد، او هم کم کم دير يا زود خود را نشان دهد، آن وقت آيا جان نرود؟ گفت: او طوري جان ما را مي‌گيرد که حاليمان نمي‌شود. يک وقت مي‌بينيد در شهر و عالم ديگري نشسته‌ايم و داريم يکديگر را نگاه مي‌کنيم.
خوب هم جان آدمي را مي‌گيرند. زيرا آن ملائکه که جان مي‌گيرند و روح مي‌دهند در پيامبر ما(ص) هست. در پيامبر ما اقلاً چهار ملک هستند. آيا حضرت عزرائيل و حضرت جبرئيل(ع) در پيامبر ما نيستند؟ آيا حضرت اسرافيل(ع) که نَفَس مي‌دمد و حيات مي‌دهد، در ولايت و درون آن و به فرمان آن نيست؟ در صورتي که از آن خلق شده‌اند! مگر ملائکه از نور محمد(ص) خلق نشده‌اند! از نور اويند، چطور مي‌شود در او نباشند؟ وقتي که خَلق را تعريف مي‌کنند آن وقت است که تعداد ملائک را شرح مي‌دهند. و الا اگر درباره محمد(ص) بخواهيم حرف بزنيم، همه يعني محمد(ص). او انسان کامل است. اگر او انسان کامل نيست پس انسان کامل کيست؟ همه چيز، اوست. همه ملائک، اوست. همه مومنين و مومنات، اوست. خلاصه، محمد(ص) همه ما سواي خداست. او که به امتش لطف دارد، آن گاه وقتي که به او محبت داري و شب و نيمه شب با او انس مي‌گيري، آهسته آهسته همه چيزت مي‌رود. حال، هر که مي‌خواهد آنها را بگيرد. گفت: ما جانمان را نثار اين خانواده مي‌کنيم، هر که مي‌خواهد ببرد. مي‌خواهد حضرت عزرائيل(ع) ببرد يا اسرافيل(ع) ببرد يا ميکائيل(ع) ببرد. کار من و شما ايثار کردن است. ملت، مالت عِرضَت، ناموس، همه چيزت را به خدا مي‌دهي، زيرا جاي اين واگذاشتن اينجاست.
اينها را به چه کسي مي‌دهي؟ يعني او مالک بود و در اختيار او گذاشتي. تصديق کردي و راحت شدي.

کتاب طوبي محبت؛ جلد3 – ص 153
مجلس حاج محمد اسماعيل دولابيبا کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تسنيم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.