تبلیغات

انتقاد کنايه‌وارانه دادستان کشور از دولت

انتقاد کنايه‌وارانه دادستان کشور از دولت

تسنيم/ دادستان کل کشور گفت: زندگي در خوزستان مختل شده چرا که محيط‎زيست آسيب ديده و اين بلا تنها دامن مردم خوزستان را نگرفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمد‌جعفر منتظري صبح امروز در نخستين همايش ملي حقوق سبز که با محوريت تاکيد بر چالش‎هاي زيست‌محطي مناطق شمالي کشور در دانشگاه آزاد اسلامي گرگان برگزار شد، اظهار داشت: اين چنين نيست که امروز دنياي مدرن و پيشرفت تکنولوژي به اهميت محيط زيست پي‎برده باشد و ما بخواهيم دست نياز به سوي دنياي غرب دراز کنيم که از آنها چيزي ياد بگيريم و بايد به اتکاء فرهنگ غني اسلام و با ژرف‎نگري در معارف اسلامي و ديني به آنها چيزي ياد بدهيم.

وي گفت: در لابه‎لاي آيه شريفه قرآن و روايات پيامبر اکرم(ص) و ائمه معصومين نظاره کنيد خواهيد ديد دستاوردهاي علمي ما بسيار فراتر از آن چيزي است که آنها مدعي هستند.

دادستان کل کشور ادامه داد: از سازمان بسيج حقوق‎دانان انتظار داريم به موضوع اهميت محيط‎زيست از آيات و روايات معصومين به نمايش بگذاريم و بگوييم به دنيا که يک‌هزار و 400 سال قبل اسلام براي محيط زيست چه اهميتي قائل بودند.

وي گفت: محيط‎زيست را بايد از سيطره اشخاص خارج کنيم و اگر روي محيط‎زيست که اراضي ملي است و چاه‎هاي زيرزميني و سطح زمين مانند رودخانه‎ها، دريا منابع ملي و جنگل‎ها و انفال را شامل مي‎شود.

منتظري افزود: مالکيت آن بايد از سيطره افراد خارج شود به يک نگاه عمومي به آن نگريسته شود تا بسياري از مشکلاتي که امروز در خصوص محيط‎زيست با آن رو به رو هستيم حل مي‎شود.

دادستان کل کشور گفت: بلايي که تا امروز بر سر محيط زيست آورديم به علت اين است که مالکيت اين محيط زيست را در اختيار عده‎اي سودجو و منفعت‎طلب گذاشتيم و اشتباه کرديم.

منتظري با بيان اينکه کجاي اسلام اين دستور را داده اين بالا را سر محيط‎زيست بياوريم و به پولدارها اجازه بدهد در هر جايي از جنگل و کوه که دلشان مي‎خواهد ويلا بسازند، گفت: نمونه‎هاي مختلفي در شمال ايران داريم که انسان غصه مي‎خورد.

وي افزود: برخي افراد چند صد ميليارد تومان در يک منطقه با صفا و زيبا هزينه مي‎کنند که ماهي چند ساعت برود و در آن منطقه خوش باشد و چه بر سر محيط‎زيست آورده فکر نمي‎کند.

دادستان کل کشور اظهار کرد: امروز جامعه ما گرفتار دژخيماني هستند که منافع شخصي خود را به منافع عمومي ترجيح مي‎دهند و اين افراد در همه جاي کشور حضور دارند.

منتظري با بيان اينکه واگذاري بايد به صورت منقطي و نه به صورت تمليکي در عرصه‎هاي محيط‎زيست انجام مي‎شد، گفت: زمين براي همگان است و به دنبال اين نيستم حرف کمونيست‎ها را بزنيم که کسي نبايد مالک زمين شود اما در سال 1365 قانوني وضع کرديم که بايد همان سال اجرا مي‎شد که نسبت به آن در طي چند سال اخير و در حوزه موات اقداماتي انجام داديم.

وي با بيان اينکه معادن بايد مورد بهره‎برداري قرار بگيرد اما در مکان‎هايي ديديم که افرادي که مجوز بهره‎برداري گرفتند آن چنان بالايي سر محيط‎زيست آوردند که مي‎گوييم که اين چه نوع بهره‎برداري است و اين چه وضعي است که اين افراد بر سر موات آوردند.

دادستان کل کشور با بيان اينکه از سال‎هاي دوران دفاع مقدس ديدم هر جا بسيج پا در ميدان گذاشت جان‌فشاني و کارستان انجام داده است، يادآور شد: بسيج در ميادن دانش و فناوري کارهاي ارزشمندي انجام داد و در سازمان بسيج حقوق‎دانان اميدواريم در بخش محيط‎زيست فعاليت کند.

منتظري با بيان اينکه نبايد به اين همايش و خروجي علمي و مقالات اکتفا کنيم، يادآور شد: اين همايش نخستين همايش چالش‎هاي زيست محيطي است و اميدواريم ادامه يابد.

وي به موضوع ريزگردهاي خوزستان اشاره کرد و افزود: زندگي در خوزستان مختل شده چرا که محيط‎زيست آسيب ديده و اين بلا تنها دامن مردم خوزستان را نگرفته و هر جا به محيط‎زيست بي‎اعتنا کنيم چه شمال باشد و چه جنوب با اين مسئله رو به رو مي‎شويم.

دادستان کل کشور با بيان اينکه بسيجيان کمر همت ببنديد و از دولتمردان هم انتظاري نداشته باشيد، افزود: در برخي دولت‌هاي کشورهاي مختلف، برخي از دولتمردان ما تحت عنوان دفاع از محيط‎زيست کارهاي ديگري انجام مي‎دهند.

منتظري افزود: برخي از مسئولان که دايعه محيط‎زيست دارد، خود مخرب محيط زيست است و اين گناه بزرگي است و قرآن به من و شما خطاب مي‎کند، چرا حرفي مي‎زنيد که عمل نمي‎کنيد.

وي يادآور شد: راه درمان مشکلات محيط‎زيست ضمن اينکه حرمت براي مسئولان و دولتمردان قائل هستيم، آنها را مکلف مي‎دانيم به مسائل زيست محيطي توجه کنند و نياز است يک نظارت عمومي رخ دهد.

دادستان کل کشور با بيان اينکه نظارت عمومي بر محيط‎زيست انجام شود، افزود: بسيج در همه جا يک ناظر مطمئن و امين براي ارائه گزارش باشد چرا که هر جا بسيج پا گذاشت بسياري از مشکلات حل شد.

منتظري اظهار داشت: عامه مردم بايد مشکلات زيست محيطي را بايد گزارش دهند و بخواهند و دنبال کنند و در نظام جمهوري اسلامي اين حق مردم است که مطالبات عمومي خود را داشته باشند.

وي با بيان اينکه بايد خارج از جناح‌بندي‎هاي سياسي عمل کنيم، گفت: مسئولي مي‎آيد و هرچه از دولت‎هاي گذشته به دهانش مي‎رسد بيان مي‎کند و چرا تخريب؟ گرچه اختلاف نظرها لازم است و گاهي منجر به رشد مي‎شود اما اختلاف نظرهايي که منجر به نزاع مي‎شود، زيان‎بار است.

دادستان کل کشور افزود: در بستر قضايي ما پاي کار هستيم و قانون ما را مکلف کرده و از سال 1392 نيز برخي مفاد قانوني سبب شده وظايف ما در خصوص مسائل زيست محيطي اضافه شود.

منتظري افزود: در جهت دفاع از حقوق عامه بايد تلاش کنيم و ما نواقصي در خصوص صيانت از محيط‎زيست داريم و بنده از دادستان‎هاي استان‎ها موکدا درخواست داشتم که در دفاع از حقوق عمومي و صيانت از حقوق عامه کوتاه نيايد اما متاسفانه ابزار براي اجرايي آن نداريم.

وي با بيان اينکه بايد از ابزار اطلاعات عمومي و بسيج مردمي در راستاي صيانت از حقوق عامه استفاده کنيم، افزود: دادستان‎ها مکلف هستند که هر جا تجاوزي به عرصه‎هاي منابع طبيعي و شکستن حريم شهرها مي‎شود، برخورد کنند و اجراي قانون و حقوق عمومي براي ما حائز اهميت است.

منتظري گفت: منافع شخصي را نمي‌گذاريم بر منافع عمومي تحميل شود و دادستان‌هاي کشور نبايد برايشان فرق کند که آن فرد هر سمتي مي‌خواهد داشته باشد.

دادستان کل کشور با بيان اينکه چرا در شهري که 100 هزار نفر زندگي مي‎کنند عده‎اي بروند بهترين زمين‎ها را در اختيار بگيرند و در نهايت منجر به زيان به عموم مردم شود، يادآور شد: وظيفه دادستان‎ها اين است که هر جا در هر موقعيت با متجاوزان حقوق عامه برخورد کنند.

منتظري تاکيد کرد: ما شاهد بوديم افرادي در تهران و در جاهايي ديگر با پارتي بازي، لابي‎گري و پول دادن مجوزاتي اخذ کردند و اين مجوزات را از طريق نامشرع به دست آمده است.

وي يادآور شد: هتل معروفي در تهران دقيقا در حريم رودخانه ساخته شده به حدي که دو موتور آب را در زيرزمين قرار داده بود تا بتواند کار ساختش را ادامه دهد و داراي دو تخلف يکي حريم رودخانه و دومي ساخت 3 طبقه اضافي داشته است.

دادستان کل کشور با بيان اينکه شوراي اسلامي خائن، پول گرفته بود تا مجوز بدهد که اين هتل ساخته شود، افزود: بايد انديشيد که چاه‎هاي غيرمجاز چه بالايي سر محيط‎زيست مي‎آورد و بايد جلويش را گرفته شود.

منتظري تاکيد کرد: در يک حکومت که مدعي رعايت حقوق و قوانين است اين موضوع مانعي از اجراي عدالت است و از بسيج انتظار داريم بخشي از مشکلات که در جامعه با آن رو به رو هستيم را ورود کند تا بتوانيم حل کنيم.

وي با بيان اينکه به موجب قانون مي‎توانيم به بسيجياني که داراي شرايط هستند به عنوان ضابط کارت هويت دهيم، گفت: هر جا بسيج به ميدان آمد توانسته درصد قابل توجهي از مشکلات را حل کند.

دادستان کل کشور با بيان اينکه فرهنگ حفظ محيط‎زيست را در جامعه از ابتداي کودکي بايد ياد بدهيم، افزود: در برخي کشورها شاهد بوديم که اين حفظ و صيانت از حقوق عامه واقعا به يک فرهنگ تبديل شده است.

منتظري افزود: هميشه در همه عرصه‎ها بايد توجه داشته باشيم پيشگيري مقدم بر درمان است.

وي گفت: از دادستان‎ها مي‎خواهيم به صورت جدي هر جايي که به محيط‎‎زيست ضربه وارد مي‎شود وارد شوند و توصيه هيچ کسي را نيز قبول نکنيد.

دادستان کل کشور تاکيد کرد: آنچه مربوط به ما در حوزه محيط‎زيست مي‎شود بايد به عرصه اجراي قضائي بياوريم و به شما قول مي‎دهم آنچه در حيطه وظايف بنده است به آن خواهيم پرداخت چرا که براي صيانت از محيط‎زيست و حقوق عامه کمر همت را بستيم.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تسنيم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.