تبلیغات

وقتي نوزاد به اولين سفر زندگيش مي رود!

وقتي نوزاد به اولين سفر زندگيش مي رود!

ني ني سايت/ گشت و گذار با کودک و نوزاد لذت خاص خود را دارد و همچنين طي سفر نوزادان بسيار سرگرم کننده هستند. اما براي همسفر شدن با نوزاد بايد نکات مهمي را رعايت کرد که شرايط مناسب براي او نيز فراهم شود. نکات ايمني سفر و همچنين نکات تغذيه ي او در طول سفر. يکي از مشکلات والدين در حين سفر چگونگي مراقبت از نوزاد در سفرهاي گوناگون اعم از سفر با هواپيما يا اتومبيل و ساير وسايل نقليه است. مسافرت با نوزاد چه در مدت زمان کوتاه يا طولاني مدت نياز به تمهيدات خاصي دارد. آماده بودن براي همه چيز از جمله مقدمات سفر حتي در يک بعد از ظهر روز تعطيل است. شايد در اولين ماههاي تولد فرزندتان دوست داريد بيشتر در خانه بمانيد.
نوزادان آمادگي براي ابتلا به انواع عفونت ها و بيماريهاي واگيردار را دارند اما اين به اين معني نيست که بايد آنها را قرنطينه کرد. کافي است مراقب مکان هايي که به آنجا سفر مي کنيد يا افرادي که با آنها ملاقات مي کنيد باشيد. اگر قرار است مسافرت و تعطيلات طولاني داشته باشيد، آن را با برنامه هاي نوزاد خود تنظيم کنيد.
اگر هواي مقصد گرم و آفتابي است، بيش از يک ساعت فرزندتان را در معرض نور آفتاب قرار ندهيد. پوست کودکان تحمل گرما و آفتاب شديد را ندارد و خيلي سريع مي سوزد.
معمولا اولين سفر با کوچولوها جالب و در عين حال نگران کننده است. والدين جوان معمولا تجربه سفر با يک نوزاد، شيرخوار يا کودک را نداشته اند و در مورد نحوه آغاز سفر، مکان سفر و چگونگي مراقبت از فرزندشان سوالاتي دارند. اگر شما هم امسال اولين سالي است که سه نفري مي خواهيد به مسافرت برويد، اين مطلب را بخوانيد.
اولين سفر با نوزاد جالب و در عين حال نگران کننده است.

لباس مناسب برداريد
به اندازه کافي براي فرزندتان لباس برداريد، زيرا کوچولوها زياد لباس کثيف مي کنند و اگر به اندازه لباس برنداريد مرتبا مجبوريد طي سفر لباس هاي او را بشوييد و خشک کنيد. ترجيحا لباس هايي که برمي داريد نخي باشند که راحت شسته شوند، لک نگيرند و نيازي به اتو نداشته باشند.
لباس گرم را فراموش نکنيد، چون ممکن است شب هنگام هوا سرد شود.
اگر هوا گرم است، دنبال تي شرت هاي آستين کوتاه يا بندي نباشيد، زيرا آفتاب مي تواند دست ها و سرشانه هاي کودک را بسوزاند. لباس هاي خنک ولي آستين دار برداريد و براي اينکه عکس هاي زيبايي داشته باشيد، لباس هايي را انتخاب کنيد که با هر لباس ديگري بيايد.
داخل چمدان فرزندتان يک پتو و بالش کوچک و تمام داروهاي مورد نيازش را هم بگذاريد. کلاه لبه دار اگر تابستان است و کلاه پشمي اگر هنوز هوا خنک است، عينک آفتابي، کرم ضدآفتاب، پوشک، کرم سوختگي، کرم مرطوب کننده و کفش هاي او را هم از قلم نيندازيد.

راحتي او را مهيا کنيد
اگر براي چند هفته به مسافرت مي رويد و فرزند شما هنوز اهل زياد خوابيدن است، حتما آغوشي يا کالسکه او را برداريد. شيرخواران در حالت دراز کشيده راحت تر هستند و در ضمن، بودن در کالسکه آنها را در برابر آفتاب و باد و باران حفاظت مي کند. حتي مي توانيد از کالسکه به جاي تخت او در شب استفاده کنيد، به شرطي که کالسکه او قابليت حالت خوابيده را داشته باشد.
در ساک دستي کودک خود حتما پوشک، شيشه شير، شيرخشک، دستمال مرطوب (براي تميز کردن کودک)، آب جوشيده يا آب معدني، يک دست لباس تميز، يک دست لباس راحتي و کيسه نايلوني براي پوشک کثيف برداريد

اگر با هواپيما سفر مي کنيد
از يک ماهگي مگر در شرايط خاص که پزشک صلاح ببيند، فرزند شما مي تواند سوار هواپيما شود.
هر چند وقت يکبار به فرزندتان شير يا آب بدهيد تا به دليل خشکي هواي داخل هواپيما، آب بدنش کم نشود.
فراموش نکنيد در ارتفاعات، فرزندتان دچار گرفتگي گوش مي شود که دردناک است. براي از بين بردن اين حالت، به وي مقداري شير يا آب بدهيد.
اگر فرزندتان کمتر از دو سال سن دارد، او را در بغل نگه داريد و کمربند ايمني مخصوص را ببنديد.

اگر با قطار سفر مي کنيد ‍
قطار در مقايسه با اتومبيل وسيله راحت تري است. اگر کودک شما کمتر از سه ماه سن دارد، حتما در روز سفر کنيد، اما اگر بزرگ تر است، شب را براي سفر انتخاب کنيد.
فرزندتان را روي صندلي طرف راهرو بنشانيد و از نشاندن او کنار پنجره خودداري کنيد. اگر هوا سرد است، خوب او را بپوشانيد و از لباس هايي استفاده کنيد که زيپ يا دکمه دارند و راحت قابل باز و بسته شدن هستند. جوراب و کفش هم حتما پاي او کنيد، اما اگر هوا گرم است، مي توانيد برايش از لباس راحتي استفاده کنيد.

اگر با اتومبيل سفر مي کنيد
ترجيحا روز و ساعاتي را براي سفر انتخاب کنيد که خيابان ها ترافيک نباشد. اگر در تابستان مي خواهيد به سفر برويد، 4 صبح بهترين زمان براي حرکت است. اگر ظهر حرکت کنيد گرما ناراحت کننده مي شود.
تهويه اتومبيل را هميشه روي درجه کم تنظيم کنيد تا هواي داخل اتاق خشک نشود. از آنجا که بدن نوزادان نمي تواند دما را تنظيم کند، در دماي خيلي شديد مخصوصا در تابستان دچار کم آبي مي شوند. هر نيم ساعت به آنها شير بدهيد و لباس سبک و خشکي به تنشان کنيد.
اگر هوا خيلي گرم بود، مي توانيد درجه کولر ماشين را تنظيم کنيد، اما اگر کولر نداريد، مي توانيد دستمالي را نم دار کنيد و به صورت و دست و پاي او بماليد.
اما اگر هوا خنک است، به اندازه کافي لباس به تنش بپوشانيد و مخصوصا شب هنگام، پتو را فراموش نکنيد، جوراب ها را هم از پاي فرزندتان درنياوريد، چون پاها خيلي سريع سرد مي شوند و باعث مي شود کودکتان سرما بخورد.
نکته بسيار مهم اينکه اگر هوا آفتابي و گرم است، هرگز کودکتان را در اتومبيل با شيشه هاي بسته تنها نگذاريد.

اگر به خارج از کشور سفر مي کنيد!
اگر قصد سفر به خارج از کشور را داريد، فراموش نکنيد نام فرزندتان را در پاسپورت خود اضافه کنيد. پيش از حرکت، هتل را رزرو کنيد تا بچه به بغل مجبور نباشيد دنبال مکان استقرار بگرديد.
حتما اعلام کنيد که کودکي همراه شماست تا هر آنچه لازم است مانند تخت اضافه، صندلي غذا و... آماده باشد. پيش از عزيمت نيز به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنيد تا در صورت لزوم، واکسن مربوطه تجويز شود و پزشک به شما بگويد لازم است چه داروهايي همراه داشته باشيد.
اگر به خارج از کشور سفر مي کنيد، تغيير ساعت ها مي تواند ناراحت کننده باشد. تا حد ممکن فرزند خود را در معرض نور طبيعي قرار دهيد تا ساعات داخلي بدنش سريع تر تنظيم شود. بعد از چند روز، فرزندتان کاملا به وضعيت جديد عادت مي کند.

وقتي به محل رسيديد
وقتي به محل رسيديد مي توانيد از اقامت خود لذت ببريد، اما به اين نکات توجه کنيد:
- اگر هواي مقصد سرد است، مراقب باشيد کودکتان سرما نخورد. موقع بيرون بردن او، لباس گرم و کلاه و شال را فراموش نکنيد.
- اگر هواي مقصد گرم و آفتابي است، بيش از يک ساعت فرزندتان را در معرض نور آفتاب قرار ندهيد. پوست کودکان تحمل گرما و آفتاب شديد را ندارد و خيلي سريع مي سوزد. حتما سر او کلاه لبه دار بگذاريد يا چتر همراهتان باشد. ساعاتي را براي گردش انتخاب کنيد که هوا خيلي گرم نيست، مثلا قبل از 11 صبح و بعد از 5 بعدازظهر به گردش برويد. کرم ضدآفتاب را هم فراموش نکنيد.
- شنا کردن يا بردن در آب دريا براي کودکان زير يک سال ممنوع است. باد، گرما، سروصدا و... مي تواند سبب ترس آنها شود.
- اگر به روستا يا جنگل مي رويد، مراقب حيوانات گزنده که داخل علف ها هستند، باشيد. پاپوش مناسبي پاي او کنيد و اگر احساس کرديد دچار گزيدگي شده و مرتبا خود را مي خاراند، به اورژانس مراجعه کنيد.
- اگر به کوه مي رويد بايد بدانيد که هر چه بالاتر مي رويد، هوا رقيق تر و تنفس سريع تر مي شود و قلب شما تندتر مي زند. در نتيجه ممکن است دچار سردرد، حالت تهوع و مشکلات خواب شويد. اگر کودکي همراه شماست از 1500 متر بالاتر نرويد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ني ني سايت

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.