تبلیغات

آسيب شناسي حضور افراد بي هويت در تلگرام

آسيب شناسي حضور افراد بي هويت در تلگرام

الف/ فلاسفه تعاريف مختلفي براي جهل و ناداني بشر دارند که بدترين نوع آن جهل مرکب است؛ اين نوع جهل گونه اي از ناداني است که شخص نسبت به آن آگاه نيست؛ مي پندارد که مي داند در صورتي که نمي داند؛ اين شکل از جهل به نوعي خطرناکترين آن هم به حساب مي آيد چراکه اين افراد به واسطه قرار گرفتن در اين شرايط هيچگاه به سراغ کامل کردن آگاهي و کسب دانستني هاي جديد نمي روند؛ چون خود را نسبت بر همه چيز آگاه مي دانند ؛ اين افراد دقيقا همان کساني هستند که راه نا صواب را با افتخار طي مي کنند.

با اين مقدمه کوتاه امروز قصد دارم تلنگري به خود و بعضي ديگر از هم وطنانم بزنم که اين روزها صداي حضور پر رنگشان در شبکه هاي مجازي گوش فلک را کر کرده است.

کاربران؛ ادمين هاي گروه ها ؛ سوپر گروه ها و کانال هاي ريز و درشت تلگرامي؛ دوستاني که بعضا براي جذب بيشتر مخاطب از همه چيز خود مي گذرند وگاهي براي پذيرش چند کاربر بيشتربه سادگي شرافت و انسانيت را زير پا مي گذارند.

اگر کمي به عقب بر گرديم و به تاريخچه ايجاد اين شبکه هاي اجتماعي مراجعه کنيم درمي يابيم که ميل به ايجاد زندگي اجتماعي و همگرايي در ما؛ همچون بعضي از حيوانات امري ذاتي و طبيعي است از اين رو اين گرايش در تشکيل نطفه اوليه شبکه هاي اجتماعي نقش بسزايي داشته است؛ پيوند و تداوم اين زنجيره هم در دنيا از طريق مشارکت و علاقمندي به تعاملات گروهي و رسيدن به اشتراکات انساني در موضوعات مختلف تقويت شده است.

اين بستر با هدف پيوند دادن عميق تفکرات انساني و به منظور ايجاد وحدت و يکپارچگي و تلاشي جمعي براي مقابله با چالش ها و ناهنجاريهاي ريز و درشت اجتماعي ايجاد شده؛ هدفي که بعضي از ما امروز به نوعي آن را به حاشيه رانده ايم و به جاي ترويج اخلاق و فرهنگ صحيح اين امکان را به محلي براي نشر تفکرات پوسيده خود و بسط ناهنجاري هاي اجتماعي جديد بدل کرده ايم.

کاربران امروز اين شبکه ها در کشور را مي توان به چند دسته تقسيم کرد.

بررخي از سياسيون و طرفداران آن ها که به جاي نشر انديشه هاي خود اين فضا را آلوده به تشديد اختلاف و دشمني نموده اند و در اين بين براي تخريب رقيب از هيچ چيز دريغ نمي کنند؛ ميدان جنگي ساخته اند؛ که سلاح آن تهمت؛ افترا و دروغ است؛ بعضي از اين قشر براي کسب قدرت و يا حتي تداوم آن هر کاري مي کنند آن هم جلوي چشم مخاطب ميليوني که هر چند سال يکبار براي بقا نيازمند راي شان هستند؛ اين دوستان فکر نمي کنند که دود ناشي از اين دعواها و تخريب ها نهايتا به چشم خودشان خواهد رفت.

دسته ديگر را سيل عظيم جوانان بخت برگشته اي تشکيل مي دهد که دغدغه اي جز اشتغال؛ کسب پول؛ گرايش به جنس مخالف و همچنين بطالت و وقت گذراني ندارند؛ کاربران اين دسته معمولا جز دست به دست کردن مشتي جوک؛ تصاوير مستهجن و حکايتهاي غير اخلاقي ندارند؛ بدون آنکه به عمق کار خود واقف باشند؛ نسبت به ثبت انواع و اقسام چرنديات در کانال هاي خود و ارسال آن به گروه هاي ديگراقدام مي کنند.

در اين بين البته مشتي افراد بي شرف هم هستند که دوربين به دست مشغول رصد حرکات مردمند و کوچکترين رخدادي را دزدکي به تصوير مي کشند و براي خود شيريني در کانال هاي بي هويت تر از خود قرار مي دهند؛ اين ها فکر نمي کنند که تصويري که آنان براي چند لحظه خنديدن وديگر بهره برداري نشر مي دهند مي تواند چه تبعات بزرگي براي آن افراد حتي خانواده آنان به دنبال داشته باشد؛ شايد نادانتر از اين افراد ما باشيم که به راحتي اين محتويات مزخرف را بين خود دست به دست مي کنيم و خواسته و ناخواسته وارد بازي خطرناک؛ بردن آبروي مردم مي شويم.

آيا اين افراد درک نمي کنند که در صورت شيوع اين بيماري ممکن است سوژه بعدي شبکه هاي اجتماعي خانواده خودشان باشند؟

آيا اين دوستان نمي دانند که محتواي فاسدي که آنان روانه اين فضا مي کنند مي تواند به فاصله چند کليک ساده به دست خانواده خودشان برسد؟

آيا اين عده نمي فهمند که آلودگي اين فضاي مجازي تا چه اندازه مي تواند در انحطاط اخلاقي مردم يک کشور نقش داشته باشد؟

آيا درک نمي کنند که نهايتا زندگي در يک جامعه آلوده مي تواند چه صدمات جبران ناپذيري برايشان به بار آورد؟

در اين بين البته اقليتي هم هستند که بر اساس شاخص هاي تخصصي مورد نظرشان با تشکيل گروه ها و کانال ها ي مختلف به تبادل اخبار و تعاملات فکري مشغول هستند که متاسفانه از بعد فراواني در برابر دو گروه ديگر در اقليتند؛ هر چند بعضي از اعضاي اين گروه ها هم يا سرگرم مجيزگويي بالا دستان هستند يا تخريب آنان؛ به هر حال آنچه بسيار قابل تامل است بهره گيري صحيح از اين فن آوري در جهت افزايش آگاهي هاي اجتماعي و کمک در رفع چالش هاي فضاي واقعي زندگي ماست نه آلوده ساختن و دامن زدن به چالش هاي بيشتر و بزرگتر براي مردم و کشور.

دبير شوراي عالي فضاي مجازي گفته"روزانه حدود يک ميليون و 200 هزار مطلب در اين فضا نشر پيدا مي کند"

فکر مي کنيد چند درصد از اين مطالب براي جامعه و فرزندان ما مفيد است و چه بخشي از آن حاوي چرنديات و مطالب غير اخلاقي؛ افزايش و کاهش اين درصد ها نه به دولت مربوط است و نه مديران؛ همه بستگي به نوع عملکرد تک تک ما دارد؛ ديگر خود دانيد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: الف

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.