تبلیغات

رتبه سوم ايران در شتاب علمي در ميان 25 کشور توسعه‌يافته

رتبه سوم ايران در شتاب علمي در ميان 25 کشور توسعه‌يافته

ايسنا/ بر اساس اطلاعات پايگاه ISI و اسکوپ، ايران در سال 2016 در جايگاه 16 در توليد علم قرار گرفته و در توليد 1.8 درصد توليدات علمي جهان مشارکت داشته است.
دکتر خوش‌قلب، مشاور معاون و رييس حوزه معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به ميزان توليدات علمي دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي گفت: دانشگاه‌ها و مراکز علمي دولتي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، 56 درصد مقالات ومدارک علمي منتشر شده در پايگاه ISI ‌ را توليد کرده‌اند.
وي با بيان اينکه دانشگاه‌هاي علوم پزشکي وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي حدود 27 درصد مقالات ISI را توليد مي‌کنند، اضافه کرد: علاوه بر آن دانشگاه آزاد اسلامي 19 درصد مقالات و مدارک علمي پايگاه ISI را توليد کرده‌ است و از اين مقدار 2 تا 3 درصد اين ميزان مشترک با مراکز علمي و دستگاه‌هاي اجرايي است.
خوش قلب به تعداد مقالات منتشر شده سال 2016 از سوي محققان ايراني در پايگاه اسکوپوس اشاره کرد و يادآور شد: از ابتداي سال 2016 حدود 45 هزار مقاله از سوي محققان ايراني در اين پايگاه منتشر شده است و اين تعداد مقاله به طور معني‌داري بالاتر از تعداد کل مقالات منتشر شده در سال‌هاي 2014 و 2015 بوده است.
به گفته وي، پيش بيني مي‌شود که با تکميل اطلاعات سال 2016، اين تعداد به حدود 47 هزار مقاله افزايش يابد.
خوش قلب اضافه کرد: در پايگاه ISI‌ تا پايان 2016 حدود 35 هزار مقاله علمي از طرف دانشمندان و محققان داخل کشور منتشر شده است که اين ميزان مقالات بالاتر از تعداد مقالات 2013 و 2014 است و با تکميل اطلاعات پيش‌بيني مي‌شود که تعداد مقالات منتشر شده در ISI نسبت به سال 2015 بيشتر باشد.
مشاور معاون و رييس حوزه معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم با بيان اينکه تعداد مقالات منتشر شده از سوي محققان ايراني در پايگاه ISI در سال 2015 نسبت به سال 2014 حدود 18 درصد رشد را نشان مي‌دهد، اظهار کرد: با اين رشد ايران رتبه سوم دنيا را از نظر شتاب رشد علمي در ميان 25 کشور توسعه‌يافته علمي به خود اختصاص داده است.
وي متوسط رشد علمي دنيا را در سال 2015 نسبت به سال 2014 حدود 6 درصد دانست و ادامه داد: در سال 2016 سهم ايران از توليد علم منتشر شده در ISI حدود 1.8 درصد است؛ در حالي که اين ميزان در سال 2015 حدود 1.5 درصد بوده است و اين عدد به معني آن است که به ميزان 1.8 درصد در توليد علم جهان نقش داشته‌ايم.
خوش قلب با تاکيد بر اينکه اين عدد رشد قابل ملاحظه توليدات علمي ايران را نشان مي‌دهد، يادآور شد: رتبه ايران از نظر توليد مقاله علمي در پايان سال 2016 هم در پايگاه ISI و هم در اسکوپوس، 16 است و رشد قابل توجهي را نسبت به سال‌هاي قبل نشان مي‌دهد.
وي همچنين به رتبه ايران در رشته‌هاي علمي اشاره کرد و گفت: ايران در رشته‌هايي مانند نانو فناوري، مهندسي شيمي،‌ انرژي و رشته‌هاي مرتبط با آن و اقيانوس‌شناسي داراي رتبه‌هاي بين يک تا 10 است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.