تبلیغات

تقويم تاريخ/ قتل ميرزا محمدتقي خان اميرکبير در کاشان به دستور ناصرالدين شاه

تقويم تاريخ/ قتل ميرزا محمدتقي خان اميرکبير در کاشان به دستور ناصرالدين شاه

راسخون/ قتل "ميرزا محمدتقي خان اميرکبير" در کاشان به دستور "ناصرالدين شاه قاجار" (1230ش)
ميرزا تقي خان اميرکبير در حدود سال 1187 ش در روستاي هزاوه در اراک به دنيا آمد. وي پس از طي مراحل پيشرفت و ترقّي علمي و سياسي به صدر اعظمي حکومت ناصرالدين شاه قاجار برگزيده شد و در طول چهار سال صدراعظمي خويش خدمات شايسته و فراواني به ملت و حکومت نمود. اصلاح امور مالي، سر و سامان دادن به وضع ارتش، تلاش در رواج خودکفايي ملي، گسترش فعاليت‏هاي علمي و تأسيس مؤسسات آموزشي (مانند دارالفنون تهران) مبارزه با عقايد و انحرافات مذهبي، بي‏اعتنايي به خواسته‏ها و تهديدات قدرت‏هاي خارجي و قطع ايادي و جاسوسان استعماري، از جمله فعاليت‏ها و تلاش‏هاي پيگير او در اين ايام بود. در اين حال، درباريان به ويژه مادر ناصرالدين شاه که منافع خود را در خطر مي‏ديدند شاه را تحريک کرده که اميرکبير را از صدر اعظمي خلع نمايد. سرانجام با جوّسازي و شايعه‏پراکني دولت‏هاي استعماري و ايادي داخلي آنان عليه اميرکبير، ناصرالدين شاه وي را از صدارت خلع کرده و فقط عنوان فرمانده کل قشون را براي او باقي گذاشت. چند روز بعد او را به حکومت کاشان منصوب کرد و اميرکبير را به طرف کاشان حرکت دادند که در حقيقت او را تبعيد نمودند. آنگاه تمام عناصر مخالف داخلي و خارجي که در زمان صدارت اميرکبير در کمين نشسته بودند، از ترس تغيير نظر شاه و عفو اميرکبير، دست به دست هم دادند و حکم قتل او را از شاه گرفتند. سرانجام اين صدراعظم لايق و با کفايت، در روز جمعه 18 دي ماه 1230 ش برابر با 18 ربيع الاول 1268 ق در 43 سالگي به قتل رسيد و بدنش را در کربلا به خاک سپردند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: راسخون

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.