تبلیغات

طرح خانه‌هاي مريخي ناسا را ببينيد

طرح خانه‌هاي مريخي ناسا را ببينيد

همشهري/ آژانس فضايي آمريکا، ناسا طرح اوليه خانه‌هاي مريخي که ممکن است روزي فضانوردان در سطح سياره سرخ در آن ساکن شوند را منتشر کرده‌ است.
محققان ناسا در صورتي که قرار باشد روزي انسان به مريخ بفرستند، مشکلات زيادي در پيش رو دارند،‌ و يکي از بزرگترين اين مشکلات محل سکونت اين ساکنان اوليه مريخ خواهد بود، مشکلي که با انتشار اين طرح اوليه به نظر قابل رفع مي‌آيد. طرح اوليه خانه يخي مريخي طرحي است که محققان ناسا براي سکونت و اقامت انسان‌هاي ساکن در مريخ ارائه‌داده‌اند،‌ خانه‌هايي قابل تورم و گنبدي‌شکل که از يخ پوشانده مي‌شوند و در آنها فضانوردان از قرار گرفتن در معرض نوسانات شديد دمايي و تشعشعات قدرتمند کيهاني در امان خواهند‌ماند.

به گفته کوين ويپاوتز مهندس ارشد سيستم‌ها در مرکز مطالعاتي لانگلي ناسا، پس از يک روز بررسي و شناسايي نيازها،‌ هدف‌ها و محدوديت‌ها، ايده‌هاي متعددي به ذهن مهندسان رسيد که در نهايت ايده خانه يخي نهايي شد که براي رفع مشکل اقامت در مريخ راه‌حلي مهندسي به نظر مي‌آيد. اين خانه‌ها شباهت زيادي به خانه‌هاي اسکيموها دارند با اين تفاوت که از تيوبي ارتجاعي ساخته مي‌شوند که پس از کامل پرشدن،‌از لايه‌هايي از يخ محافظ پوشانده خواهد شد. خانه‌هاي يخي مريخي به دليل سبک بودن و امکان حمل آنها توسط روبات‌هاي ساده به مناطق مختلف مريخ نسبت به ديگر طرح‌ها کاربردي‌تر به نظر مي‌آيند. روبات‌ها مي‌توانند خانه‌ها را به نقاط تعيين شده برده و آنها را پيش از رسيدن ساکنان از آب پر کنند.

به گفته محققان از آنجايي که آب را مي‌توان براي فرودگر مريخي به سوخت تبديل کرد، اين خانه‌ها علاوه بر سرپناه، مخزن سوختي خواهند بود که ساکنان مي‌توانند آن را براي سرنشينان بعدي پر کنند. با اين همه اصلي‌ترين هدف اين خانه‌ها محافظت از ساکنان در برابر تشعشعات کيهاني است که مي‌توانند به سلول‌هاي بدن آسيب وارد کرده و خطر بيماري‌هاي حاد پوستي و سرطان را افزايش دهند.
از آنجايي که يخ مملو از هيدروژن است، مي‌تواند به عنوان سپري در برابر تشعشعات کيهاني مقاومت کند. از سويي ديگر محققان معتقدند زندگي در زير سطح مريخ بهترين راه نجات ساکنان از خطر آسيب‌هاي احتمالي است، از اين رو خانه‌هاي يخي از جهت سبک‌وزن بودن و امکان بناي آنها توسط روبات‌ها پيش از ورود انسان به مريخ بهترين گزينه به شمار مي‌روند. به گفته دانشمندان بناي اين خانه‌ها در عرض ۴۰۰ روز زميني به پايان خواهد رسيد،‌اما پيش از آن بايد راهي براي حفاري در سطح مريخ براي گنجاندن خانه درون حرفه پيدا شود.
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: همشهري

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.