تبلیغات

هویدا و احمدی نژاد مثل هم عمل کردند

ساعت 24- بررسی رفتار رهبران دولت های ایران در تاریخ معاصر نشان می دهد آنها هر گاه قیمت نفت در بازار های جهانی افزایش یافته و درآمد دولتشان افزایش یافته است، دریافت مالیات از مردم را رها کرده اند ، واردات برای رفاه را افزایش داده و با پول حاصل از درآمد نفت محبوبیت خریده اند.

از این منظر دولت عباسعلی هویدا در اوایل دهه 1350 با رفتار دولت محمود احمدی نژاد در نیمه دوم دهه 1380 تفاوتی نیست و آنها عین هم عمل کرده اند.

سعید لیلاز تحلیلگر مسائل ایران و دبیر کمیته اقتصادی حزب کارگزاران سازندگی در همایش سوسیالیسم و بازار که در دانشکده شیمی دانشگاه شریف برگزار شد ، ضمن بیان نکته یاد شده به تشریح چگونگی دولتی شدن اقتصاد ایران از دوران صفویه تا امروز پرداخت.

به گزارش ساعت 24، لیلاز گفت: سه موج بزرگ دولتی شدن در اقتصاد ایران را می توان به دوران شاه عباس صفوی ، رضا خان و محمدرضا پهلوی ، شاه اول و دوم سلسه پهلوی نسبت داد که در هر دوره از آنها البته شرایط عینی بر اندیشه اثر داشت.

این تحلیلگر مسائل ایران با توجه به اینکه دانشجویان برای سخنان حسین راغفر که او هم در این میزگرد حاضر بود به دلیل حرفهای انقلابی و اینکه دولت باید بزرگ شود کف می زدند، گفت:با شعار دادن مسائل ایران حل نمی شود و باید مسائل را واکاوی علمی کرد.

لیلاز در پاسخ به راغفر که می گفت سرمایه داران تجاری  در ایران بر سرمایه داران صنعتی غلبه کرده و صنعت را به محاق برده اند گفت: ما سرمایه دار بد یا سرمایه دار خوب نداریم و در هر جایی و در هر تارخی از تاریخ جوامع انسانی سرمایه داران دنبال حداکثر کردن سود هستند.وی درباره اینکه حتما باید صنعت بر بخش خدمات غلبه کند و تجربه صنعتی کردن با روش های مختلف باید پیش رود، به تجربه خونین کردن صنعتی کردن دوره استالین در شوروی اشاره کرد که به مرگ 13 میلیون کشاورز روسیه منجر شد.این راهی نیست که بتوان از آن دفاع کرد.

لیلاز تاکید کرد اقتصاد ایران برای رسیدن به توسعه و عبور از بحرانها راهی جز آزادسازی اقتصاد ایران ندارد و این مساله ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت.وی تاکید کرد در حالیکه در گذشته های نه چندان دور به سرمایه داران گفته شد خون مردم را در شیشه کنند الان مجموعه حاکمیت از آنها می خواهد که بیایند در ایران سرمایه گذاری کنند. این خواسته حاکمیت چگونه پدیدار شد؟ به این دلیل که  تمدن ایرانی در سال 1392 در حال نابود شدن بود. اگر اقتصاد ازاد و آزادی اقتصادی به مساله مرگ و زندگی تبدیل نشود حل نمی شود. اگر می خواهیم فساد از بین برود باید اقتصاد را ازاد کنیم ودر غیر اینصورت همیشه دنبال فاسدها می گردیم تا آنها را محاکمه کنیم.

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار