تبلیغات

صفايي فراهاني: هاشمي تمام تلاش خود را براي حفظ جمهوريت نظام بکار گرفت

صفايي فراهاني: هاشمي تمام تلاش  خود را براي حفظ جمهوريت نظام بکار گرفت

عصر ايران/ محسن صفايي فراهاني از فعالان سياسي اصلاح طلب در رابطه با شخصيت و منش مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: هاشمي به آنچه که هدف گذاري کرده بود رسيد و رفت. حاکميت عقلانيت و بلوغ سياسي مردم خواسته ايشان بود.
نماينده دوره ششم مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: آيت الله هاشمي رفسنجاني يکي از محورهاي اساسي و اصلي شکل گيري جمهوري اسلامي بودند. ايشان از ابتدا حضور داشتند و تا آخر هم در پاي انقلاب اسلامي ايستاد. مسئوليت هاي مختلف و سنگيني را به عهده گرفت. چه دوران جنگ، مجلس، رياست جمهوري و تشخيص مصلحت.
البته بديهي است که فردي وقتي 37 سال مسئوليت داشته است، نکات مثبت و منفي را با هم دارد. اما ديکته نوشتن صحيح و غلط دارد و در نهايت نمره ديکته را به قسمت صحيح ديکته مي دهند. آقاي هاشمي نکات مثبتي داشتند، تمام تلاش خود را براي حفظ جمهوريت نظام بکار گرفت. و به اين جمهوريت با مشارکت مردم اعتقاد راسخ داشت. و اين باور را در عمل هم با حضور مستمر در صحنه هاي مختلف سياسي کشور نشان مي داد.
آقاي هاشمي رفسنجاني از اينکه خود را در معرض انتخاب مردم بگذارند، واهمه نداشتند. شرکت ايشان در انتخابات رياست جمهوري سال 92 هم يکي از نشانه هاي همين مساله بود. به جمهوريت بها مي داد و هيچگاه علي رغم فشارها و هجمه هايي که به ايشان وارد شد قهر پيشه نکرد.
و همين ايستادگي از پارامترهاي مثبت هاشمي رفسنجاني بود که در حضور و حرکات مردمي، تاثير قوي و پابرجايي گذاشت، مهمترين يادگاري که آيت الله برجاي گذاشت ممارست بر ماندن در صحنه بود که هدف گذاري کرده بود و اين ماندن و ميدان را خالي نکردن را در بين مردم هم منتقل و ترويج نمود و از اين جهت فقدان ايشان يک ضايعه است.
يکي از دلايل منش آرامي که ايشان در مقابل هجمه ها در پيش گرفته بود، همين بود که؛ علي رغم تمام فشارهاي که براي ترک صحنه هاشمي به او وارد شد، او به تنها يک چيز فکر مي کرد؛ "اگر قرار است در صحنه نباشم بايد با راي مردم نباشم " و بغير از آن زير بار هيچ حرفي نرفت. و در معنا هم به اين موضوع اعتقاد داشت. مردم هم به اين مساله واقف شده بودند که حق انتخاب دارند و با خودشان است که چه کسي باشد و چه اشخاصي خير.
بديهي است هر نيرويي که با اين خصوصيات از بين مردم برود خلاء و کمبودش احساس خواهد شد و باعث تاثر است. اما از آنجا که مردم ما نشان داده اند به بلوغ و رشد سياسي لازم رسيده اند و درک آن ها از مسائلي که در فضاي سياسي حاکم بر کشور اتفاق مي افتد، بسيار بالا رفته است ديگر آسيب پذير نخواند بود. و هاشمي زماني از بين رفت که مردم ما به يک عقلانيت سياسي دست پيدا کرده اند. و در واقع مي توان گفت؛ «ايشان، به هدفي که داشت، رسيد و رفت».

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: عصر ايران

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.