تبلیغات

نقش تلگرام در انتخابات آتی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها

فرصت‌ها و چالش‌های شبکه اجتماعی تلگرم در انتخابات هفت اسفند در پرونده تأثیر فضای مجازی بر روند انتخابات آتی حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در گفت‌وگو با برخی مدیران گروه‌های تلگرامی مورد بررسی قرار گرفت.

انتخابات آتی

اعتقاد بر این داریم که با توجه به گستره فضای مجازی در جامعه کنونی، شبکه‌های اجتماعی می‌توانند تأثیر به‌سزایی در روند انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در هفتم اسفندماه امسال داشته باشند.

به همین منظور، دفتر خبرگزاری فارس در شهرستان دماوند، پرونده خبری با عنوان «تأثیر فضای مجازی بر روند انتخابات آتی در حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه» را در قالب چند فصل آغاز کرد.(فصل اول و فصل دوم)

در دو فصلی که از این پرونده در هفته گذشته بر روی خروجی خبرگزاری فارس منتشر شد، ابعاد مختلف و خطوط قرمز فضای مجازی در گفت‌وگوهای تفسیری با کارشناس مسائل رسانه و مسئولان اجرایی و قضایی شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه مورد بررسی قرار گرفت.

اما یکی از شبکه‌های اجتماعی که فعالیت بسیار جدی و گسترده‌ای در زمینه انتخابات در فضای مجازی داشته، تلگرام است که این شبکه اجتماعی در مدت کوتاهی توانست جایگاه ویژه‌ای را بین مخاطبان خود به دست بیاورد.

امروز تلگرام در دست‌های بسیاری از مردم وجود دارد و خیلی از کارهای روزمره افراد از طریق این شبکه مجازی انجام می‌شود؛ البته قرار بود در ماه اخیر این شبکه فیلتر شود که در کارگروه مربوطه به سرانجام نرسید.

از این رو، با توجه به امکاناتی که تلگرام در اختیار کاربران خود قرار داده است، شاهد ایجاد کانال‌ها و گروه‌های مختلف انتخاباتی در حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در آستانه انتخاباتتاریخی هفتم اسفند هستیم و هر شب مسائل مختلفی از سوی اعضای این گروه‌ها مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

البته قبل از اعلام اسامی تأییدشدگان ثبت‌نام‌کنندگان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی هیئت نظارت بر انتخابات استان تهران، برخی کاندیداها در گروه‌های انتخاباتی تلگرام به سئوالات اعضای این گروه‌ها پاسخ می‌دادند که اکنون این حضور آنها بسیار کمرنگ شده است.

با توجه به اینکه فعالیت گروه‌های انتخاباتی به بازه زمانی بیش از یک ماه نیز رسیده است در این فصل از پرونده خبری تأثیر فضای مجازی بر روند انتخابات آتی با برخی از مدیران و کسانی که به طور مستقیم در این گروه‌ها دخیل هستند به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

*اشتراک نظرات مردمی و انتخاب کاندیدای اصلح در شبکه‌های مجازی

مدیر بزرگ‌ترین گروه انتخابات شبکه اجتماعی تلگرام در حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در خصوص نقش فضای مجازی در روند انتخابات آتی اظهار کرد: شاید این روزها بخش عظیمی از سپری شدن ساعات همه اقشار مردم به واسطه فضای مجازی است و چه‌بسا استفاده‌های کاملاً متفاوتی از آن نیز می‌شود.

احمدرضا دادفر افزود: اما این روزها که در آستانه انتخابات قرار داریم، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تأثیر کمی در ایجاد شور و حال فضای انتخاباتی ندارد.

وی ادامه داد: در شبکه‌های اجتماعی گروه‌های متفاوتی با موضوع انتخابات تشکیل شده که کاندیداها و همچنین حامیان آنها در این گروه‌ها حاضر هستند که سبب به اشتراک گذاشتن نظرات درست مردمی مبنی بر انتخاب کاندیدای اصلح می‌شود.

*ارتباط نزدیک کاربران با مسئولان

این مدیر گروه انتخاباتی تلگرام تصریح کرد: با برنامه‌های پرسش و پاسخی که در گروه‌ها برقرار می‌شود، شهروندان می‌توانند سئوالات خود را از کاندیدای مد نظر بپرسند و از برنامه‌های آن‌ها نیز آگاه شوند.

دادفر بیان کرد: جلسات حضوری در این روزها توسط کاندیداها به دلیل مشغله کاری بسیار مشکل بوده که البته به لحاظ قانونی نیز تخلف محسوب می‌شود؛ بر این اساس، فراهم کردن بستری با تعداد زیادی از شهروندان امر بسیار مثبتی به حساب می‌آید.

وی اضافه کرد: فضای مجازی و این جمع‌ها تأثیر بسیار مثبتی در صورتی که نظرات در قالب احترام و شخصیت باشد، خواهد داشت.

*برخی به دنبال تخریب گروه‌های انتخاباتی هستند

مدیر بزرگ‌ترین گروه انتخابات تلگرامی شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه افزود: البته متأسفانه برخی از دوستان که خود را شهردوست می‌نامند و به تعداد بسیار اندکی در گروه‌ها حاضر هستند، سعی در تخریب انتخابات دارند که این نکته منفی این امر است و البته تلاش دشمنان در تخریب انتخابات از دید ما دور نیست.

دادفر ادامه داد: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری در 19 دی، حتی کسانی که نظام را هم قبول ندارند، باید برای حفظ اعتبار کشور در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند.

وی اظهار امیدواری کرد: همان‌طوری که مقام معظم رهبری فرمودند، باید بتوانیم به کاندیدای قابل اعتماد رأی دهیم و همگان برای انتخاباتی سالم تلاش کنیم و همچنین در کنار اهمیتی که برای انتخابات مجلس قائل هستیم، اهمیت مجلس خبرگان را نیز درک کرده و بدین موضوع اهمیت دهیم.

*حرکات خودجوش مردمی در فضای مجازی قابل تحسین است

مدیر یکی دیگر از گروه‌های فعال و پرمخاطب تلگرام در حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه نیز اظهار کرد: در آستانه هفتم اسفندماه که زمان برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری و نیز انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مقرر شده است، شاهد فعالیت‌های پیش از موعد سیاسی به‌خصوص فعالیت‌های پیرامون انتخابات در فضای جامعه حقیقی و نیز فضای مجازی و ویژه‌تر در شبکه‌های اجتماعی که تلگرام از نمونه‌های شایع و فعال این شبکه‌هاست، هستیم که اکثر این فعالیت‌ها به‌صورت خودجوش و مردمی است.

عبدالرضا شاه‌حسینی ادامه داد: ضمن اینکه اینگونه حرکات خودجوش مردمی در جامعه بسیار امیدوارکننده و قابل تحسین است، باید نکاتی نیز پیرامون تأثیرات منفی و مثبت شبکه‌های اجتماعی و فعالیت‌های سیاسی در فضای مجازی را در نظر داشت تا از نفوذ هرگونه عوامل خرابکار و متخلف که با نیت سوءاستفاده از اینگونه اجتماعات گروهی در فضاهای مجازی در این گروه‌ها بوده، جلوگیری به عمل آمده و راه‌های نفوذ آنان را مسدود کنیم.

وی تصریح کرد: همچنین باید ضمن تلاش برای انسداد این راه‌های نفوذ، چگونگی برخورد با اینگونه تخلفات را نیز مد نظر قرار داد و به آن توجه کنیم.

*نفوذ شبکه‌های اجتماعی بین جوامع تأثیر مثبت و منفی دارد

این مدیر گروه انتخاباتی در فضای مجازی در خصوص تأثیر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام در روند انتخابات گفت: در ابتدا لازم است تا نگاهی اجمالی به فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در سطح جامعه خود انداخت تا با آشنایی بیشتر و ریزبین‌تر وارد موضوع مذکور شویم.

شاه‌حسینی بیان کرد: در دنیای ارتباطات امروزی هیچ فردی نمی‌تواند منکر پیشرفت لحظه‌به‌لحظه فناوری ارتباطات و دنیای نامحدود مجازی، اینترنت و نفوذ فوق‌العاده آن بین افراد جوامع و نیز تأثیرات مثبت و منفی آن در جوامع شود.

وی اضافه کرد: دنیای نامحدود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی که زیرمجموعه‌های این فضای مجازی به شمار می‌آیند در جامعه ما نیز تأثیرات و نفوذهایی چشمگیری داشته و به طور گسترده‌ای بین افراد جامعه ما در اقشار گوناگون اعم از جنسیتی یا رده‌های سنی تأثیرگذار بوده که شبکه اجتماعی تلگرام با جذب حداکثری کاربران در سطح جامعه ما و بین افراد رونق داشته و در حال استفاده است.

*زمینه تخلفات برخی افراد سودجو در شبکه‌های اجتماعی

این مدیر گروه تلگرام ادامه داد: اما این فناوری نیز همچون سایر فناوری‌ها پس از ورود در بین عامه جوامع هم در راستای مثبت و مفید به‌کارگیری شده و هم زمینه برخی تخلفات توسط افراد سودجو را فراهم کرده است.

شاه‌حسینی افزود: اینکه بگوییم به طور متوسط و میانگین در جامعه ما در هر خانواده یک نفر کاربر این شبکه اجتماعی است، مطلبی دور از ذهن نیست و حتی شاهدیم که در بسیاری از خانواده‌ها نیز برخی اعضا چنان درگیر و سرگرم این شبکه‌ها هستند که گاهی روابط خانوادگی را تحت تأثیر قرار داده و مشکلاتی را بین خانواده‌ها ایجاد کرده که بررسی آن نیاز به کارشناسان مسائل خانواده و مشاوران خانواده داشته و از موضوع ما خارج است.

وی تصریح کرد: اگر فضای مورد بحث خود را کمی محدودتر و از فضای کشوری به فضا و محیط شهری و منطقه‌ای خود تقلیل دهیم به تبع بحث و توضیح پیرامون این مطلب آسان‌تر خواهد شد.

*فرصت استثنایی کاندیداها در شبکه‌های اجتماعی

این فعال شبکه‌های اجتماعی گفت: حوزه انتخابیه دماوند و فیروزکوه که دو شهرستان مجزا با وسعت جغرافیایی زیاد و شهرها و بخش‌ها و روستاهای پراکنده و متعدد و پرجمعیت حتی با زبان‌های گویشی متفاوت و فرهنگ‌های گوناگون که دارای یک کرسی در مجلس بوده، یک نمونه بارز برای بیان لزوم فعالیت در فضای مجازی یا تأثیرات منفی آن است.

شاه‌حسینی بیان کرد: چراکه با توجه به تعداد نامزدهای ثبت‌نامی که 60 نفر بوده و تاکنون که به تعداد 19 نفر کاهش یافته و نیز با توجه به وسعت جغرافیایی منطقه و نداشت شناخت بسیاری از مردم از نامزدهای انتخاباتی و فرصت کوتاه قانونی برای تبلیغات، مشکلات و محدودیت‌های فراوانی را برای نامزدهای انتخاباتی و رقابتی سالم و صحیح به وجود می‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام می‌تواند محیطی مناسب و مؤثر بوده تا شناخت عمومی مردم از نامزدهای انتخاباتی و برنامه‌های آنها بیشتر شود و ضمن اینکه این فرصت نیز برای نامزدهای انتخاباتی فراهم می‌شود تا در چهارچوب قوانین و به دور از تبلیغ با حضور در گروه‌های شبکه‌های اجتماعی نسبت به تبیین برنامه‌های خود اقدام کنند تا در فرصت تبلیغات راحت‌تر به تبلیغ خود پرداخته و مردم نیز با شناخت و آگاهی بیشتری برای انتخاب فرد اصلح گام بردارند.

*نفوذ بر ذهن جامعه در شبکه‌های اجتماعی بیشتر است

مدیر نخستین گروه انتخاباتی تلگرام در حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه نیز در این ارتباط اظهار کرد: شرایط حاکم بر رسانه‌ها و قول رسانه‌ای که تحت تأثیر صهیونیست‌هاست، تأثیرپذیری مخاطبان از آن یک جریان یک سویه را در فضای جهان به وجود آورده است.

افق (نام مستعار) افزود: به‌موازات آن یک جریان فراگیر در فضای مجازی ایجاد شده است؛ در این فضا، طبعاً نفوذ بر ذهن و اندیشه جامعه بشری خیلی بیشتر و متراکم‌تر است.

وی ادامه داد: جدای از مفاسد ضداخلاقی و تهاجم به بنیه اعتقادی افراد که به یک معضل در جوامع بشری به‌ویژه جامعه ما تبدیل شده در ابعاد دیگر نباید از این ظرفیت عظیم فاصله گرفت؛ چراکه تلگرام یا دیگر شبکه‌های اجتماعی یک ظرفیت است و اگر از این ظرفیت استفاده سالم بشود، می‌تواند به یک حرکت ملی تبدیل شود که ظهور آن در انتخابات آتی تجلی پیدا کند.

* شایعات مکرر موجب دلسرد کردن مردم خواهد شد

این مدیر گروه انتخاباتی با بیان اینکه طبق آمار نیمه موثق حدود 20 میلیون ایرانی از تلگرام استفاده می‌کنند، تصریح کرد: اگر از این تعداد کاربر غافل شویم و فضا را در اختیار عناصر بی‌هدف یا هدف‌دار معاند قرار دهیم، شرایطی ویژه جهت به بیراهه بردن فضای جامعه اسلامی ما را ایجاد خواهند کرد.

افق بیان کرد: در انتخابات پیش‌رو شایعات مکرر موجب دلسرد کردن مردم خواهد شد و فعالیت نیروهای داخل نظام در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند نسبت به عضوگیری در کانال‌ها یا گروه‌های شکل گرفته یک جنبش مردمی برای شرکت حداکثری مردم و بصیرت‌افزایی نسبت به شکل‌گیری یک انتخابات پرشور و در نهایت انتخاب نیروهای ارزشی و دلسوز نظام اسلامی بیانجامد.

*هویت ناشناخته کاربران در فضای مجازی

به گزارش فارس، یکی از مشکلاتی که امروز در شبکه‌های اجتماعی به‌وضوح دیده می‌شود، وجود برخی کاربران نامشخص است که این افراد می‌توانند به دو دسته تقسیم شوند.

دسته نخست کسانی هستند که می‌خواهند به طور ناشناس به گپ و گفت در گروه‌ها بدون هیچ خطری برایشان بپردازند و دسته دوم کسانی هستند که برای تخریب یا بر هم زدن فضا حضور دارند که نمی‌خواهند کسی هویت واقعی آنها را بشناسد.

این موضوع، معضل نگران‌کننده‌ای است که امروز در شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام مشاهده می‌شود.

البته باید یادآور شد که امروز شناخت کاربران از یکدیگر در شبکه‌های اجتماعی بسیاری از ناهنجاری‌ها و معضلات همچون مزاحمت‌ها را کاهش داده است که امیدواریم از این فضای متفاوتی که امروز برای مردم به وجود آمده، بتوانیم در راستای مشارکت حداکثری پای صندوق‌های رأی استفاده کنیم.

امروز شبکه‌های اجتماعی فرصتی را فراهم ساختند تا مردم بتوانند با نزدیک‌ترین فاصله با مسئولان و نمایندگان خود ارتباط برقرار کنند و مشکلات خود را به سمع آنها برسانند؛ همچنین مسئولان و نمایندگان نیز می‌توانند از این فرصت برای شناخت هرچه بیشتر مشکلات حوزه کاری بهره ببرند.

به هر تقدیر، تمام این مباحث می‌تواند دست به دست هم دهد تا علاوه بر پیشرفت جامعه کنونی، شاهد برگزاری انتخاباتی باشکوه در هفتم اسفندماه امسال باشیم.

فارس

اخبار مرتبط:

انتخابات در کلام رهبر معظم انقلاب!

انتشار اسامی داوطلبان انتخابات غیرقانونی است!

3 کشته و زخمی بر اثر درگیری طرفداران کاندیداهای انتخاباتی در شوش

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار