تبلیغات

روایت رفیق‌دوست، غفوری‌فرد و متکی از زندگی آیت‌الله هاشمی در «فرمول یک»

روایت رفیق‌دوست، غفوری‌فرد و متکی از زندگی آیت‌الله هاشمی در «فرمول یک»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سید علی ضیاء امروز سه‌شنبه۲۱ دی در برنامه صبحگاهی شبکه یک میزبان محسن رفیق دوست اولین وزیر سپاه ایران و از یاران آیت الله هاشمی رفسنجانی، منوچهر متکی معاون بین‌الملل مجمع تقریب مذاهب و حسن غفوری‌فرد، عضو شورای حزب متولفه بود و با این سه تن درباره ویژگی‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفتگو کرد.

در ابتدا برنامه رفیق دوست در پاسخ به این سوال که چطور با خبر درگذشت آیت الله هاشمی مواجه شدید؟ توضیح داد: «ساعت ۷:۱۵ که وارد منزل شدم، دخترم این خبر را به من داد. تا آخر شب هرچقدر تلاش کردم آماده شوم و به جماران بروم، نتوانستم. ضربه سنگینی به جسم و روحم وارد شد. چرا که برخی‌ها فقدانشان خیلی سنگین است.»

او افزود: «دیروز که به جماران رفتم، وقتی بدن مطهر ایشان را دیدم، طاقت نیاوردم و نمی‌توانستم باور کنم. بیش از ۵۵ سال آشنایی و دوستی و شناخت از دستمان رفته است.»

رفیق دوست درباره آشنایی‌اش با آقای هاشمی گفت: «بعد از رحلت آیت الله بروجردی، تحقیق می‌کردیم و در این تحقیقات به امام (ره) رسیدیم و با آقای هاشمی همان زمان آشنا شدیم. یکی از ویژگی‌های او قدرت جذبش بود. ما از آن زمان هیئت انصارالحسین داشتیم و ایشان به هیئت تشریف آورد و به ما هم سخنرانی را آموزش داد.»

وزیر سپاه دوران جنگ یادآور شد: «او مسلمانی متعهد، مجتهد، اخلاقی، مردم دوست، مقاوم، پرکار، خستگی ناپذیر، دقیق و آدم شناس بود. او در عین این صفات یک چریک به تمام معنا بود.»

او ادامه داد: «در حوالی دهه ۴۰ تا ۵۰، روزی من بودم و مرحوم حاج اسدالله لاجوردی و قرار بود عملیات چریکی داشته باشیم. ایشان آقای لاجوردی را برای ماموریت انتخاب کرد و از من پرسید ناراحت که نشدی؟ گفتم در عملیات‌های مختلف افرادی جانشان را هم از دست دادند، برای چه از اینکه انتخابم نکردید ناراحت شوم؟»

رفیق‌دوست تصریح کرد: «در آخرین دیدارمان درباره مسائلی که در فضای مجازی درباره ایشان می‌نویسند، سوال کردم. فقط می‌خندید و می‌گفت ان‌شاءالله خدا هدایتشان کند. دعا کنید من چیزی که اینها می‌گویند نباشم و خدا عاقبت همه‌مان را بخیر کند.»

وزیر سپاه دوران جنگ با بیان اینکه این فرصت‌ها کم ایجاد می‌شود، اظهار کرد: «خیلی‌ها باید بروند به درگاه خدا گریه کنند و استغفار کنند. ویژگی ایشان ولایتمداری و حرکت در پشت سر رهبر زمان بود. چه در زمانی که امام (ره) زنده بودند و چه در دو دهه گذشته که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبرمان هستند. کسانی که به آقای هاشمی نزدیک هستند می‌دانند، عشق ایشان آقای خامنه‌ای است و ایشان را رهبر و خود را رهرو می‌دانستند. دعا می‌کنیم کسانی که اینقدر تند رفتند، خدا از سر تقصیرشان بگذرد.»

رفیق دوست درباره نامزدی آیت الله هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری و رد صلاحیت ایشان گفت: «قبل از اینکه ایشان کاندیدا شود، پیش او رفتم و آقای هاشمی بیان کرد اصلا قصد ثبت نام ندارد. خانه بودم دیدم در تلویزیون نشان دادند او ثبت نام کرد، رفتم پیششان و گفت بله شما هم بیایید و آقای جهانگیری را هم معاون اول بگذاریم. گفتم چه شد؟ گفت نامه‌ای از پدر یک شهید دریافت کردم که احساس وظیفه کردم و باید جلو بیایم مگر اینکه یا مقام معظم رهبری رسما نهی کند یا شورای نگهبان تایید نکند یا مردم رای ندهند، در غیر این صورت من به عنوان یک مجتهد احساس شرعی کردم.»

در ادامه برنامه متکی وزیر اسبق امور خارجه گفت: «آقای هاشمی یک مذاکره‌کننده حرفه‌ای بود و همه مقامات و هیئت‌های خارجی که می‌آمدند یکی از درخواست‌های ثابتشان برای ملاقات، آقای هاشمی در هر منصبی که حضور داشت، بود. تصور آنها این بود که مذاکره با آقای هاشمی به آنها کمک می‌کند فهم درستی از موضوع پیدا کنند. گرچه هیچکس برنده از مذاکرات با او بیرون نمی‌آمد.»

او افزود: «در اجلاس سران در سنگال و اندونزی شاهد مذاکرات ایشان در معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها و مذاکرات عمل گرایانه بی‌نظیر او بودم. وقتی به ژاپن رفتند در دیدار با امپراطور و دیگر مسئولان، جذبه‌ای ایجاد کردند که چند سال بعد در جایگاه ریاست جمهوری، ۵۰ میلیارد دلار از منابع خارجی تامین کرد که فقط ۱۰ میلیارد دلار از ژاپن بود.»

متکی در پایان گفت: «در سخنان مقامات دیگر کشورها می‌توانستید احترام به آقای هاشمی را درک کنید. او شخصیتی فراتر از زمان خود بود. او در موضوع خاویار، یکی از علمای بزرگ که خدا رحمتشان کند، خاویار را نزد امام (ره) می‌برند و می‌گویند این فلس دارد. امام هم متخصصان را مامور به تحقیق کردند و سرانجام به حلیت ماهی رأی دادند. ای کاش برای رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی هم تیم متخصصی وجود داشت. ممکن است فردی در ۸۰ سالگی یک توانمندی را داشته باشد و دیگری در ۴۰ سالگی چنین توانی را نداشته باشد. آن هم مسئله مهمی چون مدیرت یک کشور.»

حسن غفوری‌فرد، عضو شورای حزب موتلفه دیگر مهمان علی ضیاء بود که در سخنانی گفت: «آقای هاشمی مذاکراتی با اهل سنت داشت که همه را مجاب کرد. خطبه‌های نماز جمعه ایشان را مردم هنوز به یاد دارند. او ۲۰ سال هر بار روز قدس درباره فلسطین صحبت می‌کرد و هیچوقت مطلب تکراری نگفت و تحلیل به‌روز داشت. در وزارت کشور که بود استاندارانشان از قوی‌ترها بودند. در دوران ریاست جمهوری بسیاری از کارهای زیربنایی کشور آماده شد و در دوره ریاست‌های جمهوری‌های بعد به سرانجام رسید.»

او افزود: «ایشان در مذاکرات قدرت انتقال بسیار قوی داشتند. در دوران جنگ، جانشین فرمانده کل قوا شدند و در بحرانی ترین دوران، مدیریت قوی از خود نشان دادند. مهم ترین ویژگی او این بود که یک انقلابی، با تمام ویژگی های انقلابی بود.»

این عضو شورای حزب موتلفه یادآور شد: «او قدرت جذب بسیار زیادی داشت. در مجلس ششم علیه ایشان اهانت و جوسازی شد. خیلی شجاعت و قدرت نفس می‌خواهد که هیچوقت شکواییه‌ای علیه این افراد نداشتند. مشکلات سیاسی، اقتصادی را حل کردند. در جنگ مشکل‌ترین کارها را عهده دار شدند. همیشه می‌گفت دو مطلب بالاتر از همه چیز است، یکی انقلاب و دیگری رهبری که بالاتر از همه مسائل حتی خانواده برایشان ارزش داشت.»

غفوری فرد در پایان گفت: «ای کاش این همه لطفی که رسانه‌ها اکنون به آقای هاشمی دارند، در گذشته داشتند و مردم می‌توانستند از این گنجینه استفاده کنند.»

58243

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.