تبلیغات

دخانيات سالانه شش ميليون نفر را به کام مرگ پيش از موقع مي برد

دخانيات سالانه شش ميليون نفر را به کام مرگ پيش از موقع مي برد

ايرنا/ سازمان جهاني بهداشت در گزارشي اعلام کرد: دخانيات و عوارض جانبي آن سالانه بيش از يک تريليون دلار هزينه به اقتصاد جهان تحميل مي کند و حدود شش ميليون نفر را به کام مرگ مي برد.
سازمان جهاني بهداشت در اين گزارش که با همکاري موسسه ملي سرطان آمريکا تهيه و امروز-سه شنبه- منتشر شد، با بيان اين که قربانيان استعمال دخانيات احتمالا تا سال 2030 يک سوم افزايش مي يابند، افزود: هزينه هاي مالي دخانيات بيشتر از درآمد سالانه اي است که کشورهاي جهان از محل ماليات بر تنباکو به دست مي آورند و گمان مي رود اين آسيب هاي مالي در سال 2013 -2014 برابر با 269ميليارد دلار بوده باشد. از اين رقم، کمتر از يک ميليارد دلار بابت کنترل تنباکو سرمايه گذاري شده است.
'اولگ چستنو' از مقامات ارشد بخش بيماري هاي غيرواگيردار و سلامت روان سازمان جهاني بهداشت گفت: آن طور که اين گزارش نشان مي دهد،
دخانيات تاثير منفي بسيار زيادي بر اقتصاد کشورها و عموم مردم دارد. دخانيات موجب مرگ پيش از موقع ميليون ها نفر، دود شدن منابع مالي خانوارها که بايد صرف غذا و تحصيلات شود و نيز تحميل هزينه مراقبت هاي پزشکي فوري بر خانواده ها، جوامع و کشورها مي شود.
براساس گزارش سازمان جهاني بهداشت که بيش از 60 کارشناس و محقق در رشته هاي مختلف در تهيه و نگارش آن شرکت داشتند، بيشتر افرادي که گرفتار مشکلات سلامتي ناشي از مصرف دخانيات مي شوند، در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي کنند و با توجه به اين که 80 درصد جمعيت 1.1 ميلياردي مصرف کنندگان دخانيات ساکن کشورهاي کم درآمد و يا با درآمد متوسط هستند، عوارض و تبعات ويرانگر دخانيات بار نامتناسبي را به فقرا تحميل مي کند.
سازمان جهاني بهداشت دولتمردان کشورها را به اتخاذ سياست هايي براي کنترل مصرف دخانيات شامل اعمال ماليات و افزايش بهاي سيگار توصيه کرد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايرنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.