تبلیغات

حقوق‌هايي که از اجاره يک‌ماه مسکن کمتر است!!

حقوق‌هايي که از اجاره يک‌ماه مسکن کمتر است!!

تسنيم/ درحالي بانک مرکزي هزينه ماهانه يک خانوار را ۲.۹ميليون تومان و ۳۵درصد اين هزينه را مربوط به مسکن اعلام کرده که با اين حساب هزينه مسکن کارگران ماهانه يک ميليون تومان مي‌شود، براستي کارگراني که ماهانه يک ميليون درآمد دارند، چه مي خورند و چه مي پوشند؟

کارگران که اغلب قشر متوسط و ضعيف جامعه را تشکيل مي دهند بيان مي‌کنند هزينه هاي معيشتي امسال حداقل 20 درصد بيشتر شده و چالش کسري درآمد آنها افزايش يافته است. بسياري از کارشناسان بازار کار برآورد مي‌کنند که اگر هزينه يک خانواده 4نفره سال گذشته 2.9 ميليون تومان بوده امسال اين رقم به 3.5 ميليون رسيده است. تأمين معيشت و هزينه هاي زندگي از مهمترين مسائل و چالش هايي است که خانوارهاي کم درآمد جامعه به صورت مستمر با آن روبرو هستند.

يکي از اصلي ترين گلايه هاي جامعه کارگري عدم برقراري تعادل بين هزينه ها و درآمد است و به اصطلاح دخل و خرج زندگي آنها هماهنگ نيست.

بانک مرکزي چندي پيش گزارشي از وضعيت درآمد و مصرف خانوار ايراني در سال 94 منتشر کرد که حاصل آمارگيري از هزينه و درآمد خانوارهاي شهري در ايران طي سال 94 و با مراجعه به حدود 12 هزار و 700 خانوار نمونه بوده است.

بر اساس نتايج اين بررسي متوسط هزينه ناخالص سالانه يک خانوار حدود 352 ميليون و 651 هزار ريال ( ماهانه حدود29ميليون و 388 هزارريال) بوده است. هزينه مزبور که شامل ارزش اجاري خانه شخصي نيز مي باشد، نسبت به سال 93 معادل 7.3 درصد افزايش داشته است.
براساس گزارش بانک مرکزي، هزينه ماهيانه يک خانوار 4 نفره شهري در سال 94 ، 2ميليون و 938هزار تومان بوده، که اين رقم نسبت به سال 93 بيش از 7درصد افزايش داشته است.

از کل هزينه هاي ناخالص خانوار به ترتيب 35 درصد به مسکن، آب، برق، گاز و ساير سوخت ها، 23.6 درصد به خوراکي ها و آشاميدني ها، 10.2 درصد به حمل و نقل، 8.3 درصد به کالاها و خدمات متفرقه، 5.8 درصد به بهداشت و درمان، 4.5 درصد به پوشاک و کفش، 4.1 درصد به لوازم، اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه، 2.1 درصد به هر يک از دو گروه ارتباطات و رستوران و هتل، 2.0 درصد به تفريح و امور فرهنگي، 1.9 درصد به تحصل و 0.3 درصد به دخانيات اختصاص داشته است.

اگر بخواهيم مطابق مرکز آمار و بانک مرکزي محاسبه کنيم، 35 درصد حقوق يک کارگر سهم مسکن، آب، برق، گاز و ساير سوخت ها و 23.6 درصد به خوراکي ها و آشاميدني ها است و اين مسئله به معني اين است که عمده حقوق کارگران صرف هزينه مسکن و خوراک مي شود.

با فرض اينکه هزينه ماهانه يک خانوار 4 نفره در سال جاري هم همان 2 ميليون و 900 هزار تومان سال گذشته باشد، هزينه اجاره مسکن و انرژي هاي مصرفي در مسکن در هر ماه بيش از يک ميليون تومان مي شود که از حداقل دريافتي بخش زيادي از کارگران بيشتر است و البته بخش عمده اين هزينه مربوط به هزينه اجاره و رهن مسکن است. در حال حاضر در شهر تهران به ندرت مسکن با اجاره زير 500 هزار تومان يافت مي شود، با فرض اينکه بخشي از اجاره به صورت رهن پرداخت شود.

همچنين هزينه خوراک و پوشاک يک خانوار کارگري 4 نفره در شهر تهران با معيارهاي بانک مرکزي در هر ماه حدود 700 هزار تومان مي شود که 70 درصد حقوق دريافتي بخش عمده کارگران است.

حال با فرض اينکه هزينه مسکن، سوخت و خوراک و پوشاک يک خانواري کارگري که حداقل دريافتي اش به زور به يک ميليون تومان مي رسد، از يک ميليون و 700 هزار تومان فراتر رفته است، مسئولان پاسخ دهند که کارگران مابقي هزينه هاي حمل و نقل، بهداشت و درمان، پوشاک، لوازم منزل، تحصيل، تفريح و ده‌ها هزينه ديگر را از کجا تامين کنند؟

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تسنيم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.