تبلیغات

خوب و بد داخلي سازي خودروهاي چيني

خوب و بد داخلي سازي خودروهاي چيني

دنياي اقتصاد/ خودروسازان چيني در حالي سال‌هاست با حداقل داخلي‌سازي، مشغول به فعاليت در ايران هستند که اين موضوع از جنبه قيمت، به‌نوعي به نفع مشتريان بوده اما از جهت ارزش افزوده و تامين قطعات چندان سود زيادي براي خودروسازي کشور نداشته است.
در حال حاضر و آن‌طور که مديرعامل پرتيراژترين خودروساز چيني ايران مي‌گويد، خودروهاي چيني با حداکثر 20 درصد ساخت داخل در کشور به توليد مي‌رسند. هرچند اين مقام مسوول تاکيد کرده که قرار است داخلي‌سازي خودروهاي چيني به 32 درصد افزايش يابد، اما اين عدد حتي به حداقل‌هاي وزارت صنعت،معدن و تجارت در بحث ساخت داخل قطعات خودرو نيز نمي‌رسد.طبق الزام وزارت صنعت، تمام خودروسازان خارجي در ايران بايد ساخت داخل خود را به حداقل 40 درصد برسانند و چيني‌ها نيز از اين قاعده مستثني نيستند. با اين حال در مورد افزايش ساخت داخل خودروهاي چيني، دو نظر متفاوت وجود دارد که يکي بر احتياط در داخلي‌سازي بيشتر و ديگري بر تسريع ساخت داخل تاکيد مي‌کند. طبق نظريه اول، بالا رفتن درصد داخلي‌سازي قطعات خودروهاي چيني در ايران، به افزايش قيمت خواهد انجاميد، زيرا چيني‌ها با هزينه کمتري قطعات مربوطه را توليد مي‌کنند. به‌عبارت بهتر، اين نظريه مي‌گويد داخلي‌سازي قطعات خودروهاي چيني چندان به نفع بازار نيست؛ زيرا به دليل هزينه‌هاي بالاي توليد در ايران، قيمت اين خودروها بالا رفته و در نهايت مشتريان ضرر خواهند کرد.
اين در حالي است که مدافعان نظريه دوم معتقدند نفع داخلي‌سازي قطعات خودروهاي چيني بيش از ضرر آن بوده و سود صنعت خودرو کشور و مشتريان را در پي دارد.به اعتقاد آنها، اگرچه در ارزان‌تر توليد شدن قطعات در چين آن هم نسبت به ايران، شکي نيست، با اين حال با توجه به مسائلي مانند حذف تعرفه، ايجاد ارزش افزوده و همچنين تقويت بازار لوازم يدکي خودروهاي چيني (در صورت داخلي‌سازي بيشتر)، اتفاقات بهتري پس از ساخت داخل چيني‌ها رخ خواهد داد. به‌عنوان مثال، حذف تعرفه واردات قطعات خودروهاي چيني، مي‌تواند تا حد قابل‌توجهي، افزايش قيمت حاصل از داخلي‌سازي قطعات اين خودروها را همپوشاني کند. نکته مهم ديگر اينجاست که با داخلي‌سازي هر چه بيشتر قطعات خودروهاي چيني، اولا اشتغال در صنعت قطعه کشور افزايش خواهد يافت و ثانيا ارزش افزوده بيشتري نصيب اين صنعت بزرگ داخلي خواهد شد. از سوي ديگر اما ساخت داخل خودروهاي چيني مي‌تواند سر و ساماني به بازار پر از کمبود و گران لوازم يدکي اين خودروها داده و تضميني باشد براي ارائه خدمات پس از فروش بهتر به آنها.
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: دنياي اقتصاد

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.