تبلیغات

موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی کجاست؟! + تصاویر

موزه ریاست‌ جمهوری رفسنجان مربوط به هدایای دوران ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی است

موزه هاشمی رفسنجانی

موزه ریاست‌ جمهوری رفسنجان مربوط به هدایای دوران ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی است که شامل غرفه شهدای رفسنجان، غرفه رفسنجان‌شناسی و آثار فرهنگی و اسناد مربوط به دوران ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در باغی مصفا واقع‌ شده است.

در این میان و در کنار ثبت روزانه خاطرات آیت‌الله، موزه ریاست جمهوری در رفسنجان که محل نگهداری اشیای ارزشمند اهدایی به حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی است نیز به‌عنوان یک یادگار گران‌بها، و به‌عنوان یک مکان ارزشمند تاریخی نقش مهمی در آشنایی با آثار و اشیای تاریخی و هدایای مسئولان و سران کشورهای مختلف دارد.
 
موزه ریاست‌جمهوری رفسنجان مربوط به هدایای دوران ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی است که شامل غرفه شهدای رفسنجان، غرفه رفسنجان‌شناسی و آثار فرهنگی و همچنین اسناد مربوط به دوران ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در باغی مصفا واقع‌شده و برای بازدید عموم آزاد است. 


 
 موزه آیت الله هاشمی کجاست؟

آن‌طور که در تاریخچه این موزه آمده است، در دهه 70 به‌منظور برآوردن بخشی از اهداف سازمان اسناد و کتابخانه ملی در جهت ایجاد آرشیو ملی، با توجه به بند پنجم قانون تأسیس سازمان اسناد ملی (سابق) یادمان رئیس‌جمهوری هاشمی رفسنجانی تأسیس و راه‌اندازی شد.
 
موزه ریاست جمهوری رفسنجان برای جمع‌آوری هدیه‌های رسمی و غیررسمی که در دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی از سوی مردم، سازمان‌ها و مسئولان کشورهای مختلف به دولت تقدیم شده در نظر گرفته‌شده است. این موزه در سال 1370 طراحی و در بهمن‌ماه سال 1378 توسط رئیس‌جمهوری وقت افتتاح‌شده است.
 

مشخصات بنای موزه
 
ساختمان این موزه از ترکیب یک کره عظیم بتنی توخالی (به قطر 30 متر) در داخل یک مکعب (که نمای خارج ساختمان است) تشکیل‌ شده است. این کره در داخل کار نورگیر اصلی را انجام می‌دهد و در بخش فوقانی جلوه‌ای از گنبد را تداعی می‌کند. ساختمان اصلی بندرها سه‌طبقه اصلی و دو نیم‌طبقه جمعاً زیربنایی معادل 5هزار مترمربع را ایجاد می‌کند که به‌جز حیاط مرکزی زیرزمین که بخشی از کره را اشغال کرده است، مابقی بنای مفید، در فضای میان‌کره و مکعب ایجادشده است. 
 

 موزه آیت الله هاشمی کجاست؟


این موزه دارای هشت غرفه است که غرفه‌های دوران کهن با 40 شی‌ء نفیس و گران‌بها، 70 شی‌ء دوران ریاست مجلس و ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، دوران معاصر با 117 شیء، 112 شیء غرفه دوران سازندگی و 51 شیء غرفه رفسنجان هستند.
 
در دوره ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی نیز تعداد 1134 شیء شامل 676 شیء از جانب مردم و 448 شیء نیز از جانب مقامات خارجی به وی اهدا شد.
 
توسعه موزه ریاست جمهوری در رفسنجان

 
در همین ارتباط حمید روحی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان از آمادگی این اداره کل برای توسعه موزه‌های خصوصی استان ازجمله موزه ریاست جمهوری در رفسنجان خبر می‌دهد و در گفت‌وگو با میراث آریا می‌گوید: موزه‌های خصوصی همیشه از جذابیت خاصی برخوردار هستند.
 
وی می‌افزاید: موزه ریاست جمهوری در رفسنجان یک موزه خصوصی است که مدیریت آن بر عهده سازمان اسناد است که با توجه به شخصیت تأثیرگذار حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی این موزه همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است.
 

موزه آیت الله هاشمی کجاست؟

 
وی می‌افزاید: با توجه به ابعاد بین‌المللی شخصیت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی موزه ریاست جمهوری در رفسنجانی مورد توجه گردشگران خارجی است و همه‌ساله شاهد حضور گردشگران خارجی در رفسنجان و بازدید از این موزه هستیم.
 
معاون میراث فرهنگی استان کرمان اضافه می‌کند: اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان برای توسعه موزه‌های خصوصی استان از جمله موزه ریاست جمهوری در رفسنجان آمادگی کامل دارد و برنامه‌هایی را نیز در این خصوص دارد.
 
وی می‌افزاید: ضمن اینکه موزه شهید باهنر در کرمان نیز یکی دیگر از موزه‌های خصوصی در این استان است که مانند موزه ریاست جمهوری در رفسنجان مورد توجه این اداره کل است.
 
موزه آیت الله هاشمی کجاست؟ +عکس
 
روحی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌هایی برای توسعه این موزه‌ دارید می‌افزاید: مشاوره در خصوص مرمت و حفاظت از آثار و اشیای موزه‌ای در موزه ریاست جمهوری رفسنجان یکی از موضوعاتی است که اداره کل میراث فرهنگی آمادگی کامل در این خصوص را دارد.
 
وی خاطرنشان می‌کند: موزه ریاست جمهوری در رفسنجان، باهدف نگهداری اشیا و هدایای حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی در این شهرستان راه‌اندازی شده و موردتوجه گردشگران داخلی و خارجی است و آخرین بار دو هفته پیش حجت الاسلام و المسلمین هاشمی از این موزه بازدید کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان

اخبار مرتبط:

اولین مصاحبه هاشمی رفسنجانی پس از ترور! + تصاویر منتشرنشده

آرامگاه ابدی آیت الله هاشمی رفسنجانی + تصاویر

حزن و اندوه در چهره لاریجانی و حسن خمینی در مراسم تشییع هاشمی+عکس

از حاشیه های مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی + تصاویر

همسر و فرزندان هاشمی رفسنجانی بعد از خاکسپاری آیت الله +تصاویر

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.