تبلیغات

مرد حرف اول را بزند يا زن؟

مرد حرف اول را بزند يا زن؟

برنا/ زوج ها از نظر اعمال قدرت و نفوذ و به نوبه اي الگوهاي رهبري به شکل هاي متفاوتي تقسيم مي شوند. بسيار از زوج ها در مورد اعمال نظر و يا قدرت به توافق مي رسند. بسياري از آنها بر سر اين موضوع مشکلات بسياري دارند. دعوا و مشاجره مي کنند و اگر نظر يکي به کرسي نشست، ديگري منتظر تلافي کردن است، اين زماني است که ازدواج تبديل به جنگ قدرت ها مي شود.
الگوي صميميت و فعاليت
همسراني که در زندگي نقش فعالي دارند، صميمي هستند و به يکديگر احترام مي گذارند، در تعيين قوانين و مرزهاي زندگي نيز فعال هستند. اگرچه ممکن است اين زوج ها اشتباهاتي بکنند اما در اثر تجربه ياد مي گيرند که چگونه بايستي زندگي کرد. اين زوج ها احساس مسئوليت را به يکديگر انتقال مي دهند و مدام در تعاملي سازنده، نقش هاي زنانگي و مردانگي را بين خود تقسيم کرده و در صورت لزوم گاهي بين اين نقش ها جا به جا مي شوند تا به طرف مقابل کمک کنند.
الگوي قدرت و سازگاري
بسياري از زوج ها از الگوي قدرت و سازگاري تبيعيت مي کنند. در اين الگو يک نفر نظر مي دهد، تصميم مي گيرد و عمل کند و در مقابل همسرش تبعيت مي کند. وقتي همسري با اين الگو سازش مي کند، در واقع رفتار طرف مقابل را تاييد مي کند.
وقتي از اين الگو تبعيت مي کنيم چه اتفاقي مي افتد؟
- همسر فعال بر زوج منفعل خود تسلط پيدا مي کند
- همسر منفعل نسبت به همسر خود احساس درماندگي مي کند
- همسر منفعل به ابتکار عمل همسر فعال خود بسيار وابسته مي شود
- همسر منفعل به همسر فعال خود احساس خشم مي کند

اما چگونه اين الگو ايجاد مي شود؟
بسياري از همسران به خاطر ترس از دادن عشق همسرشان و يا ناتواني در مهارت هاي زندگي و يا الگوهاي خاص فرهنگي مانند مرد سالاري و يا عدم اعتماد به نفس شخصي از اين الگو تبعيت مي کنند.
وقتي هر دو زوج براي زندگي اهدافي تعيين مي کنند، حرفشان را مي زنند، با مشکلات روبرو مي شوند، در برابر حقوق خود پافشاري مي کنند، در مورد مرزهاي بين فردي نظر مي دهند، رشد مي کنند. اين چنين است که با حمايت هم و احساس مسئوليت خود و احساس بزرگ و ارزشمند آزادي باعث عشق و شکوفايي هم مي شوند. در جايي که آزادي هست، مسئوليت و فعاليت است و آنجايي که اين سه باشند عشق متبلور مي شود.
چطور نامزدمان را بشناسيم؟
براي اين که بدانيد همسر آينده شما از کدام يک از اين الگوها تبعيت خواهد کرد، نگاه کردن به وضعيت خانواده اي که او در آن بزرگ شده مي تواند تا حد زيادي راه گشا باشد. دختران و پسران، الگوهاي قدرت و تسلط و مديريت در خانواده را از والدين شان مي آموزند و اغلب همانگونه اي رفتار مي کنند که پدر و مادرشان در خانواده رفتار مي کرده. اگر مردي که قرار است با اون ازدواج کنيد از يک خانواده زن سالار آمده باشد، به احتمال زياد در زندگي با شما هم مديريت امور و قدرت را به شما واگذار خواهد کرد. بنابراين اگر شما از يک خانواده مردسالار باشيد، از نظرتان مظلوم واقع شده ايد و همسرتان يک مرد مسئوليت ناپذير و ضعيف خواهد بود که براي زندگي دل نمي سوزاند و همه چيز را به دوش شما مي گذارد. بر عکس اگر زني از خانواده زن سالار برخاسته باشد، مدام بر سر تقسيم وظايف، انجام امور و تصميم گيري ها با همسر مردسالارش کشمکش خواهد داشت.
اگر نظر شما براي او مهم است، از شما نظرخواهي مي کند، انعطاف پذير است و در رفت و آمدهاي جمعي تابع نظر جمع رفتار مي کند، بدانيد که با شخصيت پخته و معقولي طرف هستيد که الگوي روابطش را بر صميميت گذاشته است
زناني که زن سالار بزرگ شده اند، نمي توانند تحمل کنند که حيطه اختياراتشان محدود باشد و همسرشان به جاي آنها تصميم بگيرد. نتيجه تنش و جنگ و جدالي دائمي خواهد بود.
اما به جز خانواده، گرايش هاي فردي هم تا حدود زيادي تعيين کننده است. اگر با او رستوران مي رويد و او مجال انتخاب غذا را به شما نمي دهد، اگر براي ملاقات هايتان از شما درباره جا و زمان نظر نمي خواهد و به نظر مي رسد فکر همه چيز را از قبل کرده و براي آن برنامه ريخته است، اگر در روابط اجتماعي اش رئيس مسلک است و مرتبط به ديگران دستور مي دهد، شما با يک فرد قدرت طلب طرف هستيد که به احتمال زياد در زندگي مشترک تان هم تمايل به در راس بودن دارد.
اما اگر نظر شما براي او مهم است، از شما نظرخواهي مي کند، انعطاف پذير است و در رفت و آمدهاي جمعي تابع نظر جمع رفتار مي کند، بدانيد که با شخصيت پخته و معقولي طرف هستيد که الگوي روابطش را بر صميميت گذاشته است. حتي اگر در برخي موارد گرايش به قدرت طلبي داشته باشد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: برنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.