تبلیغات

تکيه کلام 'نيازاف' فقط هاشمي رفسنجاني بود

تکيه کلام 'نيازاف' فقط هاشمي رفسنجاني بود

ايرنا/ صفرمراد نيازاف رييس جمهوري فقيد ترکمنستان عشق و علاقه شديدي به آيت الله هاشمي رفسنجاني داشت و به همين دليل در تمامي نشست هاي مهم داخلي و خارجي از يار ديرين امام و رهبري در کمک رساني به ترکمن ها در اوايل استقلال اين کشور به نيکي ياد مي کرد.

زماني که ترکمنستان در سال 1370 استقلال يافت، نيازاف رييس جمهوري وقت اين کشور به علت وضعيت وخيم اقتصادي کشورش از کشورهاي مختلف کمک خواست اما بجز جمهوري اسلامي ايران که در آن زمان آيت الله هاشمي رفسنجاني رييس جمهوري بود به اين کشور تازه استقلال يافته کمک نکردند.
پس از درخواست کمک نيازاف، کاميون هاي ايراني حامل آرد و گندم به سوي کشور ترکمنستان سرازير شد هرچند اين کشور پولي براي پرداخت به ايران نداشت اما، آقاي هاشمي اعلام کرد به جاي پول، پنبه از اين کشور وارد کند که بعدها اين محصول به کشورهاي ديگر صادر شد.
دستور کمک آقاي هاشمي به ترکمنستان در حالي انجام شد که اين کشور بشدت دچار کمبودهاي ارزاق عمومي شده بود و سيلوهاي گندم اين کشور پنج ميليون نفري تقريبا چيزي براي ارتزاق عموم مردم نداشت.
آقاي هاشمي رفسنجاني ترکمنستان را يک کشور مسلمان و همسايه مي دانست و اظهار مي کرد: طبق قوانين جمهوري اسلامي ايران بايد به کشورهاي مسلمان کمک کنيم و به همين دليل کمک‌هاي اين چنيني انجام شد.
صفر مراد نيازاف هم اين کمک ايران را تا زمان مرگش در همه نشست هاي مهم اعلام مي کرد حتي در قالب قطعه شعري ضمن تاکيد بر دوستي تاريخي و پايدار دو کشور از کمک هاي ايران به ترکمن ها در سال هاي آغازين استقلال قدرداني کرده است.
در حقيقت نيازاف احساسات عميق خودر را در قدرداني از کمک هاي ايران که به دستور و درايت آقاي رفسنجاني انجام شد در کتاب شعر' منيم روح بلند بهاريم ' که برگردان آن 'بهار روحبخش من ' مي باشد، آورده است.
در قطعه شعري که در اين کتاب با عنوان 'ايران و ترکمنستان ' درج شده، آمده است : ' ايران و ترکمنستان از آغاز پيدايش زمين همسايه نزديک هم بوده و با همديگر سال ها برجهان فرمانروايي کرده اند، آنها هميشه دوست و برادر بوده و حسن همجواري و دوستي در روابطشان حاکم بوده است.
اين شعر ادامه دارد و در جايي مي گويد: مهر و دوستي و محبت در خون دو ملت جاري است، به هنگام برافراشته شدن پرچم استقلال ترکمنستان، رفسنجاني پيش از همه دست اخوت و برادري به ترکمنستان داد و برادري خود را باترکمن ها به جهانيان ثابت کرد، در تمامي لحظات سخت از ملت ما حمايت کرد و زماني که با بحران آرد مواجه بوديم گندم هاي رفسنجاني به کمک ما رسيد.
نيازاف در نشست هاي مختلف و در ديدار با مقامات کشورمان همچنان قدردان کمک هاي جمهوري اسلامي ايران بود و مي گفت: ترکمن ها در اوايل استقلال خود از شوروي با مشکلات بسياري مواجه بودند که برادارم رفسنجاني در اين ايام سخت به کمک برادران ترکمن خود شتافت.
رييس جمهوري ترکمنستان تاکيد مي کرد که ترکمن ها تنها براي دو روز ذخيره گندم داشتند که محموله هاي آرد ارسالي آقاي رفسنجاني به اين کشور رسيد و از بروز قحطي و گرسنگي جلوگيري شد.
نيازاف هر زمان که از ايران سخن مي گفت دوران سخت اوايل استقلال و کمک مردم ايران به ترکمن ها را يادآوري مي کرد.
به هر حال روابط عميق عشق آباد- تهران در زمان آيت الله هاشمي رفسنجاني و صفرمراد نيازاف دو رييس جمهوري فقيد بنيانگذاري شد؛ زيرا که در زمان اين دو رييس جمهوري بود که راه آهن سراسري مشهد - سرخس - تجن در 24 ارديبهشت 1375 با حضور سران 11 کشور منطقه و مقامات عالي رتبه 45 کشور جهان، مورد بهره‏برداري قرار گرفت.
با بهره‏برداري از اين شبکه راه آهن، کشورهاي آسياي مرکزي به اقتصادي‏ترين و مناسب‏ترين راه براي مبادلات اقتصادي خود با خارج دست يافتند.
احداث اين راه آهن و احياي مجدد جاده ابريشم که با تدبير آيت الله هاشمي رفسنجاني و نيازاف تحقق يافت، زمينه رونق اقتصادي و سياسي اين منطقه را فراهم کرد.
با احداث اين شبکه راه آهن، مسير حمل و نقل تجارت جهاني از 21 هزار کيلومتر راه آبي براي ارتباط بين شرق و غرب جهان به حدود 12 هزار کيلومتر راه زميني کاهش يافت.
افتتاح اين شبکه بزرگ خط آهن کشورهاي شرق دور همانند چين و کشورهاي آسياي مرکزي، ايران و اروپاي غربي را به يکديگر پيوند مي‏دهد.
همچنين در زمان اين دو رييس جمهوري فقيد بود که قرارداد ساخت سد دوستي در سال 1373 رسما امضا شد و به همين دليل نيازاف پس از گذشت 10 سال و در آستانه افتتاح رسمي آن از آيت الله هاشمي رفسنجاني خواسته بود تا در آيين افتتاح آن شرکت کند.
ارادت رييس جمهوري فقيد ترکمنستان به آيت الله هاشمي رفسنجاني به حدي بود که در ايام نوروز با وجود اينکه آقاي هاشمي، رييس جمهوري نبودند همواره پيام هاي تبريک جداگانه به رييس تشخيص مصلحت نظام ارسال مي کرد.
نيازاف مي دانست که آقاي هاشمي رفسنجاني به هنگام ارسال گندم و آرد هيچ پيش شرطي را براي نيازاف تعيين نکرده بود و به همين دليل از وي به عنوان برادر واقعي ياد مي کرد.
يادم هست، من به عنوان نماينده ايرنا اواخر مهرماه سال 85 به ترکمنستان اعزام شدم که ورود من به اين کشور همزمان شده بود با برگزاري نشست ريش سفيدان يا همان 'ياشولي' هاي ترکمنستان؛ نيازاف در سخنراني اين نشست که از آن به عنوان 'مجلس تشخيص‌ مصلحت' هم نام برده مي شد، بارها از کمک هاي آيت الله هاشمي رفسنجاني قدرداني کرد و گفت: برادرم رفسنجاني ملت ترکمن را از قحطي نجات داد.
من از کارکنان سفارت پرسيدم که رييس جمهوري ترکمنستان چه تعريف و تمجيدي از آقاي هاشمي در اين نشست کرد، آن ها گفتند تکيه کلام نيازاف فقط هاشمي است و اين مهم را نه تنها در اين نشست بلکه در نشست هاي مهم هم اظهار مي کند.
نيازاف به حدي به آيت الله هاشمي رفسنجاني ارادت داشت که نام يک روستا در استان مرو 'ماري' به نام رفسنجان گذاشت؛ علاوه بر اين، اسب ترکمن با نژاد مشهور 'آخال تکه ' را که در نزد ترکمن ها خيلي اهميت دارد، به نشانه احترام ويژه به آقاي هاشمي اهدا کرد.
البته، آيت الله هاشمي رفسنجاني هم همواره جوياي حال نيازاف رييس جمهوري فقيد ترکمنستان بود به طوري که در اوايل فروردين 94 از طريق غلامرضا انصاري سفير وقت کشورمان در ترکمنستان و در ديدار با صفرمراد نيازاف پيام هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را تسليم وي کرد.
آقاي رفسنجاني در پيام خود از بازيافت سلامت مجدد نيازاف پس از عمل جراحي موفقيت آميزش اظهار خرسندي و براي ايشان سلامتي و موفقيت و استحکام روابط دو جانبه بين ايران و ترکمنستان آرزو کرده بود.
آخرين پيام آيت الله هاشمي رفسنجاني به نيازاف حدود يک ماه قبل از فوت رييس جمهوري ترکمنستان هشتم آبان سال 85 بود که رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين پيام که به مناسبت پايان ماه مبارک رمضان ارسال کرده بود خواستار توسعه هرچه بيشتر روابط بين دو کشور شده بود.
آيت الله هاشمي رفسنجاني اظهار اميدواري کرده بود که روابط و دوستي بين عشق آباد و تهران الگوي براي ساير کشورهاي اسلام و منطقه قرار گيرد.
نقش دو رييس جمهوري فقيد در پايه گذاري روابط عميق دوجانبه بين تهران- عشق آباد بحدي بود که قربان قلي بردي محمداف رييس جمهوري کنوني ترکمنستان هم اواخر خردادماه سال 86 و در آستانه نخستين سفر رسمي خود به جمهوري اسلامي ايران اعلام کرد که 'صفرمراد نيازاف ' رييس جمهوري سابق ترکمنستان و هاشمي رفسنجاني در واقع بنيانگذاران مناسبات بين دو کشور بودند و در اين زمينه پايه هاي محکم و استواري را پايه گذاري کرده اند.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايرنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.