تبلیغات

پشت پرده اخبار ضد و نقيض درباره ظرفيت ذخيره سوخت غني شده ايران

پشت پرده اخبار ضد و نقيض درباره ظرفيت ذخيره سوخت غني شده ايران

تابناک/ شب گذشته، وال استريت ژورنال، طي گزارشي ادعا کرد که ايران با کاهش تعداد ميله هاي سوخت اورانيوم غني شده خود موافقت کرده است. بنا بر ادعاي وال استريت، پاکسازي تأسيسات هسته اي نطنز منجر به کاهش ذخيره سوخت غني شده ايران تا حد بسيار کمتري از 300 کيلوگرم توافق شده در برجام خواهد شد. عراقچي اما با ادعايي متناقض با ادعاي وال استريت، اين کار را منجر به افزايش ميزان سوخت غني شده در ايران مي داند.

وال استريت ژورنال، شب گذشته مدعي شده است که موافقت ايران براي اقدام در راستاي پاکسازي تأسيسات هسته اي در اصفهان (نطنز) منجر به کاهش ميزان سوخت غني شده ذخيره در ايران تا ميزان بسياري کمتري از 300 کيلوگرم توافق شده در برجام خواهد شد.

به گزارش اين روزنامه، موافقت ايران در اين خصوص طي نشست کميسيون مشترک برجام در وين بر سر مذاکره در خصوص توافق هسته اي اعلام شده است. اين روزنامه به نقل از مقامات آگاه شرکت کننده در اين نشست گفته است: ايران با طرحي براي پاکسازي تأسيسات هسته اي نطنز و خارج کردن و خفيف کردن اورانيوم غني شده باقي مانده در مجاري غني سازي اين تأسيسات موافقت کرده است.

بر اساس اين گزارش، در زمان توافق بر سر برجام، حدود 100 کيلوگرم مواد غني شده اورانيوم در لوله ها و ماشين آلات اين تأسيسات وجود داشته و اکنون مقامات آگاه گفته اند، چند راه براي پاکسازي آنها وجود دارد؛ از جمله شستشوي لوله ها و تأسيسات با استفاده از مواد شيميايي که منجر به خروج مايعي بي مصرف مي شود که تبديل مجدد آن به پودر اورانيوم غني شده بسيار مشکل خواهد بود.

اين گزارش با اشاره به اين نکته که هنوز ميزان سوخت غني شده ذخيره در اين تأسيسات يکي از موارد اختلاف بين ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي است، گفته ايران هنوز هيچ زمان بندي دقيقي در اين خصوص و براي پاکسازي تأسيسات مشخص نکرده است؛ اما اين اقدام مي تواند ميزان ذخاير سوخت ايران را به زير 200 کيلوگرم برساند.

پاسخ عباس عراقچي به ادعاي وال استريت ژورنال

در همين حال، عباس عراقچي معاون ظريف و رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام در مصاحبه اي که با خبرگزاري ايرنا داشته، تأييد کرد که کميسيون مشترک در پايان جلسه خود با طرح ايران، براي پاکسازي رسوبات از تأسيسات غني‌سازي نطنز موافقت کرد.

اما عراقچي ديدگاه ديگري در اين باره دارد و بيان کرده: بر اساس اين طرح، همه رسوبات مواد غني‌شده که از لوله‌ها بيرون آورده مي‌شوند، از شمول ٣٠٠ کيلو ذخاير مواد غني‌شده ايران خارج شده و بدين ترتيب ايران قادر خواهد بود، مواد بيشتري غني‌سازي کند.

آنچه مشخص است اين که مي توان گفت، ميان ادعاي وال استريت ژورنال و گفته هاي عباس عراقچي در مورد اين طرح، يک نکته مفقود شده وجود دارد. در حالي که گزارش وال استريت ژورنال اشاره مي کند که پاکسازي اين مواد و رسوبات از تأسيسات نطنز، منجر به کاهش مواد غني شده ايران به شکل موقت خواهد بود، اين طرح براي پاکسازي، عملا مي تواند ظرفيت ايران براي غني سازي اورانيوم تا سقف 300 کيلوگرم را به گفته عراقچي افزايش دهد.

به عبارت ديگر، خروج حدود 100 کيلوگرم رسوبات غني سازي از اين تأسيسات منجر به کاهش ميزان ذخاير سوختي ايران خواهد شد؛ اما اين 100 کيلوگرم از اين پس در شمول محدوديت 300 کيلوگرم سوخت غني شده نخواهد بود و با رسيدن ميزان سوخت ذخيره شده در ايران به زير 200 کيلوگرم – با امحاي اين 100 کيلوگرم رسوبات – ظرفيت ايران براي غني سازي سوخت قابل مصرف تا 300 کيلوگرم افزايش پيدا مي کند.

در واقع بر خلاف تلاش وال استريت براي نشان دادن موافقت ايران با طرحي که منجر به کاهش ميزان ذخيره سوخت و در نتيجه به ادعاي آن دور شدن ايران از ساخت سلاح هسته اي مي شد ـ ادعايي که هنوز رسانه هاي آمريکايي براي حفظ فشار بر ايران آن را مطرح مي کنند ـ طرح ارائه شده از سوي ايران، نه تنها ظرفيت غني سازي سوخت طبق برجام را کاهش نخواهد داد، بلکه عملا ميزان سوخت قابل مصرف در اختيار ايران را افزايش نيز مي دهد.

بيانيه مطبوعاتي کميسيون مشترک برجام

گفتني است، روز گذشته (سه‌شنبه) 21 دي ماه، ششمين نشست کميسيون مشترک برجام با حضور نمايندگان ايران و گروه 1+5 و به رياست سيد عباس عراقچي و مجيد تخت روانچي معاونان وزير خارجه ايران و هلگا اشميت، معاون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و در پي نامه ظريف به موگريني در خصوص تمديد قانون آيسا در هتل پله کوبورگ شهر وين برگزار شد.

گزارش خبرگزاري فارس بيانيه مطبوعاتي اين نشست به شرح زير صادر شده است؛

در آستانه اولين سالگرد اجراي برجام، نشست کميسيون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در 10 ژانويه 2017 در وين برگزار شد. رياست کميسيون مشترک متشکل از گروه 1+5، اتحاديه اروپا و ايران از طرف خانم موگريني، نماينده عالي اتحاديه اروپايي، توسط خانم هلگا اشميت، رئيس امور خارجي اتحاديه، صورت پذيرفت و جلسه در سطح معاونان و مديران سياسي کشورهاي عضو برجام بود.

کميسيون مشترک مشخصا به منظور بررسي نگراني‌هاي مطروحه از سوي ايران طي نامه مورخ 16 دسامبر جناب آقاي ظريف، وزير امور خارجه ايران خطاب به خانم موگريني، نماينده عالي اتحاديه اروپا، به عنوان هماهنگ کننده کميسيون مشترک، تشکيل شد. طبق درخواست ايران، قبل از نشست کميسيون مشترک يک نشست گروه کاري رفع تحريم‌ها نيز در سطح کارشناسي تشکيل شد.

کليه طرف‌هاي برجام مجددا بر تعهد قاطع خود به تداوم اجراي کامل و مؤثر برجام تصريح کردند. کميسيون مشترک ضمن تأکيد دوباره بر اهميت تعهدات مرتبط با رفع تحريم‌ها وفق برجام، به ويژه در ارتباط با قانون آيسا، تضمين‌هاي ارائه شده توسط ايالات متحده را مبني بر اينکه تمديد قانون تحريم‌هاي ايران به هيچ عنوان تأثيري بر فرايند رفع تحريم‌هايي که ايران طبق برجام از آنها بهره‌مند مي‌شود، نداشته و به هيچ روي محدوديتي براي شرکت‌ها از حيث انجام مراودات بازرگاني با ايران ايجاد نخواهد کرد، مورد توجه قرار داد.

کميسيون مشترک همچنين دوباره بر تعهدات طرف‌هاي برجام، مبني بر رفع تحريم‌ها به صورت مستمر به ويژه طبق بند 21 برجام را تأکيد کرد. از فرصت برگزاري اين جلسه کميسيون براي بررسي برخي موضوعات هسته‌اي برجام نيز استفاده شد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تابناک

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.