تبلیغات

قشقاوي: هيچ ايراني خارج از کشوري را تشويق نمي‌کنيم که دو تابعيتي شود

قشقاوي: هيچ ايراني خارج از کشوري را تشويق نمي‌کنيم که دو تابعيتي شود

باشگاه خبرنگاران/ معاون کنسولي، مجلس و امور ايرانيان خارج از کشور وزارت امور خارجه گفت:هيچ ايراني خارج از کشوري را تشويق نمي‌کنيم که دو تابعيتي شود زيرا تابعيت واحد مورد قبول و توجه ما است.

حسن قشقاوي معاون کنسولي، مجلس و امور ايرانيان خارج از کشور وزارت امور خارجه درباره وضعيت زندانيان ايراني در خارج از کشور گفت: سه هزار و 200 الي سه هزار و 300 زنداني ايراني در خارج از کشور هستند که يک سوم اين افراد معمولا سالانه با تلاش مسئولان وزارت خارجه در سفارتخانه‌ها و کنسولگري‌ها آزاد، عفو و يا منتقل مي‌شوند.

وي افزود: بر اساس قانون موافقتنامه محکومين بين کشورها، تاکنون زندانيان ايراني زيادي آزاد شده‌اند اما متاسفانه هيچ بودجه خاص و رديف بودجه‌اي براي اين اقدام در نظر گرفته نشده‌ است، متاسفانه حتي در کانون بودجه سال آينده کشور هم نيامده است.

معاون وزير امور خارجه تصريح کرد: البته تامين اين بودجه کار سخت و سنگيني است، اما انجام اين اقدام براي آزادي زندانيان به ما کمک مي‌کند، اگر بودجه در اختيار وزارت خارجه قرار گيرد، مي‌توانيم براي زندانيان خارج از کشور وکيل بگيريم.

قشقاوي با اشاره به اينکه مسئولان وزارت خارجه به خوبي وظايف خود را در اين راستا انجام مي‌دهند، خاطر نشان کرد: طبيعتا اخذ وکيل در خارج از کشور گران است و شايد به ميلياردها تومان نياز داشته باشد.

وي در ادامه اظهار داشت: مقداري از هزينه‌ها را مي‌توان در بودجه ساليانه در نظر گرفت مخصوصا زندانيان خانم، مريض و پير را مي‌توان در اولويت قرار داد، در اين راستا ما به حمايتي بيشتر از حمايت کنسولي نياز داريم.

معاون وزير امور خارجه افزود: طرحي تحت عنوان تسهيل ورود ايرانيان خارج از کشور به تصويب رسيده است. اين طرح توسط ارگانهاي ذيربط به ماموران ابلاغ شده و در حال حاضر هم به فرودگاه‌ها و نمايندگي‌ها اعلام شده است.

وي با بيان اينکه تابعيت ايراني براي ما اصلي مهم تلقي مي‌شود خاطر نشان کرد: هيچکس را نمي‌توان از تابعيت ايراني خارج کرد؛ طبق قانون اساسي هيچ مقامي نمي‌تواند يک ايراني را در صورتي که مايل نباشد، سلب تابعيت کند.

معاون وزير امور خارجه افزود: اصل بر تابعيت ايراني است و ماموران ما در فرودگاه‌ها به جيبي که گذرنامه ايراني داشته، توجه دارند و از آنجايي که دو تابعيتي نيستيم اهميتي ندارد که در جيب ديگر افراد گذرنامه سوئدي، دانمارکي و يا ساير کشورها باشد.

وي با تاکيد بر اينکه ما و مامورين جمهوري اسلامي تک تابعيتي هستيم و فقط گذرنامه ايراني براي ما حائز اهميت است، اظهار داشت: هيچ ماموري اجازه پرسش درباره موضوع تابعيت مضاعف را ندارد و حقي هم براي ضبط آن را ندارد.

قشقاوي با اشاره به تابعيت مديران دولتي و مسئولان کشور تصريح کرد: وزارت خارجه در اين زمينه مشغول همکاري است همچنين بازرسي کل کشور و مجلس شوراي اسلامي هم در خواست رسيدگي به اين مسئله را دارد.

معاون وزير امور خارجه گفت: همانطور که تاکيد شد موضوع دو تابعيتي‌ها در مورد مديران متفاوت است و در اين راستا تقاضا دارم اين مسئله با ايرانيان خارج از کشور برابري نکند.

وي يادآور شد: هيچ ايراني خارج از کشوري را تشويق نمي‌کنيم که دو تابعيتي شود زيرا تابعيت واحد مورد قبول و توجه ما است.

معاون کنسولي، مجلس و امور ايرانيان خارج از کشور وزارت امور خارجه در بخش ديگري ازسخنان خود در رابطه با ويزاي الکترونيکي گفت: غير از ده کشور، شهروندان 180 کشور مي‌توانند ويزاي الکترونيکي دريافت کنند.

قشقاوي گفت: صدور ويزاي الکترونيکي در فرودگاه‌ها به اين معنا است که شهروند هر کشوري مانند آلمان، ايتاليا و يا اسپانيا مي‌تواند با موبايل خودش درخواست ويزاي ايران کند.

معاون وزير امور خارجه با اشاره به اينکه هر شخصي از هر کجاي دنيا جز 10 کشوري که ويزاي فرودگاهي به آن‌ها نمي‌دهيم، مي‌تواند از طريق اينترنت درخواست ويزا کند، ادامه داد: شهروندان ديگر کشورها مي‌توانند درخواست ويزاي الکترونيکي از ايران کنند و ما هم 10 روز پس از درخواست، به اين افراد کد رهگيري مي‌دهيم.

وي با بيان اينکه اين افراد مي‌توانند ويزاي خود را از محل زندگيشان در هر استاني دريافت کنند، تصريح کرد: نيازي نيست که شهروندان براي دريافت ويزاي الکترونيکي به تهران و يا سفارت‎‌خانه‌هاي ما در خارج بيايند؛ يعني مي‌توانند هم اينترنتي و هم از فرودگاه آن را اخذ کنند، البته زيرساخت‌هاي آن هم بايد فراهم شود.

قشقاوي با تاکيد بر اينکه اداره کل فرودگاه‌هاي استان‌ها بايد به ما محل مناسب داده و نمايندگي وزارت خارجه نيز بايد تقويت شود، گفت: اين کار در شيراز اتفاق افتاده و هفته ديگر هم در اروميه انجام مي‌شود، بنده با استاندار تبريز صحبت کردم و وي هم ابراز اميدواري کرد که در سال جاري در اين استان هم اين امر محقق شود، اميدواريم ساري هم چهارمين و يا پنجمين استان براي صدور ويزاي الکترونيک باشد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: باشگاه خبرنگاران

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.