تبلیغات

جنجال‌ آفرینی عضو منشعب ستاد روحانی

خبرگزاری ایسنا: اخیراً یک عضو جداشده از دولت یازدهم که پیش‌تر در ستاد حسن روحانی فعالیت می‌کرد، با طرح ادعاهایی درباره برنامه‌ریزی سفر رئیس‌جمهور به ایتالیا جنجال آفریده است. این ادعاها با واکنش محققان حوزه تاریخ و همچنین پاسخ صریح رضا رشیدپور مواجه شده است.

کانال تلگرامی روزنامه ایران در مطلبی با عنوان «وقتی حقایق تاریخ دستمایه تسویه حساب های سیاسی قرار می‌گیرد»، نوشت: سایت‌ها و رسانه‌های مخالف دولت به صورت همزمان ادعای یک فعال سیاسی و هنری (حسین دهباشی) را منتشر کردند که در آن گفته شده روحانی زیر مجسمه فاتح ایتالیایی جنگ با سپاه ایران ایستاده است.

تبلیغات مخالفان دولت حول این تصویر تا آنجا ادامه یافت که یک عضو سرشناس رسانه‌های تندرو در مطلبی با عنوان «مذاکره زیر سم اسب فاتح ایران» مدعی شد که روحانی زیر سایه مجسمه فاتح جنگ ایتالیا با ایران با نخست‌وزیر ایتالیا به گفت‌وگو نشسته است.

اما این ادعا بلافاصله با پاسخ محققان حوزه تاریخ مواجه شد. این پژوهشگران اسنادی از دوران جنگ امپراتور رم با ایرانی‌ها ارائه کردند که دلالت بر این دارد که منتقدان سفر روحانی واقعیت‌های آن دوره تاریخ را به تحریف سپرده‌اند.

در همین رابطه مصطفی مسجدی آرانی، مدیر گروه مدیالوژی در تلگرام با ارائه پاره‌ای از مستندات تاریخ، ادعاهای دهباشی را زیر سوال برد. دهباشی قبلا به عنوان مستندساز قبلا در ستاد روحانی فیلم انتخابات او را تهیه کرد و سمت‌هایی در منطقه آزاد کیش و مرکز اسناد و مشاورت برخی وزرا گرفت اما از چندی پیش انشعاب پیدا کرده و به جمع مخالفان دولت پیوسته است.

مسجدی آرانی خطاب به دهباشی می‌نویسد: در نوشته شما حرف‌هایی است که آدمی نمی‌تواند باور کند از نهاد یک محقق تاریخ برآمده باشد. مثلا آنجا که فرمودید مارکوس آئورلیوس آنتونیوس، «فاتح» ایران است.

مدیر مدیالوژی تأکید می‌کند: جنگ روم با امپراطوری اشکانیان در عصر پارتیان، از 161 میلادی آغاز شد و تا 166 میلادی ادامه داشت. در سه سال ابتدای آن جنگ، پیروزی از آن ایرانیان بود و در نیمه دوم آن شش سال بود که ایران، شکست خورد ولی نه آنچنان که «فتح» شود. بلکه ارمنستان و یکی دو منطقه کوچک دیگر را از دست داد. ایران بزرگ کجا و این یکی دو منطقه؟!

وی می‌افزاید: حتی پس از آن پیروزی مختصر ارتش روم بر اشکانیان هم، از کار خدا یا آه مردم مظلوم، طاعون از طریق لشگر فاتح به اروپا رفت و خانمان‌سوز شد.

به گفته مسجدی آرانی، حتی همان موزه کپیتولاین رم هم در توضیحات این مجسمه نوشته که هیچ اشاره‌ای در منابع باستانی به اینکه این مجسمه، واقعا مجسمه آئورلیوس باشد نشده و آنچه هم که از منابع متأخر فهم می‌شود این است که این مجسمه اوست پس از آنکه در سال 176 بر ژرمن‌ها یعنی اروپاییان پیروز شده است.

مدیر مدیالوژی برخلاف تصور دهباشی تاکید می‌کند: چه خوب که رئیس‌جمهورمان پیش مجسمه‌ای کنفرانس خبری برگزار کرده که نشان پیروزی اروپاییان بر خودشان است؛ پیروزی غرب بر غرب.

او در پایان خاطرنشان می‌کند: درآئورلیوس، امپراطوری بود که مثل رئیس‌جمهور حقوق‌دان ما، به امر قضاوت و دادگاه توجه داشت و می‌گفت که یک قاضی خوب بهتر از سرباز مسلح می‌تواند نظم جامعه را حفظ کند.

مسجدی انتقادهایش به دهباشی را با این عبارت به پایان می‌برد: خدا عاقبت ما را به خیر گرداند.

به گزارش ایسنا، کانال روزنامه ایران در ادامه نوشته است: دهباشی در نوشته خود برنامه‌ریزی مشاوران رئیس‌جمهور در سفر ایتالیا را زیر سوال برده بود. دهباشی از فعالان ستاد انتخابات روحانی در خرداد 92 بود و کار ساخت فیلم انتخاباتی وی را انجام می‌داد. او به همین دلیل در دو سال اول دولت یازدهم سمت‌هایی مثل مشاور رئیس مرکز اسناد، عضو هیات مدیره منطقه آزاد کیش و مشاورت برخی مدیران ارشد روحانی را در اختیار گرفت اما چندی بعد از حوزه دولت جدا شد و علیه تیم مدیران ارشد روحانی در فضای مجازی مطلب نوشت.

او در تازه‌ترین مطلب خود مدعی برنامه‌ریزی غلط همراهان روحانی شد و آنها را بی‌سواد خطاب کرد. اما این ادعای او با واکنش افشاگرانه رضا رشیدپور مجری برنامه‌های روحانی مواجه شد. رشیدپور با استناد به کارنامه دهباشی از مستندسازی در سفر نیویورک احمدی‌نژاد تا تهیه مصاحبه‌های کتاب تاریخ از وی خواسته است به بازی مخالفت با دولت پایان دهد.

در همین راستا رشیدپور فهرستی از امتیازاتی که دهباشی از دولت روحانی را بدست آورده را با زبانی پُرکنایه فاش کرده است. در نوشته دهباشی علیه تیم برنامه‌ریزان سفر ایتالیا آمده است: «اطمینان دارم که رئیس‌جُمهورِ میهن‌دوستی چون آقای دکتر روحانی بعدا بسیار رنجیده، امّا یعنی مُشاورانِ فرهنگی و رسانه‌ای ایشان نیز سواد و حواس‌اش را نداشته‌اند؟ که لحظه‌ای تردید کُنند در انتخابِ بی‌سابقه محل موزه Capitoline شهرداریِ رُم برایِ برگزاریِ جلسه رسمیِ روسای دو کشور و امضاء انبوهی از پیمان‌های تفاهم؟ آن‌هم در سایه مجسمه و زیرِ سُم اسبِ «مارکوس آئورلیوس آنتونیوس»؟ که ایرانیان را در عصرِ پارتیان و سلسله اشکانی به سختی شکست داده و مغلوبِ خود ساخته.»

رضا رشیدپور نیز در برابر این ادعاها، پاسخ صریحی داده و آنطور که در کانال روزنامه ایران آمده، نوشته است:

«در نوشته جناب مستطاب دهباشی چند نکته نهفته است؛ یکم حس تحقیر دیگران از روی غرض‌ورزی حرفه‌ای. کنایه بدترکیب ایشان به مشاوران بی‌سواد بیش از آنکه دلیل سواد ایشان باشد، برهان قاطع بی‌ادبی یا حداقل نمک‌ناشناسی است. چگونه ایشان تمام مهارت خودش در فیلمسازی را فدای کسی کرده که مشتی بی‌سواد اطرافش هستند؟!

دوم اینکه این مرض - خود رئیس‌جمهور انتخاب کن پنداری (!!!) - هم بد دردی است. چون انصافا فیلم‌های تبلیغاتی جناب روحانی اگر از تعداد رأی‌دهندگانش نکاسته باشد، حتماً نیفزوده است! حالا آن نوسفر زیرزمینی کپی برابر اصل عموسام هم بماند که خود ضربه دردناکی به حیثیت رئیس‌جمهور در افکار بخشی از جامعه بود.

سوم اینکه کاردینال‌های استقبال‌کننده از روحانی هم شال قرمز داشته‌اند و متأسفانه مشاوران بی‌سواد اصلاً دقت نکرده‌اند که در جنگ چالدران دوم، لشکر عثمانی هنگام حمله به لشکر ایرانی بیرق سرخ داشته‌اند! کجا ببریم و بشوییم این ننگ را؟! جناب دهباشی شما که بردتان را کردید و معروف شدید و بابت فیلم‌های تاریخ شفاهی کل دستمزد هم از همه‌جا گرفتید و حالا هم که می‌خواهید نماینده مردم بدبختی مثل من در مجلس بشوید، هنوز بس نیست؟ کیش را مات کردید، هنوز بس نیست؟ دشمن شاد کردید، هنوز بس نیست؟ بس است اخوی؛ انصافاً بس است.»

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار