تبلیغات

شفاخونه/ ارتباط کاهش ناگهاني وزن با اختلالات صفرا

شفاخونه/ ارتباط کاهش ناگهاني وزن با اختلالات صفرا

همشهري/ کاهش سريع وزن به دنبال يک رژيم غذايي سخت و مصرف برخي داروها، مي‌توانند سنگ صفرا را ايجاد کنند.
عضو انجمن علمي طب سنتي گفت: يکي از اعمال بي‌شمار کبد، ترشح صفراست. قسمت عمده صفرا به صورت تغليظ شده در کيسه صفرا ذخيره مي‌شود و تا زماني که به آن نياز نباشد از کيسه صفرا خارج نمي‌شود.
غلامرضا کردافشاري، افزود: کيسه صفرا، صفراي غليظ خود را در پاسخ به بعضي محرک‌هاي دستگاه گوارش مانند ورود غذاي چرب به آن و ترشح برخي از هورمون‌ها، آزاد مي‌کند. برخي شرايط غيرطبيعي مثل افزايش نامتناسب برخي از ترکيبات تشکيل دهنده صفرا، باعث رسوب صفرا در کيسه صفرا و تشکيل تدريجي سنگ مي‌شود.
کرد افشاري در خصوص عوامل تشکيل سنگ در کيسه صفرا گفت: سنگ‌هاي کيسه صفرا شيوع نسبتا زيادي دارند. از ديدگاه طب نوين عواملي که مي‌توانند باعث تشکيل سنگ در کيسه صفرا شوند شامل چاقي، رژيم غذايي پرکالري و چرب، عوامل ژنتيکي، کاهش حرکت و اختلالات تخليه کيسه صفراست(مثلا در اثر جراحي‌ها، تغذيه وريدي، سوختگي) همچنين مصرف قرص‌هاي ضد‌بارداري، حاملگي، کاهش سريع وزن به دنبال يک رژيم غذايي سخت و مصرف برخي داروها مي‌توانند اين سنگ را ايجاد کنند.
اين متخصص طب سنتي، مهم‌ترين علامت وجود سنگ در کيسه صفرا را، احساس درد و فشار شديد و مداوم در قسمت بالا و راست شکم دانست و گفت: غالباً ناحيه بين دو کتف، کتف راست يا شانه تير مي‌کشد. اين درد معمولا به طور پايدار وجود دارد ولي گاهي شدت آن بسيار افزايش مي‌يابد که اين درد شديد مي‌تواند از 15 دقيقه تا 5 ساعت طول بکشد و سپس به آرامي فروکش مي‌کند.علاوه بر درد، علائمي همچون، احساس مبهم پري در معده، آروغ زدن و نفخ شکم نيز مي‌تواند نشانه وجود سنگ صفرا باشد.
کرد افشاري، ساده‌ترين و پرکاربرد‌ترين روش تشخيص سنگ‌هاي کيسه صفرا را سونوگرافي دانست.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: همشهري

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.