تبلیغات

ساخت سيستمي براي ذخيره گرماي تابستان و مصرف در زمستان

ساخت سيستمي براي ذخيره گرماي تابستان و مصرف در زمستان

مهر/ گروهي از دانشمندان سوييسي ادعا مي کنند سيستمي ساخته اند که گرماي تابستان را ذخيره مي کند تا در زمستان از آن استفاده شود.
اين روش مزاياي فراواني دارد و انرژي جمع آوري شده در تابستان را مي توان به طور فيزيکي به هر نقطه اي ارسال کرد.
محققان در همين راستا با بنياد آزمايشگاه هاي فدرال سوييس براي آزمايش و تحقيقات(EMPA ) همکاري کرده اند. سيستم جديد از هيدروکسيد سديم (NaOH) غليظ شده به عنوان واسطه ذخيره گرمايي و مجموعه اي از ترکيبات ديگر براي دستيابي، تبديل و آزادسازي انرژي گرمايي باتوجه به تقاضا استفاده مي کنند.
در علم شيمي يکي از واقعيت هاي شناخته شده اين است که هنگام ريختن آب روي هيدروکسيد سديم فعل و انفعالي شيميايي انجام مي شود و انرژي شيميايي محتوي در NaOH به صورت گرما آزاد مي شود. به اين ترتيب مقادير کلان گرما را مي توان با اضافه کردن آب به دست آورد. دانشمندان نيز از اين رويداد براي خلق سيستم جمع آوري و ذخيره انرژي استفاده کردند.
درهمين راستا، به طور متضاد اگر انرژي گرمايي که مثلا از خورشيد جمع آوري شود، به محلول سديم هيدروکسيد اضافه و با آب رقيق شود، رطوبت موجود تبخير شده و محلول NaOH غليظ تر مي شود. بنابراين انرژي موجود را موثرتر ذخيره مي کند.
درهرحال هرچند تابه حال فقط نمونه آزمايشي اين سيستم ساخته شده اما بنياد EMPA به دنبال شريک تجاري است تا نسخه کامپکت آن را براي مصارف خانگي بسازد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مهر

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.