تبلیغات

گزارشی از ویژه برنامه‌های مناسبت دهه فجر/ شبكه‌های تلویزیونی در فجر 37

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ از برنامه های جشنواره بین المللی فیلم، تئاتر، موسیقی و پوشش تصویری راهپیمایی شكوهمند پیروزی انقلاب اسلامی و ... موضوعاتی است كه در برنامه های دهه فجر سیما به آن پرداخته می شود. 

شبكه یك سیما  
*جشنواره فیلم های سینمایی شبكه یك سیما با شروع ایام دهه مبارك فجر هر روز ساعت 16 با پخش فیلم های انقلابی به استقبال این ایام می رود. 

*سخنرانی رحیم پور ازغندی به تهیه كنندگی محسن اسلام زاده، شنبه ها ساعت 19:30 در قالب برنامه  «طرحی برای فردا» پخش می شود. 

* مستند ویژه «سراج» با موضوع فرهنگ و انقلاب و نقش نیروی هوایی در پیروزی انقلاب، بعد از خبرساعت 21 شبكه یك سیما در سه برنامه 20 دقیقه ای پخش خواهد شد. 

*برنامه تركیبی «مجله حماسه» به تهیه كنندگی شكیبانیا با موضوع انقلاب و دفاع مقدس در بخش عصرگاهی جدول شبكه قرار گرفته است و در 7 برنامه 30 دقیقه ای روی آنتن می رود. 

* پخش مستندهای برگزیده جشنواره ها همچون جشنواره عمار در قالب مستندهای ویژه صبح ها به مدت 30 دقیقه پخش خواهد شد. 

* برنامه تركیبی «سیمای آبادی» به تهیه كنندگی فرامرز روشنی و با اجرای توكلی، در 5 برنامه20 دقیقه ای به تشریح دستاوردهای انقلاب در روستاها عصرگاهی خواهند پرداخت. 

* برنامه تركیبی «سیمرغ 34 » با هدف پوشش جشنواره فجر، كاری از تأمین برنامه در ایام برگزاری جشنواره یك روز در میان به مدت 20 دقیقه پخش خواهد شد. 

* پخش میان برنامه های «بر بال اندیشه»، «پلاك یك» و مجموعه نمایشی «معمای شاه» با ژانر تاریخی به كارگردانی محمدرضا ورزی كه پخش آن مدتی است از شبكه یك سیما شروع شده، جمعه شب ها ساعت 22 پخش خواهد شد. 

*شبكه یك سیما در روز22 بهمن وظیفه بازتاب لحظه به لحظه راهپیمایی را از نقاط مختلف كشور بر عهده گرفته است. این شبكه خلق حماسه بزرگ 22 بهمن را در شهرهای مختلف كشور نشان می‌دهد تا بخش‎هایی از خیزش سراسری ملت ایران برای دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی را پیش روی مخاطبانش قرار دهد و با حضور مجریان در استودیو حماسه ملت ایران را به تصویر می كشند. 

شبكه دو  
*فجر امسال شبكه دو سیما با «جشن ملت ایران» به استقبال جشن انقلاب می رود. 

*ویژه برنامه های«سازهایی كه برای وطن كوك شد»، مستند گزارشی «انقلاب اسلامی در آن سوی مرزها»، برنامه گفت و گو محور «بیست ودو»، مستندهای فجر با موضوع انقلاب و«حماسه مردم (كارستان)» در این ایام روی آنتن می رود. 

برنامه تركیبی«جنگ كیف» نیز برای كودكان و نوجوان تدارك دیده شده است. 

«جیوه گی» در ایام دهه فجر با حضور مخاطبان به تحلیل موضوعات متفاوت همچون زمینه های پیروزی ملت ایران و بازخوانی این رویداد تاریخی و سیاسی خواهند پرداخت. 

برنامه تركیبی «شبكه ما» كاری از امور اجتماعی شبكه دو به پخش فیلم، عكس، گزارش، ‌دست نوشته و داستان های ارسالی مخاطبان اختصاص دارد. 

مستند گزارشی «نمادو» و «زنده باد زندگی» از تولیدات گروه نهادهای اجتماعی، «عصر خانواده» و«تا همیشه» با روایت گنجینه‌ای از خاطرات قدیمی برای مخاطبان پخش می شود. 

ویژه برنامه بیست و دو بهمن شبكه دو سیما به طور زنده از محل استقرار گروه برنامه ساز در محل راهپیمایی نیز برای بینندگان این حماسه عظیم را به تصویر می كشند. 

گفت وگو با شهروندان در مسیر راهپیمایی، اجرای موسیقی های شاد و حماسی، حضور مجریان و برنامه سازان شبكه و همچنین توصیف شور حضور مردم در مسیر راهپیمایی بخش هایی از این ویژه برنامه است. 

شبكه سه سیما  
*در آستانه سی و هفتمین جشن پیروزی انقلاب، برنامه زنده «من ایرانی هستم» به تهیه كنندگی علی زاهدی در 30 قسمت 60 دقیقه ای، ده نقطه محروم كشور كه پس از انقلاب رونق یافته اند، به تصویر می كشد. 

*برنامه «سه گاه» با ساختار نماهنگ، به باز خوانی سرودهای انقلابی توسط مردم در 10 قسمت 30 دقیقه ای می پردازد. این برنامه در گروه اجتماعی شبكه سه به تهیه كنندگی محمود محمودی تولید شده است. 

*مستند «معجزه انقلاب» نگاهی نو به رشادت های رزمندگان در انقلاب، دفاع مقدس و دانشمندان جوان كشور كه در سنگر علمی حضور دارند و به مبحث " جهاد" ختم نشده است، بلكه شكل آن تغییر كرده است، می پردازد. این برنامه در 10 قسمت 45 دقیقه ای به تهیه كنندگی حمید امامی در گروه اجتماعی شبكه سه سیما تهیه شده است. 

*مجموعه«در میان شقایق ها» در10 قسمت30 دقیقه ای به تهیه كنندگی محمد قنبری در گروه اجتماعی شبكه سه سیما تولید شده است. 

این برنامه به معرفی 10 بانوی ایرانی كه در عرصه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی حضور موثر داشته اند، می پردازد. مجموعه «در میان شقایق ها» نقش زنان را در عرصه های مختلف اجتماعی پس از انقلاب به تصویر می كشد. گزارشی از زنان جانباز و شهید در دوران انقلاب از بخش های دیگر این مجموعه است. 

*برنامه تركیبی «هفت» از 10تا 24 بهمن ساعت 12 بامداد، با حضور مسئولان، نویسندگان، بازیگران، منتقدان وكارگردانان سینما به بررسی فیلم های جشنواره می پردازد. 

*برنامه تركیبی «اسناد پیروزی» از 10تا 24 بهمن ساعت 22:20 روی آنتن شبكه سه سیما می رود.
 
*برنامه تركیبی«صبح و نشاط» كه به مناسبت فرارسیدن دهه مبارك فجر با حضور در استان های مختلف كشور با مسئولان آن استان در خصوص اقدامات انجام شده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت و گو خواهند كرد با اجرای كاویانی از 10تا 24 بهمن ساعت 8 صبح روی آنتن می رود. 

*برنامه تركیبی «منطقه آزاد» به تهیه كنندگی و كارگردانی هادی پورحامدی، از 12 تا 24 بهمن ساعت 20:20 با برگزاری تریبون آزاد با دانشجویان با مخاطبان همراه می شود.
 
* مستند گزارشی «یادها» به كارگردانی غلامرضا حیدری و تهیه كنندگی سعید عباسی، از 10تا 20 بهمن ساعت 15 با خاطره آفرینان انقلابی گفتگو خواهد كرد. 

*شبكه سه سیما برای این ایام مستند های ویژه ای با موضوع روایت تاریخ انقلاب اسلامی، از 10تا 24 بهمن ساعت 9:30 پخش می كند. 

* فیلم های سینمای با موضوع انقلاب اسلامی از دیگر تدارك تامین برنامه شبكه سه سیماست كه از 10تا 24 بهمن ساعت 9:45 و 14:30 برای بینندگان پخش خواهد شد. 

* برنامه گفتگو محور«متن حاشیه» با موضوع انقلاب اسلامی، پخش كلیپ، موسیقی و تصویر و سرودهای انقلابی از دیگر برنامه های شبكه سه سیما برای دهه مبارك فجر 94 است. 

*با فرارسیدن بیست و دو بهمن شبكه سه سیما با تدارك ویژه برنامه ای از استودیو پخش شبكه سه و پایگاه استقرار مجریان شبكه شاهین جمشیدی، حسینی، حسینیان، فهیم و خانم هاشمی، میزبان حماسه آفرینان راهپیمایی این روز با شكوه و هنرمندان ورزشكاران خواهند بود.
 
شبكه چهار  
*مستند «بیداری اسلامی» به كارگردانی مهدی كاظمیان با موضوع نظریه پروفسور خورشید احمد، محقق پاكستانی در مورد چگونگی شكل گیری انقلاب و جنبش های سیاسی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی از شبكه چهارسیما پخش می شود. 

*مستند «آیین بیداری» به بیان خاطرات خبرنگاران وروزنامه نگاران اروپایی از حضور امام خمینی (ره) در فرانسه و ورود ایشان به ایران و همچنین اساتید علمی پاكستان در مورد شخصیت امام (ره) می پردازد. 

*مستند «حماسه شعور» به كارگردانی هادی محمدنیا با موضوع سخنرانی شهید مطهری با موضوع انقلاب ایران و تفاوت با دیگرانقلاب های دنیا از شبكه چهارسیما روی آنتن می رود. 

* نقش تفكرات امام خمینی (ره) در بیداری اسلامی، سرچشمه گرفتن انقلاب اسلامی از اسلام ناب محمدی (ص) و نقش امام در توسعه و تحولات در مستند « میلاد آزادی» بررسی خواهد شد. 

*مستند «سرای امید» مروری كوتاه به وابستگی ایران به بیگانگان در دوره حكومت پهلوی، روشنگری های مردم توسط امام (ره) و ماجرای تبعید امام(ره) به عراق و زندگی ایشان در نجف و خاطرات مردم از امام (ره) در این شهر و سخنرانی های امام (ره) در نجف و خانه ساده ایشان خواهد داشت. 

*مستند«شاهدی برخورشید» به كارگردانی ناهید یزدی در ایام دهه فجر از شبكه چهارسیما پخش می شود.  
خاطرات بهرام مولایی عكاس امام خمینی (ره) درباره عكس هایی كه از امام گرفته شده است و دیدار مردم فرانسه با امام خمینی (ره) در نوفل لوشاتو موضوع مستند«شاهدی برخورشید» است. 

*درمستند«تاثیرات جهانی انقلاب» با سیاستمداران و نخبگان آفریقای جنوبی همچون ماكس سیسو لو رئیس مجلس آفریقای جنوبی و دكتر نعیم جنه رئیس مركز مطالعات آفریقا و خاورمیانه، در مورد تاثیر انقلاب ایران در دنیا و بیداری اسلامی در منطقه مصاحبه شده است. 

* در مستند «انقلاب اسلامی در آیینه شرق» با خانم عزیزان بهار الدین استاد دانشگاه مالایا در مالزی با موضوع ریشه های قیام كشورهای اسلامی و سابقه بیداری اسلام در میان مردم منطقه گفتو گو شده است. 

*تاریخچه جزیره كیش، ورود ماركوپولو در هفتصد سال پیش به این جزیره وسیر تحول بازسازی این جزیره بعد از انقلاب اسلامی موضوع مستند«كیش دیروز كیش امروز» می باشد كه از شبكه چهارسیما پخش خواهد شد. 

*مستند «یار مهربان» نیز به معرفی كتاب تاریخی انقلاب اسلامی در یزد با نام نویسنده و انتشارات آن خواهد پرداخت. 

*مستند«كاكتوس های بی شخصیت» با موضوع طنز اجتماعی در موضوعات مختلف انقلاب اسلامی روی آنتن خواهد رفت. 

*مستند «كاریكاتوریست انقلاب» كاری از تامین برنامه شبكه چهار سیماست كه در آن مخاطبان با هنرمندان و كاریكاتوریست ها و كاریكاتورهای انقلاب اسلامی آشنایی خواهند شد. 

*مستند «پرتو خورشید» به كارگردانی سید محمود رضا حسین از شبكه چهار سیما پخش می شود.  
صدور انقلاب ایران به سایر ممالك اسلامی، حكومت اسلامی و اهمیت ولایت فقیه از نظر امام خمینی (ره) موضوع مستند «پرتو خورشید» است. 

* تامین برنامه شبكه چهارسیما برای این ایام تله تئاتر«حكایت مسافر گمنام» و «رعنا» و را برای پخش در نظر گرفته است كه به ترتیب 12 بهمن و از 15 تا22 بهمن روی آنتن خواهد رفت. 

*فیلم سینمایی «شنا در زمستان» به كاگردانی محمد كاسبی و با بازی مجید مجیدی، یحیی دیوانی، مسعود رحمانی وداود قنبری 22 بهمن از شبكه چهارسیما پخش می شود. 

در خلاصه داستان فیلم محصول سال 1368 آمده است: علی مرتضایی نسب از معلمان آموزش و پرورش جهت تدریس به یكی از مدارس محروم كشور منتقل می شود تا اینكه... 

*«نقد شعر» به تهیه كنندگی كوروش انصاری، كاری از گروه ادب و هنر شبكه چهارسیما از 12 تا 22 بهمن ساعت 21 به مدت 70 دقیقه روی آنتن می رود. 

*همزمان با برگزاری و آغاز جشنواره بین المللی فیلم فجر، ویژه برنامه جشنواره فیلم فجر(نقد فیلم) كاری از گروه ادب و هنر از 12 تا 22 بهمن هرشب ساعت22:30 به تهیه كنندگی علی سلیمانی از شبكه چهارسیما پخش خواهد شد. 

شبكه پنج سیما  
*«مهر وطن» عنوان ویژه برنامه زنده و تركیبی است كه از 12 بهمن ماه هر شب ساعت 22 بر روی آنتن می رود. این جنگ شاد و جذاب در ایام دهه فجر با بخش های متنوع و مختلف به مدت 60 دقیقه مهمان خانه مخاطبان می شود و شهرام نسترن راد تهیه كنندگی و حسین مولایی، محمدرضا قدیریان و نظری اجرای این برنامه را بر عهده دارند. مهدی واعظی هم هر شب در این برنامه به مدت 10 دقیقه از موفقیت های ورزشی پس از انقلاب صحبت می كند. 

*«بچه های انقلاب» با رویكرد پخش كلیپ ها و بخش های خاطره انگیز از برنامه های دهه شصت ویژه ایام دهه فجر شامل موسیقی تصویرهای ویژه دهه فجر كه در دهه شصت پخش می شدند، برنامه های خاطره انگیز ویژه كودكان و نوجوانان، ارتباط تلفنی یا مهمان حضوری از برنامه های خاطره انگیز آنها سالها و.... محتوا این بخش را تشكیل می دهد. در بخش «خانه و خانواده» كلیپ های شاد و خاطره انگیز انقلابی و قسمت هایی از برنامه ها یا سریال های خاطره انگیز دهه شصت به ویژه برنامه های خاطره انگیز انقلابی برای مخاطبان نمایش داده می شود. چهره های موفق علمی، بازیگران و هنرمندان، مرور خاطرات انقلاب با چهره هایی كه در آن سال ها در بطن پیروزی انقلاب بوده اند. 

*ویژه برنامه «مهر وطن» كاری از گروه اقتصاد و جامعه شبكه پنج سیماست كه در ایام دهه فجر هر شب س به مدت 60 دقیقه پخش می شود. 

*ویژه برنامه «اینجا حوالی فردا» با رویكرد بررسی ایران از انقلاب تا چشم انداز 1404 برای ایام دهه فجر از شنبه تا چهارشنبه ساعت 20:30 بر روی آنتن می رود. این برنامه با دعوت از مسوولان، دانشگاهیان و .... در هر قسمت به موضوعاتی همچون بهداشت و درمان و طرح تحول سلامت، دستاوردهای صنعت داروسازی كشور، پیشرفت های صنعت و تجارت ایران پس از انقلاب، دستیابی به تكنولوژی و فناوری های روز از جمله فناوری هسته ای و موشكی، پیشرفت های علمی و تولید در زمینه كشاورزی و تولید محصولات غذایی، مصادیق پیشرفت كشور در زمینه تولید دانش و بكارگیری آن در اقتصاد و جامعه در قالب شركت های دانش بنیان خواهد پرداخت. همچنین در این برنامه به رتبه های اقتصادی و تولیدی كه ایران را در منطقه و جهان شاخص می كند، نیز پرداخته خواهد شد. بررسی در قالب نمودار و مقایسه وضعیت معیارهای مختلف اقتصادی در سال های قبل از انقلاب، سال‌های اخیر و اهداف تعیین شده در چشم انداز 1404 از دیگر بخش های این برنامه است. اینفوگرافی، گزارش مردمی، مسابقه و... آیتم های مختلف این ویژه برنامه را تشكیل می دهد. «اینجا حوالی فردا» كاری از گروه اقتصاد و جامعه شبكه پنج سیماست كه محسن آزادی و حسام مزینانی اجرا و محمد قنبری تهیه كنندگی آن را برعهده دارد. 

*در مستند «عصر خمینی» به بیان دیدگاه، تفكرات و نظرات امام خمینی (ره) می پردازد. این مستند در 14 قسمت 25 دقیقه ای در ایام دهه فجر ساعت 14:50 روی آنتن می رود. 

*مستند «قصه‌های انقلاب»به قیام خونین 19 دی ماه 57 مردم قم می‌پردازد. این مستند در 7 قسمت 30 دقیقه ای ساعت 21:15 دقیقه برای مخاطبان پخش می شود. 

*برنامه تحلیلی «اقتصاد ایران» نیز در دهه فجر با دعوت از مسئولان و وزیران ورزاتخانه به بحث و گفتگو پیرامون موضوعات اقتصاد كشور و پیشرفت های بعد از پیروزی انقلاب می پردازد. این برنامه در روزهای زوج ساعت 19 بر روی آنتن می رود و تعداد این برنامه 5 قسمت 45 دقیقه ای است. 

*سفرنامه «روزآمد» ویژه دهه فجر به استان بوشهر سفر كرده تا مخاطبان با فرصت های اقتصادی صنعتی و گردشگری آن شهر آشنا شوند. مروری بر دستاورد های اقتصادی و صنعتی انقلاب اسلامی به روایت بهراد مهرجو محقق و روزنامه نگار و حضور در كارخانه ها و روایت خاطرات انقلاب اسلامی در میان صنعتگران میان برنامه تولیدی این سفرنامه است. 

*برنامه خانواده‌ محور «به خانه برمی‌گردیم» در ایام دهه فجر حال و هوایی انقلابی می‌گیرد. ویژه برنامه«به خانه برمی‌گردیم» در ایام دهه فجر شامل سه محور اصلی است. محور اول این برنامه‌ها شامل مهمانان حضوری كه معمولاً از پزشكان و خانواده‌هایی كه در دوران انقلاب و پیروزی آن نقش داشته‌اند، هستند. محور بعدی و دوم این برنامه‌ها، پخش پلی بك با موضوع دهه فجر است. یكی از این پلی‌بك‌ها مربوط به پخش تصاویر مربوط مسیری است كه امام خمینی (ره) تا بهشت زهرا طی كرده‌اند، به همین صورت پلی‌بك‌های دیگری متناسب با حال و هوای زمان انقلاب پخش خواهد شد.در نهایت محور پایانی و سوم این برنامه‌ها دعوت و حضور مهمانان ویژه است. 

شبكه آموزش  
*به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برنامه های «نقل و نبات بیارن» و«زنگ انقلاب» از شبكه آموزش سیما روی آنتن می رود. 

برنامه «نقل و نبات بیارن» به تهیه كنندگی علی زاكری با محتوای آموزشی و با آیتم های اجرای نمایش بین مجری و كاراكترها، دعوت از مهمانان و هنرمندان كودك، اجرای زنده سرود بچه ها، مسابقه پیامكی، بازی های كودكانه، گفتگو با بچه ها در راستای موضوع برنامه و نقاشی انقلاب، معرفی كتاب، وقتی بابا و مامان كوچیك بودند و..... در این ایام پخش می شود.
 
برنامه «زنگ انقلاب» به تهیه كنندگی میثم تربتی از 12بهمن همزمان با ورود امام خمینی (ره) در سال 57 به كشور، به صورت زنده از مدرسه رفاه در تهران با یادآوری خاطرات آن روز و همچنین بازدید از اتاق امام خمینی (ره) در این مدرسه به روی آنتن می رود. اجرای برنامه «زنگ انقلاب» به عهده احسان پور اسد خواهد بود. 

همچنین «مشاعره دانش آموزی»به تهیه كنندگی امیرحسین آذر و اجرای دكتر اسماعیل آذر از اول بهمن در دو موضوع كودكان و دانشجویان از شبكه آموزش سیما پخش می‌شود. 

برنامه های «صبحی دیگر»، «دكتر سلام»، «مشق عشق»، «آبی مثل تو» و «گل آموز» نیز آیتم های مختلفی را با حضور مهمانان ویژه با حال و هوای این روزها در نظر گرفته اند. 

شبكه سلامت  
به مناسبت بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی شبكه سلامت با تهیه وتدارك ویژه برنامه هایی با مخاطبان همراه می شود. 

برنامه های زنده «ضربان» و«مادر كودك تندرستی» از شنبه تا پنجشنبه به ترتیب ساعت 16 و10و «حال خوب» روزهای فرد ساعت 21 در ایام دهه مبارك فجر با حضور پزشكانی كه در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشته اند به عنوان كارشناس برنامه و بیان دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت و مرتبط با موضوع برنامه ها پخش می شود. 

"فتوكلیپ" به تعداد 15 برنامه ، "ویدئو كلیپ" به تعداد 20 برنامه ، "اینفوگرافی" ، "انیمیشن" به تعداد 10 برنامه و مستندهای ویژه به تعداد 10 برنامه با پخش تصاویر دوران انقلاب در این ایام از شبكه پخش خواهد شد. 

گفتنی است، با توجه به آغاز ایام بزرگداشت پیروز شكوهمند انقلاب اسلامی و افتتاح پروژه های عمرانی وزارتخانه های مرتبط با حوزه سلامت از جمله وزارت بهداشت شبكه سلامت سیما علاوه بر پوشش خبری این برنامه ها، در بخش های مختلف برنامه های شبكه با حضور كارشناسان به بررسی طرح های افتتاح شده خواهد پرداخت.

شبكه افق  
*مستند گفت وگو محور «از نزدیك با» به تهیه كنندگی و كارگردانی روح الله رحیمی، در 10 قسمت خاطرات افراد گوناگون از دوران مبارزات انقلاب اسلامی ایران را بیان می كند. 

*مجموعه هفت قسمتی مستند گرافیك «قصه های انقلاب» 13،14 و17 تا21 بهمن ساعت 19 و 23 از شبكه افق پخش می شود. 

وقایع مربوط به مقاطع گوناگون انقلاب اسلامی همچون قیام 19 دی مردم قم، قیام مردم تبریز، فرار شاه، ارتش ایران، قضیه سینما ركس و ... در این مجموعه به تهیه كنندگی و كارگردانی مهدی شاه محمدی بررسی می شود.
 
*در برنامه تركیبی و گفت وگو محور «180 درجه» سوالات مهم مربوط به آرمان های انقلاب اسلامی با حضور كارشناسان و اقشار مختلف مردم را بیان خواهد كرد. 

این برنامه 4 قسمتی جمعه ها ساعت 21:30 به تهیه كنندگی و كارگردانی سید مرتضی فاطمی پخش می شود. 

* مستند «بسته 57» به چگونگی تهیه پیش نویس قانون اساسی ایران می پردازد. پخش تصاویر آرشیوی و مصاحبه با مرحوم صادق طباطبایی، حجت الاسلام ناطق نوری، محسن رفیقدوست و حجت الاسلام محمود دعایی بخش هایی از این مستند است. 

این مستند به تهیه كنندگی مهرداد غفارزاده و كارگردانی شهرام میلانی معتمد كاری از گروه تلویزیونی بسیج صداوسیماست. 

* مستند «آن روزها بزرگ شدیم» به تهیه كنندگی مهدی مطهر و كارگردانی عطا پناهی، در 3 قسمت به صورت فیلر (كار كوتاه) در مورد خاطرات انقلاب اسلامی پخش خواهد شد. 

* مجموعه 29 قسمتی مستند «قاب های ماندگار» به تهیه كنندگی و كارگردانی حسین همایونفر در ایام دهه فجر از شبكه افق پخش می شود. 

در هر قسمت یك عكس به همراه یك خاطره با موضوع انقلاب اسلامی ایران به نمایش در می آید. این مجموعه نگاهی دارد به عكس‌های ماندگار عكاسان هشت سال دفاع مقدس؛ عكاسان نام آشنای این عرصه با انتخاب یك عكس از میان صدها عكس دیگر خود، با محور دفاع، ایثار و شهادت، در باره چگونگی به ثبت رساندن آن سخن می‌گویند. 

در این برنامه عكاسانی همچون علی فریدونی، بهزاد پروین قدس، احمد ناطقی، احسان رجبی و ... شركت دارند. 

* مستند تك قسمتی «آیت الله»به مرور نهضت امام خمینی(ره) و بررسی شرایط و زمینه های شكل گیری قیام ایشان و همچنین تحلیل روند تحولات ایران تا مقطع كنونی خواهد پرداخت.
 
موضوع اصلی مستند به تهیه كنندگی و كارگردانی محمدرضا محمدی نجات «آیت الله» است؛ در طول فیلم كارشناسانی غیر ایرانی و عرب، به تحلیل و بررسی انقلاب ایران می پردازند. 

گفتار متن اثر، پیوند دهنده صحبت های كارشناسان است؛ این مستند به زبان عربی تهیه شده و به صورت دوبله فارسی از شبكه افق پخش خواهد شد. 

*درمستند تك قسمتی «آشنای دور» عمر عبدالله جوان كنیایی، به كودكان روستا قرآن می‏آموزد. او از روی ارادت به انقلاب اسلامی، فرزندان خود را روح‏الله خمینی، علی خامنه‏ای، مرتضی مطهری و حسین بهشتی نام گذاشته است. 

این مستند كاری از خانه مستند به كارگردانی مجید عزیزی سعی دارد علاوه بر به تصویر كشیدن فعالیت های قرآنی این جوان كنیایی، عشق و ارادت او را به شخصیت های برجسته انقلابی در كشورمان به ویژه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب بیان كند. 

صدور فرهنگ انقلاب دارای ابعاد مختلفی است كه یكی از آنها دلبستگی مردم دیگر كشورها به رهبرانی است كه نه بر پایه قدرت و ثروت، بلكه با معیار وابستگی به ارزش های دینی و آرمان های انقلابی توسط مردم مورد حمایت قرار می گیرند كه در این مستند به این موضوع اشاره می شود. 

* فیلم مستند «بانوی مبارز» به تهیه كنندگی و كارگردانی پناه بر خدا رضایی، مربوط به فعالیت های سیاسی و مبارزاتی مرضیه حدیدچی است؛ او در دوران پس از انقلاب هم توانست در مسئولیت های مهمی، به تكلیف انقلابی خویش عمل كند كه از جمله آنها می توان به فرماندهی سپاه همدان، مسئولیت زندان زنان و نمایندگی مجلس اشاره كرد. 

* انیمیشن تك قسمتی «دم جنبونك ها» به تهیه كنندگی حمید آقایی و كارگردانی محمد خیراندیش، با موضوع مبارزات انقلابی از شبكه افق روی آنتن می رود.
 
دو مبارز انقلابی كه برای فراری دادن یك زندانی، خانه ای كنار پاسگاه گرفته اند، یك مأمور مخفی ساواك را فریب داده، او را مسموم می كنند و زندانی را فراری می دهند. 

* مستند تك قسمتی «خاطرات روزهای داغ» به تهیه كنندگی و كارگردانی عباس صالح مدرسه ای، یكشنبه 11 بهمن ساعت 19 و 23 از شبكه افق پخش می شود. 

این مستند، زندگی ابوالفضل فتحی از نزدیكان و خادمان بیت امام خمینی (ره)، به روایت خود اوست. فتحی متولد 1324 در قم است. وی در نوجوانی همكلاس و دوست حاج احمدآقا بوده و به منزل امام در قم رفت و آمد داشته است. 

*مجموعه مسابقه «خونه به خونه» به تهیه كنندگی مهدی مطهر و كارگردانی رضا فرهمند و امیر اطهر سهیلی از دیگر تدارك شبكه افق برای این ایام است. 

دو خانواده (یكی شهری و یكی روستایی) انتخاب می شوند و جایشان با هم عوض می شود. به این ترتیب كه خانواده روستایی در خانه خانواده شهری و بالعكس باید به مدت یك هفته زندگی كنند و همان كارهایی را انجام دهند كه خانواده قبلی انجام می داده است. 

شبكه قرآن سیما  
همزمان با آغاز دهه فجر ، مراسم جشن قرآنی با عنوان «جشن نور» در 10 استان كشور برگزار خواهد شد . 

«جشن نور» عنوان ویژه برنامه شبكه قرآن سیما در ایام ا... دهه فجر است كه مراسم جشن قرآنی كه با حضور قاریان، حافظان، نخبگان و اساتید قرآنی در 10 استان كشور برگزار خواهد شد، پوشش می دهد. 

نقش دستاوردهای قرآنی در انقلاب و پس از انقلاب و بررسی چشم انداز فعالیت های قرآنی استانها سه هدف اصلی برگزاری این جشن است كه به همت شبكه قرآن سیما و همكاری نهادهای قرآنی همچون سازمانهای اوقاف و امورخیریه، قرآن و عترت بسیج، دارالقرآن كریم، كانون فرهنگی و هنری مساجد و اتحادیه موسسات قرآنی برگزار می شود . 

اجرای برنامه های قرآنی توسط حافظان و قاریان، همخوانی گروه های تواشیح و سرود، اجرای تئاتر با موضوعات قرآنی – انقلابی، سخنرانی شخصیت های قرآنی و فرهنگی استانها و ارائه گزارش عملكرد فعالیت های قرآنی توسط مسئولان قرآنی و ائمه جمعه استانها از جمله بخش های تدارك دیده شده در این جشن است. 

خراسان رضوی، تهران، مازندران، اردبیل ، آذربایجان شرقی، كردستان، لرستان، یزد، كرمان، قم، هرمزگان، خراسان جنوبی و فارس از جمله استان های پیش بینی شده برای اجرای این برنامه است كه از بین آنها 10 استان انتخاب خواهد شد. 

«جشن نور» در 10 قسمت 90 دقیقه ای با تهیه كنندگی پرویز امیری، از سوی گروه مسابقات و محافل شبكه قرآن سیما تدارك دیده شده كه قرار است از 12 بهمن به روی آنتن برود .
 
*«راه امام» در 7 قسمت 28 دقیقه ای، با موضوع قرآن در اندیشه و سیره امام خمینی (ره) ساعت 21:30 از شبكه قرآن پخش می شود. 

*برنامه «مسجد سنگر انقلاب» در4 قسمت 28 دقیقه ای با موضوع بررسی نقش مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی ساعت 21:30 روی آنتن می رود. 

*ویژه برنامه زنده پوشش راهپیمایی عظیم روز 22 بهمن با عنوان «حماسه حضور» ویژه قرآنیان كشور از ساعت 9 پخش خواهد شد. 

* مسابقه زنده تلفنی«فردوس» با طرح سوالات مرتبط با ایام دهه فجر ساعت 16 پخش می شود.
 
*«مجله قرآنی» با موضوع اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای قرآنی در دهه فجر ازساعت 8 روی آنتن می رود. 

*برنامه «هم آوایی» در 7 قسمت 28 دقیقه ای، شامل مصاحبه و مرور خاطرات پیشكسوتان و قاریان بین المللی از پیروزی شكوهمند مردم ایران از دیگر تدارك شبكه قرآن سیما برای این ایام است. 

* گفت و گو با شخصیت های روحانی موثر در پیروزی انقلاب اسلامی همچون شهیدان « مدنی، محلاتی، هاشمی نژاد، اندرزگو، دستغیب و مفتح» در10 قسمت 60 دقیقه ای ساعت 23:30 در قالب برنامه«عیار 24 » پخش خواهد شد. 

برنامه«محفل» قرآنی ویژه ایام دهه فجر و موضو ع و كارشناسان برنامه های زنده و روتین «یاد خدا»، «بینات» و «بشری» متناسب بااین ایام پخش می شود. 

شبكه نسیم  
*«آوای انقلاب» با پخش موسیقی انقلابی، تصاویر آرشیوی انقلابی از برنامه « نسیم انقلاب»، «نسیم نما» با پخش تصاویری از فیلم های انقلابی و «نسیم یادها» با روایت خاطرات انقلاب به مناسبت فررسیدن ایام دهه مبارك فجر از شبكه نسیم روی آنتن می رود. 

*برنامه تركیبی« خندوانه» با رویكرد طنز با اجرای رامبد جوان و تهیه كنندگی جواد فرحانی، در 20 قسمت 60 دقیقه ای از شبكه نسیم پخش می شود. 

* برنامه طنز و با نشاط «قاصدك» با اجرای حسین اكبری و تهیه كنندگی حمیدرضا توسلی، در سه قسمت 60 دقیقه ای پخش می شود. 

*«نسیم آوا» با پخش موسیقی های انقلابی به تهیه كنندگی محمود محمودی و با اجرای محمد محبی، درقالب سه برنامه 30 دقیقه ای روی آنتن می رود. 

* برنامه تركیبی «جشن انقلاب» با اجرای مسعود روشن پژوه، با رویكرد جشن پیروزی انقلاب برای این ایام در نظر گرفته شده است. 

* مسابقه «شب كوك» به تهیه كنندگی هادی دمیرچی و اجرای باربد بابایی با رویكرد انتخاب خوانندگان تازه نفس در این ایام نیز پخش می شود. 

* مستند تركیبی «نسیم دانش» به تهیه كنندگی ابوالفضل صفری با موضوع نمایش دستاوردهای علمی كشور در 10 قسمت 20 دقیقه ای در جدول پخش شبكه نسیم قرار گرفته است. 

شبكه نمایش  
*«سینمایش» عنوان برنامه ای است كه همزمان با شروع جشنواره بین المللی فیلم فجر روی آنتن شبكه نمایش خواهد رفت. 

این برنامه به به تهیه كنندگی اطراقچی و محمودی، دارای آیتم هایی متنوع از جمله گفتگو با سینماگران، پوشش خبری سینماهای مردمی و نقد و بررسی فیلم ها خواهد بود. 

سینمایش افتتاحیه و اختتامیه جشنواره فیلم فجررا نیز پخش می كند. 

شبكه مستند  
* مستند «برای آزادی» به تهیه كنندگی و كارگردانی محمد حسین آئینه، دوشنبه 12 بهمن ساعت 21 از شبكه مستندسیما روی آنتن می رود.
 
این مستند با هدف معرفی فضای مستند سازی در زمان انقلاب به روایت حسین ترابی ساخته شده است. 

*مستند«خاطرات عمارت قصر» به كارگردانی و تهیه كنندگی روح الله رضایی، جمعه 16 بهمن ساعت 17:30 پخش می شود. 

این فیلم سرگذشت عمارت قصر را مرور می كند و در خلال آن شرایط سیاسی و اجتماعی دوران های مختلف به خصوص سال های بعد از كودتای 28 مرداد تا پیروزی انقلاب اسلامی را بررسی می كند. 

*مستندی از تصاویر بكر و دیده نشده از گنجینه آرشیو متعلق به انقلاب سال 57 با عنوان «سیمرغ» با هدف نمایش تصاویر وحدت آمیز از نقاط مختلف ایران در پیروزی انقلاب، روزانه از شبكه مستند پخش می شود. 

* مستند «بالا می رویم» به تهیه كنندگی و كارگردانی مریم السادات مومن زاده، با عناوین «نشان ملی وجام جم فصلی دیگر»، به ترتیب 16 بهمن ساعت 14 و 18 بهمن ساعت 23 از شبكه مستند سیما پخش خواهد شد. 

این مجموعه با به تصویر كشیدن موضوعاتی مرتبط با انقلاب سعی دارد تلاش عده ای را در بازه زمانی روزهای ابتدایی انقلاب نشان دهد. 

* مستند «دیوارها شهادت خواهند داد» به كارگردانی وتهیه كنندگی حنیف شهپر راد، یكشنبه 18 بهمن ساعت 20 روی آنتن شبكه می رود. 

روایتی از شكنجه شدگان و شاهدان عینی دوران پهلوی در موزه عبرت است كه در آن زمان یكی از بدنام ترین زندان های ایران بوده است. 

*مستند «پرده آخر (انقلاب 57) » به كارگردانی و تهیه كنندگی حسین افشار، سه شنبه 20 بهمن ساعت 17 از شبكه مستند سیما پخش می شود. 

با بازخوانی حوادث سال‌های آخر حكومت رژیم پهلوی توسط كار‌شناسان غربی و سیاستمداران خارجی كه در سال‌های نزدیك به انقلاب در ایران حضور داشتند، در این مستند به بخشی از عواملی كه منجر به وقوع انقلاب اسلامی در ایران شد، می‌پردازد. 

این مستند با بهره گیری از تصاویر آرشیوی كمتر دیده شده و گفت و گو با كارشناسان خارجی تهیه شده است. 

* به مسائل و وقایع و مردم دوران انقلاب با استفاده از تصاویر آرشیوی، 12و 19 بهمن ساعت 17 در مستند «گفتگو با انقلاب » به كارگردانی و تهیه كنندگی پیروز كلانتری پرداخته خواهد شد.
 
* مستند «انقلاب به روایت مستند سازان» به كارگردانی و تهیه كنندگی محمدرضا دزفولی، 17و22 بهمن ساعت 8صبح از شبكه مستند سیما پخش خواهد شد.
 
انقلاب و حوادث روزهای انقلاب به روایت مستند سازان در این مستند با بیان خاطرات، نحوه كار و فیلمبرداری آنها در آن زمان و اینكه چه اتفاقاتی در حوزه تهیه فیلم و گزارش و ... افتاده بود و این كار در آن زمان به چه شكل هایی بوده است، برای مخاطبان روایت می شود. 

* مستند «فجر» به تهیه كنندگی و كارگردانی عماد خدابخش، چهارشنبه 21 بهمن ساعت 23 از شبكه مستند سیما پخش می شود. 

در این مستند با معرفی فرح دیبا تضاد طبقاتی بین سلطنت و مردم به تصویر كشیده شده است.  

شبکه بازار  

«انقلاب و بازار» كاری از واحد تولید كانال بازار به تهیه كنندگی امیر یوسفی در ایام الله دهه مبارك فجر پخش می شود . 

برنامه «انقلاب و بازار» با ساختار تركیبی در 10 قسمت 30 دقیقه ای ضمن مصاحبه با بازاریان و نقش موثركسبه در پیروزی انقلاب به معرفی 10 محل و 10 روز تاریخی در دوران مبارزات علیه رژیم ستمشاهی می پردازد. 

از دیگر تدارك كانال بازار برای ایام فرخنده پخش نماهنگ، موسیقی مرتبط با دهه فجر، كلیپ، سرودهای انقلابی، زیرنویس بیانات حضرت امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و... اشاره كرد. 

شبكه كودك و نوجوان

شبكه تلویزیونی كودك و نوجوان برای روزهای جشن پیروزی انقلاب 4 مجموعه و 7 نماهنگ تدارك دیده است كه شامل عنواین زیر است :مجموعه‌های: به من بگو چیه؟، بینا و دینا، روزنامه دیواری انقلاب، اتو و نماهنگ‌های: یار دبستانی، خمینی ای امام، الله الله، بهاران خجسته باد، از روزی كه یادم میاد، دوباره بهمن شده، روز راهپیمایی

با آغاز دهه فجر مجموعه «به من بگو چیه؟» به تهیه‌كنندگی «جمال حاتمی»، در 10 قسمت 12 دقیقه‌ای ساعت 18:30 و تكرار آن روز بعد ساعت 14:30 از شبك? كودك و نوجوان پخش خواهد شد. این مجموعه در قالبی تركیبی ساخته شده كه درواقع برنامه‌ای است تعاملی با موضوع پاسخ‌گویی به سؤالات كودكان ایران، درباره واژه‌های مرتبط با سیاست و سیاست خارجی؛ معرفی واژه‌هایی كه كودكان زیاد به گوششان خورده و احتمالاً در ذهن آنها ایجاد سؤال كرده است.

لازم به ذكر است مجموعه «جوجه سیاه زبل» كه در این ساعت از شبكه پخش می‌شد تا قسمت 5 متوقف شده و مابقی آن پس از ایام دهه فجر پخش خواهد شد.

مجموعه «بینا و دینا» به سفارش «سازمان هنری رسانه‌ای اوج» و تهیه‌كنندگی «مؤسسه فرهنگی هنری سلوك افلاكیان» با تكنیك سه بعدی كامپیوتری در 10 قسمت 10 دقیقه‌ای از روز 12 بهمن در ساعت 19 و تكرار آن روز بعد ساعت 15:45 در كنداكتور شبكه كودك قرار گرفته است. این مجموعه در قالبی داستانی از قول دختركی به نام «بینا» كه پدرش در زندان سیاسی به سر می‌برد به افشاگری ظلم و ستم ساواك و مزدوران پهلوی در سال‌های آخر قبل از انقلاب می‌پردازد. لازم به ذكر است مجموعه 52 قسمتی «راز جنگل شفا» كه در این ساعت از شبكه پخش می‌شد تا قسمت 27 متوقف شده و مابقی آن پس از ایام دهه فجر پخش خواهد شد.

مجموعه 20 قسمتی «روزنامه دیواری انقلاب» به تهیه‌كنندگی «علیرضا سلامیان»، در دو بخش 13 دقیقه‌ای در ساعت 19:30 و 19:45، تكرار آن روز بعد ساعت 17:00 و 17:15 از شبكه كودك پخش خواهدشد. این مجموعه در قالب مستند و با خلق روزنامه‌های دیواری توسط كودكان استان‌های مختلف ایران با موضوع انقلاب اسلامی و با هدف به تصویر كشیدن وحدت ملی و خلاقیت كودكان اقوام ایرانی تولید شده است. لازم به ذكر است مجموعه 47 قسمتی «راسوی كونگ‌فوكار» از قسمت 8 و مجموعه 48 قسمتی «قصه‌های شب چله» در قسمت چهل و پنجم متوقف شده و مابقی آنها پس از ایام دهه فجر پخش خواهد شد.

مجموعه «اتو» به تهیه‌كنندگی «شركت فراسوی ابعاد» در «خانه پویانمایی انقلاب اسلامی» تولید شده است. این مجموعه به كارگردانی «عباس عسكری»، نویسندگی «سعید مسعودی» و با تكنیك سه بعدی كامپیوتری در 10 قسمت 7 دقیقه‌ای ساخته شده كه با آغاز دهه فجر در ساعت 20:50 و تكرار آن روز بعد ساعت 16:23 در كنداكتور شبكه كودك قرار خواهد گرفت. این مجموعه با نگاهی طنزآمیز سیاست‌های سازمان ملل، امریكای جهانخوار و استكبار انگلیس را به تصویر می‌كشد كه در ظاهر امر به دنبال مقابله با تروریسم و حمایت از حقوق بشر هستند، اما درواقع خود پرورش دهنده تروریست هستند. لازم به ذكر است مجموعه 109 قسمتی «شهر آجیلی» كه در این ساعت از شبكه پخش می‌شد تا قسمت 82 متوقف شده و مابقی آن پس از این ایام پخش خواهد شد.

نماهنگ‌های «یار دبستانی» و «خمینی ای امام» به تهیه‌كنندگی «عباس غلامی» در قالب رئال و با به تصویر كشیدن گروه سرود كودكان در فضاهای مختلف مرتبط با موضوع شعر نماهنگ تولید شده است.
نماهنگ‌های «الله الله» و «بهاران خجسته باد» به تهیه‌كنندگی «سید یاسر خردمند» در قالب ویدئو گرافیك و موشن گرافیك تولید شده است.

نماهنگ‌های «از روزی كه یادم میاد»، «دوباره بهمن شده» و «روز راهپیمایی» در قالب ویدئو گرافیك و فتوكلیپ در گروه تولیدات شبكه كودك و نوجوان تهیه شده است.
 

انتهای پیام/

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار