تبلیغات

حقايق شگفت انگيز درباره عطسه کردن

حقايق شگفت انگيز درباره عطسه کردن

بيتوته/ لاريسا معمولاً نه فقط يکبار، نه دوبار، بلکه سه بار پشت سر هم عطسه مي کند. به محض اينکه وارد اتومبيل مي‌شود، اگر هواي بيرون آفتابي باشد عطسه‌اش مي‌‌‌گيرد. پدرش هم همينطور است. وقتي يک آدامس نعنايي دهانش مي‌اندازد هم وضع همينطور است. لاريسا که 30 سال دارد، تنها کسي نيست که اين وضع را دارد. خيلي‌ها در زمان‌هاي خاص عطسه‌شان مي‌گيرد مثلاً بعد از ورزش کردن، برداشتن ابرويشان، زير نور آفتاب و ...

در زير به دلايل اينکه چرا در زمان‌هاي عجيب عطسه‌مان مي‌گيرد اشاره مي‌کنيم.

عطسه کردن از اعصابتان شروع مي‌شود. اين را نيل کائو متخصص آلرژي و آسم در مرکز آسم و آلرژي گرين ويل مي‌گويد.
او اينطور توضيح مي دهد که سيستم عصبي همه افراد به يک طريق يکسان سيم‌کشي شده است اما پيام‌هايي که در طول اين عصب‌ها حرکت مي‌کنند، راه‌هاي متفاوتي براي رفت‌و‌آمد به مغز انتخاب مي‌کنند و همين مسئله باعث مي‌شود عادت عطسه کردن در افراد مختلف متفاوت باشد. او مي‌گويد، "اين انتقال عصب‌هاست که به مغزتان مي‌گويد که چيزي در بيني شما هست که بايد بيرون بيايد!"
عطسه کردن از بدنتان محافظت مي‌کند. دکتر کائو مي‌گويد، "عطسه کردن بخش مهمي از فرايند ايمني بدن است که کمک مي‌کند سالم بمانيد." عطسه با پاک کردن بيني از باکتري‌ها و ويروس‌ها از بدنتان محافظت مي‌کند. وقتي چيزي وارد بيني شما مي‌شود يا با محرکي روبه‌رو مي شويد که مرکز عطسه که در پايين ساقه مغز قرار گرفته‌است در مغزتان را تحريک مي‌کند، پيام‌هايي سريعاً براي بستن گلو، چشم‌ها و دهانتان فرستاده مي‌شود. سپس، عضلات سينه‌تان شديداً منقبض مي‌شوند و بعد عضلات گلويتان به سرعت باز و آزاد مي‌‌شوند. درنتيجه اين، هوا — به همراه بزاق و ماده مخاطي — با شدت از دهان و بيني‌تان بيرون مي‌آيد. و همين مي‌شود که عطسه مي‌کنيد.
عطسه سريع اتفاق مي افتد. عطسه ها با سرعت 161 کيلومتر در ساعت حرکت مي‌کنند. يک عطسه مي‌تواند 100،000 ميکروب را وارد هوا کند.
هيچوقت در خواب عطسه نمي‌کنيد. وقتي مي‌خوابيد، اعصاب عطسه هم مي‌خوابند و اين يعني وقتي خوابيد معمولاً عطسه نمي‌کنيد.
ورزش ممکن است عطسه‌تان بيندازد. دکتر کائو اعتقاد دارد که ورزش موجب عطسه کردن مي‌شود. او مي‌گويد، وقتي بيش از حد به جسمتان فشار مي‌آوريد، تنفستان زياد مي‌شود و درنتيجه، بيني و دهانتان خشک مي‌شود. به اين ترتيب، بيني شما با شروع به ترشح که موجب عطسه مي‌شود به اين مسئله واکنش مي‌دهد.
طولاني‌ترين عطسه : 978 روز که توسط دونا گرفيت از انگلستان به ثبت رسيده است.
نور آفتاب موجب عطسه کردن مي‌شود. نورآفتاب باعث مي‌شود که يکي از هر سه نفر به عطسه بيفتند. البته حساسيت به نورآفتاب مسئله اي ارثي است — اين هم يک چيز ديگر که مي‌توانيد گردن پدر ‌و ‌‌‌مادرتان بيندازيد!
پرعطسه‌ترين حيوان : ايگوانا. طبق تحقيقات ايگوانا بيشتر از ساير حيوانات عطسه مي‌کند. عطسه کردن معمولاً براي بيرون کردن برخي نمک‌هاي خاص که از محصولات فرعي فرايندهاي گوارشي آنهاست اتفاق مي‌افتد.
چطور عطسه را متوقف کنيد؟ با اينکه هنوز ثابت نشده است اما نفس کشيدن از راه دهان و گرفتن بيني در آن زمان مي‌تواند چاره‌ساز باشد.

خرافات مربوط به عطسه

گذشته از اين واقعيت‌هاي عجيب درمورد عطسه، خرافات زيادي هم درمورد عطسه وجود دارد.بعنوان مثال، درست نيست که وقتي عطسه مي‌کنيد قلبتان مي‌ايستد. وقتي سينه‌تان به خاطر عطسه منقبض مي‌شود، جريان خونتان هم موقتاً منقبض مي‌شود. درنتيجه، ريتم قلبتان تغيير مي‌کند اما توقف نمي‌کند.
و وقتي عطسه مي‌کنيد کره چشمتان بيرون نخواهد پريد. بعضي افراد موقع عطسه کردن به طور طبيعي چشم‌هايشان را مي‌بندند اما اگر بتوانند آنرا باز نگه دارند، چشم‌هايشان بيرون نخواهد پريد! دکتر کائو مي‌گويد، "بااينکه فشارخون پشت چشم موقع عطسه کردن کمي بالا مي‌رود اما آنقدر زياد نيست که چشم‌هايتان را از حدقه بيرون کند."
خيلي‌ها هم عقيده دارند وقتي عطسه مي‌کنيد بايد کاري که مشغول انجام آن هستيد را متوقف نموده و صبر نماييد برخي نيز اعتقاد دارند دوستي به ملاقاتتان مي‌آيد و اگر گربه‌تان عطسه کند باران خواهد آمد.
درمورد گفتن واژه عافيت باشيد بعد از عطسه به همديگر، دکتر وود توضيح مي‌دهد که واژه عطسه به يوناني "pneuma” به معناي روح مي‌باشد.
او مي‌گويد، "دعاي خير عافيت باشد بعد از عطسه از عقايد قديمي است. در گذشته عطسه را تجربه‌اي نزديک به مرگ مي‌پنداشتند و تصور مي‌کردند که دعاي خير روح فرد را از بيرون شدن از بدنش نجات مي‌دهد و از وارد شدن شيطان به بدنش جلوگيري مي‌کند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: بيتوته

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.