تبلیغات

آيت الله جوادي آملي: آيت الله هاشمي رفسنجاني از مرابطون شايسته انقلاب بود

آيت الله جوادي آملي: آيت الله هاشمي رفسنجاني از مرابطون شايسته انقلاب بود

مهر/ يکي از مراجع تقليد شيعيان با بيان اينکه مرابطون همواره با برنامه در راه رضاي خدا گام برمي‌دارند، گفت: مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني از مرابطون شايسته انقلاب اسلامي بود.

آيت الله عبدالله جوادي آملي بعد از ظهر پنج‌شنبه در جلسه هفتگي اخلاق خود که در بنياد بين المللي علوم وحياني اسراء برگزار شد، با اشاره به اينکه فقر ماهيت انسان نيست، گفت: البته فقر از انسان جدا نيست.
وي با تأکيد بر اينکه هيچ حادثه و نجاتي رخ نمي‌دهد جز به اذن الله، افزود: مثل انسان در مقابل خدا مانند کودک در برابر مادرش است زماني که تنبيه هم مي‌شود باز به او پناه مي‌برد.

نشانه‌هاي ربوبيت بشري
اين مفسر قرآن کريم با بيان اينکه کسي که در انجام امور به زحمات و خواست خود توجه دارد نشانه ربوبيت در وجودش رخنه کرده است، گفت: قارون با اتکا به زحمات و ثروت خود و فرعون به صورت آشکارا ادعاي ربوبيت کردند.
وي با بيان اينکه در وجود اغلب انسان‌ها گوشه‌اي از خودخواهي و ربوبيت به چشم مي‌خورد، گفت: وقتي انسان مي‌گويد اول خدا بعد فلاني همين مظهر ربوبيت و غرور است.
آيت الله جوادي آملي افزود: انسان چون فقير و خالي است مي‌تواند مظهري از نور خدا شود.
وي با اشاره به اينکه دستورات الهي، رحماني است گفت: خدا دوست دارد انسان نسبت به تمام موجودات اطراف خود رحم داشته باشد.
استاد سطوح عالي حوزه علميه با بيان اينکه ائمه اطهار(ع) بر فراهم آوردن زمين و آسمان آباد براي زندگي مناسب تأکيد دارند، گفت: امروز اگر کسي براي کاهش آلودگي هوا قدمي بردارد عبادت کرده است.

فقه و اصول محصور نماز و روزه نيست
وي با تأکيد بر اينکه فقه و اصول را نبايد فقط به نماز و روزه ختم کنيم، اظهار کرد: فقه بايد در همه امور زندگي انسان ساري و جاري باشد.
آيت الله جوادي آملي رحمت خدا را پيش از غضب خدا معرفي کرد و گفت: خداوند از انسان مي‌خواهد که مظهر رحم و رحمانيت باشد.
وي با اشاره به برخورد رحماني پيامبر اسلام(ص) بعد از فتح مکه، افزود: پيامبر گرامي اسلام(ص) مظهر رحمت رحماني خداست و ما هم بايد نسبت به محيط و موجودات اطراف خود رحم کنيم.
اين مرجع تقليد شيعيان با اشاره به آيات قرآني در خصوص مومنان واقعي، گفت: کسي که مرابطه مي‌کند مانند کسي است که با رعايت آداب و رسومي معتکف مي‌شود.
آيت الله جوادي آملي با طرح اين مطلب که مدافعان حرم اهل بيت(ع) در راه حفظ مرزهاي اسلام مرابطه کردند، گفت: هرکاري که به صورت مداوم و هدفمند براي جلب رضاي خدا باشد مرابطه محسوب مي‌شود.
استاد اخلاق حوزه علميه با اشاره به ارتحال حضرات آيات موسوي اردبيلي، واعظ خراساني و هاشمي رفسنجاني آن‌ها را از مرابطون نظام اسلامي تلقي کرد و گفت: حق‌شناسي مردم در مراسم تشييع و تدفين آيت الله هاشمي رفسنجاني تکريم ارزشمندي بود و جاي تقدير دارد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مهر

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.