تبلیغات

برجام محور بررسي صلاحيت گزينه ترامپ براي وزارت دفاع آمريکا در سنا

برجام محور بررسي صلاحيت گزينه ترامپ براي وزارت دفاع آمريکا در سنا

فارس/ نشست کميته روابط خارجي سناي آمريکا براي بررسي صلاحيت ژنرال «جيمز متيس» گزينه ترامپ براي تصدي پست وزارت دفاع آمريکا، آغاز شد.

کميته نيروهاي مسلح سناي آمريکا روز پنج‌شنبه براي بررسي صلاحيت «جيمز متيس» گزينه پيشنهادي رئيس‌جمهور منتخب آمريکا براي وزارت دفاع، تشکيل جلسه داد.

خبرگزاري رويترز که به پيش‌نويس متن اظهارات متيس در مقدمه نشست دست يافته، نوشته است که انتظار مي‌رود روسيه و ايران جزو مهمترين موضوعات مورد بحث در نشست امروز باشند.

متيس بر خلاف «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور منتخب آمريکا ديدگاهي نسبتا تند به روسيه دارد. وي همچنين هرچند از توافق هسته‌اي با ايران حمايت مي‌کند، اما بارها خواستار مقابله با فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران شده است.

از آنجا که وي در هر دو حزب آمريکا از حمايت جدي برخوردار است، انتظار مي‌رود که او به سادگي از سوي سنا تائيد شود. مهمترين مانع در مسير رسيدن وي به رياست پنتاگون، اين است که بر اساس قوانين آمريکا، وزير دفاع بايد در هفت سال گذشته خارج از سمت‌هاي نظامي فعاليت کرده باشد.

کنگره اين اختيار را دارد که براي گزينه وزارت دفاع، استثنا قائل شود، اما اين امر از سال 1953 به بعد رخ نداده است. با اين حال رويترز نوشته است که به نظر مي‌رسد کنگره حاضر باشد چنين استثنايي براي متيس قائل شود.

وي پيش از آغاز اين نشست، در پاسخ مکتوب به مجموعه‌اي از سوالات کنگره، ايران را «مهمترين عامل ثبات‌زداي منطقه» خوانده و نوشته است که تهديد ناشي از ايران در حال گسترش است.

ژنرال متيس نوشته: «ايران بزرگترين عامل ثبات‌زدا در خاورميانه است و ايالات متحده بايد راهبردي در پيش گيرد که هدف ايران براي تبديل شدن به يک هژمون منطقه‌اي را ناکام بگذارد.»

وي همچنين مدعي شده که «آثار مخرب اقدامات ايران در منطقه، در حال افزايش است.»

متيس در نشست بررسي صلاحيت خود گفت: امنيت در اروپا و آسيا، توسط بازيگران غيردولتي و کشورهايي که امنيت خود را در ناامني ديگران مي‌بينند، مورد تهديد است.

وي در خصوص وضعيت کنوني ارتش آمريکا در افغانستان گفت: «در وضعيت دشواري هستيم. طالبان در افغانستان دستاوردهايي داشته و پيروزي‌هاي ما را از بين برده‌اند.»

ژنرال در پاسخ به سوالي در خصوص تصميم خود براي حمله به پايتخت خودخوانده داعش گفت: «اطلاع دارم که ايالات‌متحده آمريکا، براي بازپس‌گيري شهر رقه، يک استراتژي دارد ولي اعتقاد دارم که اين استراتژي بايد بازبيني شود و با زمان‌بندي تهاجمي‌تري اجراء شود.»
در ادامه سوالات به سمت روابط آمريکا با روسيه کشيد.

ژنرال متيس در انتقاد از رويکرد مسکو در مسير تعامل با واشنگتن گفت: «ما ليست بلند و بالايي از تلاش‌ها براي تعامل مثبت با روس‌ها داريم ولي فهرست توفيق‌هاي ما در اين مسير، بسيار کوتاه است.»
وي ادامه داد: «ما بايد قبول کنيم که آقاي پوتين در تلاش براي در هم شکستن اتحاد آتلانتيک شمالي است و ما بايد بهمراه با متحدانمان، گام‌هاي ديپلماتيک، اقتصادي و البته نظامي براي مقابله با اين تهديد، برداريم.»

متيس افزود: «نظم جهاني از سوي رسيوه، گروه‌هاي تروريستي و فعاليت‌هاي چيني‌ها در درياي جنوب چين، در معرض بزرگ‌ترين تهديد پس از جنگ جهاني دوم است. براي مقابله با اين شايط، بازدارندگي و البته داشتن قوي‌ترين ارتش ضروري است که ارتش ما اين روزها در اين وضعيت نيست»

متيس باز هم بر روس‌ها تاخت و گفت: «روسيه همانطور که رئيس محترم کميته گفت، مسير تبديل به رقيب راهبردي و دشمن ما را انتخاب کرده ولي ما هميشه و حتي در بدترين سال‌هاي جنگ سرد در پي همکاري با آنها بوده‌ايم. ما هم طرفدار تعامل با روسيه هستيم ولي بايد حقيقت را پذيرفت که روسيه در حال کاهش زمينه‌هاي تعامل و همکاري و افزايش زمينه تقابل است.»
جيمز متيس در پاسخ به سوالي در خصوص نحوه عملکرد خود براي حفظ برجام در کنار مقابله با ايران گفت: «برجام يک توافق کنترل تسليحاتي ناکامل است، اين يک پيمان دوستي نيست، اما زماني که ايالات متحده حرفي مي‌زند، بايد به آن پايبند بماند و با متحدانش کار کند.»

وي افزود: «وقتي صلاحيت تيم جديد امنيت ملي تأييد شود، ما در همکاري با آنها، تلاش مي‌کنيم به همگان نشان دهيم که ايرانيان و گروه‌هاي تروريستي مورد حمايتشان در پي چه چيزي هستند و آنگاه تهديد موشک‌هاي بالستيک آنها به رسميت شناخته شود و با تهديدات دريايي آنها مقابله شود. اين‌ها همه به ما در محدود کردن ايران کمک خواهد کرد.»

اين نشست کماکان در حال برگزراي است ...

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: فارس

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.