تبلیغات

پوست و مو/ خطر ژيلت‌هاي يک‌بار مصرف و ارزان قيمت

پوست و مو/ خطر ژيلت‌هاي يک‌بار مصرف و ارزان قيمت

جام جم/ تيغ‌هاي يک‌بار مصرف يا همان ژيلت‌هاي موجود در بازار که اين روزها طرفداران زيادي را به خود جلب کرده، انواع مختلف در قيمت‌هاي ارزان تا گران دارند. عمده استفاده از اين ژيلت‌ها براي برداشتن موهاي صورت، ساق پا، ساعد و نواحي شرمگاهي است. اين ژيلت‌ها چون معمولا دو تا پنج تيغه‌اند و اغلب فاصله تيغه‌ها به يکديگر نزديک است، نبايد بيش از يک‌بار استفاده شوند، چون موهاي تراشيده شده و پوسته‌هاي مرده بدن در ميان اين تيغه‌ها گير کرده و تقريبا شست‌وشوي آنها از لابه‌لاي اين تيغه‌ها ناممکن است. در نتيجه اين ژيلت‌ها پس از هر بار مصرف بايد دور انداخته شوند. چون نه‌تنها باعث ايجاد بيماري‌هاي پوستي مي‌شوند بلکه مي‌توانند محيط حمام را آلوده به بسياري از قارچ‌ها و باکتري‌ها کنند.

در بازار تيغ‌هاي چندبار مصرفي که در داخل دستگاه خودتراش قرار مي‌گيرند هم موجود است. درخصوص بهداشت آنها نيز بايد تدابيري به کار رود تا بار ميکروبي‌شان پس از هر بار مصرف به حداقل برسد.در اين روش پس از هر بار اصلاح، بايد صفحه فلزي دستگاه از پايه و تيغه جدا شود و از لابه‌لاي تيغه‌ها بقاياي مو و پوسته‌ها جدا شده و در نهايت قطعات با آب و صابون شسته و در مجاورت با نور خورشيد و خارج از محيط مرطوب حمام خشک شوند. تيغ وسيله‌اي شخصي است و بايد براي هر قسمت از بدن بخصوص نواحي تناسلي و شرمگاهي از يک تيغ يا ژيلت جداگانه استفاده شود تا به انتقال آلودگي‌ها به قسمت‌هاي حساس بدن منجر نشود.

مراقب ژيلت‌هاي ارزان‌قيمت باشيد
کارشناسان بهداشت اعلام کرده‌اند، ژيلت‌هاي يک‌بار مصرف ارزان‌قيمتي که در سطح شهر در حال فروش هستند، احتمال بيماري‌زايي داشته و مردم به هيچ وجه نبايد از آنها استفاده کنند. لازم است بدانيد اغلب ژيلت‌ها از چين وارد مي‌شوند. محصولات توليدي گروه A آن داراي استانداردهاي کشورهاي اروپايي و آمريکايي بوده که معمولا باکيفيت و گران‌قيمت هستند، اما ژيلت‌هاي ارزان قيمتي که در گروه D قرار دارند، بي‌کيفيت هستند و از ضايعات تهيه مي‌شوند.
طبق آزمايش‌هاي انجام شده، در توليد دسته پلاستيکي اين ژيلت‌ها به جاي استفاده از پلاستيک‌هاي خوراکي از بي‌کيفيت‌ترين پلاستيک‌هاي ضايعاتي که مي‌تواند حساسيت‌هاي پوستي، آلرژي و امثال آن را ايجاد کند، استفاده مي‌شود. ضمن اين‌که تيغه اين ژيلت‌ها به جاي فلز مرغوب استيل از فلزات نامرغوبي تهيه شده که در مجاورت با رطوبت حمام زنگ‌زده و ميکروب‌ها را به خود جذب مي‌کند. در نتيجه چون تيغه اين ژيلت‌ها بعد از يک بار مصرف و در تماس با آب بسرعت زنگ‌زده و آلودگي‌هاي شيميايي و ميکروبي روي آن جمع مي‌شود در صورت استفاده مجدد موجب ورود اين آلودگي‌ها به بدن و ايجاد بيماري‌هاي پوستي مي‌شود.

توصيه مي‌شود که ژيلت‌هاي استاندارد و باکيفيت را از داروخانه‌هاي سطح شهر تهيه و از خريد اين نوع محصولات از دستفروشان اجتناب کنيد، زيرا هيچ نظارتي روي آنها وجود ندارد. بهتر است داروخانه‌ها هم طبق تعرفه و به قيمت واقعي اين نوع محصولات را عرضه کنند.
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: جام جم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.