تبلیغات

مشاوره سلامت/ تکنيک تاثيرگذار براي کاهش استرس هاي روحي

مشاوره سلامت/ تکنيک تاثيرگذار براي کاهش استرس هاي روحي

مجله پزشکي دکتر سلام/ توجه خود را روي حالا و همين جا نگه داريد. اجازه ندهيد احساسات، اضطراب ها يا افکار، مزاحم زمان حاضرتان شوند. از پنج حستان براي تجربه دنيايي که پيش رويتان است استفاده کنيد و فکرتان را با افکار مداوم پر نکنيد.
علم پزشکي در دو زمينه نوظهور به ما مي گويد مريضي تنها به خاطر فرآيندهاي فيزيولوژيکي به وجود نمي آيد. آنها مي گويند سبک زندگي، استرس، رابطه، فرهنگ، برنامه غذايي و حتي شخصيت ما مي تواند روي سلامت فيزيکي مان تاثير بگذارد. اين دو زمينه نوظهور که پزشکي کاربردي و سايکونوروايمونولوژي نام دارند نشان داده اند استرس موقعيتي، در کنار يک برنامه غذايي ناسالم مي تواند التهاب را تشديد کند. اينها عوامل مهمي در بروز بيماري هاي خود ايمني مانند آرتريت روماتوئيد، فيبروميالژي، هاشيموتو و بيماري گريوز تيروئيد، بيماري هاي التهابي روده و ميزبان ديگر بيماري ها هستند.

به صورت کلي 80 نوع بيماري خود ايمني وجود دارد که بسياري از افراد را تحت تاثير خود قرار داده اند. خانم ها بيشتر از آقايان دچار بيماري هاي خود ايمني مي شوند. داروهاي مرسوم به صورت کلي در درمان بيماري هاي خود ايمني موفق بوده اند. در بهترين حالت پزشکان متعارف داروهايي را براي کنترل نشانه ها ارائه مي کنند، اما بيماري هاي خود ايمني را غير قابل برگشت و غير قابل درمان مي دانند.
با اينکه اين بيماري ها معمولا به صورت فاميلي و يا ژنتيکي جريان دارند، پزشکان سايکونوروايمونولوژي و پزشکي کاربردي به تاثير استرس، برنامه غذايي و روايت ذهني فرد از بيماري مربوط به ايمني اهميت مي دهند. برخي سايکونوروايمونولوژيست ها مانند بروم اظهار مي کنند که داستان سلولي سندي کوچک از واکنش به داستان فردي يک شخص است.

پزشکان پزشکي کاربردي اظهار مي کنند تغييرات سبک زندگي از جمله تغيير در برنامه غذايي که بتواند التهاب را کاهش دهد، مي تواند بيماري هاي خود ايمني را دور نگه دارد و حتي به کلي دفعشان کند. ايمي ميرز متخصص پزشکي کاربردي توصيه مي کند تمام قندها، غلات، حبوبات و کافئين ها را از برنامه غذايي خود حذف کنيد تا بيماري خود ايمني دفع شود.

يکي از مهم ترين تغييرات سبک زندگي که توسط پزشکان در اين زمينه و متخصصان غدد توصيه مي شود کاهش استرس است. آنها مديتيشن، يوگا، پياده روي و ديگر انواع ورزش را به صورت روزانه توصيه مي کنند. با شروع تعطيلات ( عيد نوروز، تعطيلات تابستان ) کاهش استرس بسيار اهميت پيدا مي کند، چون زندگي اجتماعي مان مي تواند روي زندگي سلولي مان تاثير بگذارد.
در ادامه سه تکنيک تاثير گذار کاهش دهنده استرس، مخصوص افرادي که از مشکل بيماري خود ايمني رنج مي برند را به شما آموزش مي دهيم:

1- ذهنتان را در بدنتان نگه داريد.
افکار خود را نزديک به جايي که بدنتان در فضا است نگه داريد. اجازه ندهيد افکارتان در موقعيت هايي که نگرانتان مي کند و نمي توانيد کنترلشان کنيد بمانند. پشيماني و نگراني کمکي به شما نمي کند و در واقع ساکن ماندن روي ترس ها و نگراني ها مي توانند مريضتان کنند.

بسياري از بيماري هاي خود ايمني از نگراني بيش از حد ريشه مي گيرند. تمام بيماري هاي خود ايمني روندي دارند که باعث مي شود سيستم ايمني فرد مبتلا به جاي حمله به ميکروب هاي خاجري به سلول ها و ارگان هاي موجود در بدن خود شخص هجوم آورد. شخصي که از بيماري خودايمني رنج مي برد به معناي واقعي کلمه تبديل به بدترين دشمن خود مي شود. بدنش به خودش حمله مي کند.

2- با خود روراست باشيد.
جمله شکسپير که قرن ها نقل شده و کهنه نمي شود؛ اين بالاتر از همه است: خودت باش. معمولا درگير انتظارات و فشارها از خارج از ارزش هاي منحصر به فرد يا اعتقادات خودمان مي شويم. فکر مي کنيم بايد پول بيشتري داشته باشيم، ماشين مدل بالاتر يا خانه اي مجلل تر داشته باشيم. ما خودمان را گول مي زنيم که به دست آوردن اينها باعث مي شود شادتر شويم، ما راه خود بودن را گم کرده ايم.

خود بودن و با خود روراست بودن باعث مي شود سالم تر شويم. وقتي خود را در ارزش ها و اهدافي که از اجتماع دريافت کرديم گم مي کنيم، بيشتر در معرض بيمار شدن قرار خواهيم گرفت.


3- در لحظه زندگي کنيد.
توجه خود را روي حالا و همين جا نگه داريد. اجازه ندهيد احساسات، اضطراب ها يا افکار، مزاحم زمان حاضرتان شوند. از پنج حستان براي تجربه دنيايي که پيش رويتان است استفاده کنيد و فکرتان را با افکار مداوم پر نکنيد. در فلسفه بودايي تنها زمان حال واقعي است: گذشته و آينده غير واقعي است.
به خاطر داشته باشيد: نمي توانيد گذشته را تغيير دهيد اما زمان حال را مي توانيد. قبول اين واقعيت، برايتان ايجاد آرامش مي کند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مجله پزشکي دکتر سلام

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.