تبلیغات

سخن بزرگان/ گناهانت را نبين؛ چشم بپوشان

سخن بزرگان/ گناهانت را نبين؛ چشم بپوشان

تسنيم/ مرحوم ميرزا اسماعيل دولابي مي فرمود: در راه، گناهانت را هم نبين. چشم بپوشان. غَضو اُاَبصارَ هُم عَما حَّرمَ اللهُ. تذکرِ گناه، گناه است، ولو اينکه براي نفس خودت باشد. چرا اين قدر متذکر بشوي؟ معصيتي که چهل سال پيش کرده است، مي‌خواهد مدام آن را نگهدارد مبادا يادش برود. هر شب هم استغفار مي‌کند. اين چه استغفاري است که باز هم آن را نگه مي‌دارد؟ هر وقت ديدي چشم بپوشان. غَضو اُاَبصارَ هُم عَما حَّرمَ اللهُ. غضّ بصر کن از آن چيزي که خدا حرام کرده است. خدا خود ستّار است و به عيب ما نگاه نمي‌کند، ما خود ول کن نيستيم.
گفت خدايا مي‌دانم تو مرا بخشيده‌اي ولي من خودم خود را نمي‌بخشم. گفت: خيلي انصاف داري. آنقدر فشارت مي‌دهم تا خودت هم خودت را ببخشي. در تنگنا مي‌اندازمت. از کسي از خلق بدت مي‌آيد، خدا او را جلويت مي‌آورد. مي‌گويد او را ببخش. اذيتت کرده است، مي‌گويي استغفر الله، ديگر او را نبينيم که حالمان به هم بخورد. خدا او را سرِ آفتاب درِ حياطت، سرکوچه وا مي‌دارد. بيچاره مي‌خواهد برود باز آنجا ايستاده است و سرگردان است. مي‌کبيني جلوي روي توست. يعني او را ببخش و عفو کن. قديمي‌ها مي‌گفتند مثل تيغ، سر راه‌مان مي‌رويد. مي‌خواهيم او را نبينيم، اما هر وقت که از در حياط بيرون مي‌آييم سر راه ماست. خوب! براي او استغفار کن. اگر خودت را از او طلبکار مي‌داني او را ببخش. راهت را باز کن. اين را بخشيدي، آن را رها کردي، ديگري را صرف نظر کرديف غضّ بصر کردي، غضّ بصر يعني چشم پوشيدن از عيوب ناس. آخر سر، خودت را هم جزء ناس حساب کن. رها کن، قشنگ را بگير، آقا را بگير، مولايت را بگيرد.
مي‌داني چرا نگاه را حرام کرده است؟ يعني غير مرا نگاه نکن. غَضو اَبصارَ هُم عَما حَّرمَ اللهُ. آخرش به جايي مي‌رسد که مي‌گويد غير من را نگاه نکن و غير اولياء مرا نگاه نکن. راحتت کرد و جايي را نشان داد که براي نگاه کردن آزاد باشي. گفت از همه چيز غضّ بصر کن. گفت: آنقدر جمالش زيباست که هم از غذاي دنيا سير شدم هم از نام دنيا سير شدم. از خلقِ عالم، سير شدم. نه اينکه بدم آمد، سير شدم جمال او سيرم کرد.

کتاب طوبي محبت؛ جلد3 – ص 147
مجلس حاج محمد اسماعيل دولابيبا کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تسنيم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.