تبلیغات

کشف بزرگترین منظومه شمسی

خبرآنلاین: بی‌بی‌‌سی گزارش داده که اخترشناسان یک منظومه خورشیدی حاوی سیاره ای که تقریبا یک میلیون سال طول می کشد تا مدارش را کامل می کند کشف کرده اند.

این سیاره از نوع غول های گازی - مشابه مشتری و کیوان - یک تریلیون کیلومتر (هزار میلیارد کیلومتر) از ستاره مرکزی فاصله دارد یعنی مدار آن ۱۴۰ برابر پهن تر از مدار پلوتون است.

در سال های اخیر تعداد خیلی اندکی سیاره، چنین دور از ستاره مرکزی، پیدا شده اند. جزئیات کشف تازه در نشریه انجمن نجوم رویال بریتانیا چاپ شده است. جرم این سیاره (با نام رسمی 2MASS J2126-8140) دوازده تا پانزده برابر مشتری است.

دکتر سایمون مورفی از دانشگاه ملی استرالیا (ای ان یو) گفت:‌ کاملا شگفت زده شدیم که سیاره ای با این جرم کم در این فاصله دور از ستاره مرکزی پیدا می کنیم. جرم سیارات گازی نسبت به حجم آنها کم است.

کشف بزرگترین منظومه شمسیدکتر مورفی گفت:‌ "امکان ندارد که نحوه شکل گیری این سیاره مثل سیارات منظومه شمسی ما، از یک قرص بزرگ گرد و غبار، بوده باشد."

این منظومه از نظر پهنا تقریبا سه برابر بزرگترین منظومه ای است که قبلا کشف شده بود.

این ستاره و سیاره اش در جریان مطالعه ستارگان جوان و کوتوله های قهوه ای در همسایگی ما در کهکشان راه شیری پیدا شدند.

وقتی اعضای تیم دریافتند که هر دو این اجرام در فاصله مشابهی از زمین قرار دارند - حدود ۱۰۰ سال نوری - حرکات آنها در فضا را مقایسه کردند و متوجه شدند که با هم حرکت می کنند.

دکتر مورفی توضیح داد:‌ "به گمان ما اینها ۱۰ تا ۴۵ میلیون سال قبل از الیاف گازی متراکم در فضا تشکیل و به یک سو رانده شدند."

"بعید است این دو از زمان تشکیل در محیطی فشرده بوده باشند. قوه گرانش میان آنها چنان سست است که هر ستاره ای در آن اطراف به راحتی می توانسته مدار آنها را کاملا به هم بزند."

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار