تبلیغات

مطالعه سهم ميدان هاي پيمانه اي در فيزيک کيهان اوليه

مطالعه سهم ميدان هاي پيمانه اي در فيزيک کيهان اوليه

مهر/ آزاده ملک نژاد، مجري طرح «ميدان هاي پيمانه اي و کيهان شناسي عالم اوليه» در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در اين طرح براي اولين بار به مطالعه اثر ميدان هاي پيمانه اي غير ابلي (non-Abelian) در فيزيک عالم اوليه پرداخته شده است.
وي اظهار داشت: همچنين به واسطه اين پروژه نشان داديم بر خلاف آنچه که پيش از اين تصور مي شد ميدان هاي پيمانه اي مي توانند بدون برهم زدن همسانگردي فضايي، در فيزيک کيهان اوليه سهم داشته و اثرات مشاهده پذيري در تابش زمينه کيهاني بگذارند.
وي افزود: از اين ميان مي توان به توليد امواج گرانشي «قطبيده» و شکست تقارن «پاريته» در تابش کيهاني اشاره کرد.

ملک نژاد با بيان اينکه پيش از انجام اين طرح به دليل اينکه تصور مي شد ميدان هاي پيمانه اي با تقارن هاي کيهاني ناسازگارند اين اثرات در نظر گرفته نمي شد، اظهار داشت: اين ميدان ها علاوه بر اثرات منحصر به فرد مشاهداتي اثرات جالب و بسيار مهم نظري نيز دارند.
وي خاطر نشان کرد: به طور مشخص با کمک ناهنجاري گرانشي در نمونه استاندارد ذرات و به دليل شکست پاريته، مي توان مسئله عدم تقارن ماده و پادماده در عالم را به صورت طبيعي توضيح داد.
مجري طرح ادامه داد: همچنين در راستاي درک بهتر اين دسته از نمونه هاي تورمي، قضيه تعميم يافته والد (Robert Wald) را در نسبيت عام ثابت کرديم که بيان مي کند ناهمسان گردي هاي آماري در تورم کيهاني مي توانند در حضور ميدان هاي اسپين بالاتر تا حد بيشينه از مرتبه «پارامتر غلتش» آرام رشد کند.
ملک نژاد عنوان کرد: قضيه والد تنها به بررسي فضا زمان دقيقا «دسيته» پرداخته و نمي توانست رشد ناهمسان گردي ها در برخي نمونه هاي تورمي را توضيح دهد.
وي تاکيد داشت: اين طرح به دليل اهميت نظري و مشاهداتي، مورد توجه بسياري از پژوهشگران جهان قرار گرفته و زواياي ديگري از آن مطالعه و بررسي شده است.
به گزارش مهر، طرح «ميدان پيمانه اي و کيهان شناسي عالم اوليه» توسط آزاده ملک نژاد انجام گرفته و در هجدهمين جشنواره جوان خوارزمي رتبه دوم پژوهش هاي بنيادي در گروه علوم پايه را کسب کرده و با همکاري پژوهشگاه پژوهش هاي بنيادي انجام گرفته است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مهر

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.